banner110

Çerkezköy OSB (ÇOSB) 40 yılı aşan geçmişiyle ülkemizin en önemli üretim alanlarından birisidir.

Başta tekstil olmak üzere kimya, plastik, metal, elektronik, demir-çelik, beyaz eşya, vb. değişik sektörlerden 240 firmada 70 bini aşkın kişinin çalıştığı karma nitelikli bir OSB olma niteliğini sürdürmektedir. Ancak son yıllarda ilaç sektörünün de bir kümelenme oluşturduğu Bölgemizin teknolojik yönden gelişmiş firmalar açısından özellikle tercih edildiğini görmekten mutluluk duymaktayız.

Elektrik, su, doğalgaz başta olmak üzere Bölge sanayicimizin yol, su vb. altyapı-üstyapı konularında destek veren ÇOSB, bölgede yaşayan insanların sosyal-kültürel gelişimini sağlayan projelerin hazırlanmasında ve yürütülmesinde de örnek ve öncü bir OSB olma özellikleri taşıyor.

Ülkemizin Cumhuriyet tarihi boyunca sürdürdüğü teknolojik gelişimin daha da hızlanması açısından Endüstri 4.0 olarak isimlendirilen yeni teknolojik hamlenin uygulanması için eğitim çalışmalarına ağırlık veren ÇOSB, Ar-Ge laboratuvarlarının sayısının bölgede artırılması için de Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uzmanlarının katıldığı tanıtım-eğitim toplantılarını düzenlemektedir. 

Ülkemizde sayıları 300’ü aşan OSB’ler içinde yaptığı başarılı uygulamalarla dikkat çeken bölgemizin önümüzdeki günler açısından gelişim eksenini şu noktalarda yaygınlaştıracağını özellikle belirtmek isteriz:

  1. İleri düzey teknolojiye dayalı üretim
  2. İnsan kaynağımızı geliştirmek
  3. Çevreye duyarlı bir sanayi bölgesi olarak örnek ve öncü bir sanayi bölgesi olma yönünde çalışmalarımızı sürdürmek.

Bölgemiz işletmelerinin başta olmak üzere ülkemizde üretimin dijitalleşmesi anlamında teknolojinin (Endüstri 4.0) geliştirilmesi açısından Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı önderliğinde geliştirilecek yeni stratejik hamleleri destekleyip, bu teknoloji uygulamalarının yaygınlaşması açısından gerek bölgesel teknolojik altyapının buna uygun hale getirilmesini ve gerekse, işletmelerin bu sistemleri kurmalarını çok önemsiyoruz ve sorumluluklarımızı yerine getirmede gerekli pozisyonumuzu alıyoruz.

ÇOSB Bölge Müdürlüğü olarak 2013 yılında Orman ve Su İşleri Bakanlığımız tarafından açıklanan Ergene Havzası Koruma Eylem Planı çerçevesinde hareket ediyoruz. Bu kapsamda Bölgemizde bizim de dahil olduğumuz 9 OSB’nin arıtılmış suyunun Marmara Denizi’ne derin deşarjı projesine dahil olduk. Halen bu çalışma yürütülüyor.

2011 yılında, attığımız yeşil adımla ÇOSB olarak TÜBİTAK’la imzaladığımız protokolle, Hava Kirletici Kaynakların Koku Kirliliği ve Hava Kalite Seviyelerinin Belirlenmesi Projesine devam ediyoruz. Bu kapsamda, bölgemizdeki proses ve yakıta bağlı endüstriyel kaynaklı emisyonların tespiti, koku kaynaklarının ve seviyelerinin belirlenmesi-irdelenmesi, kirleticilerin dağılımı çalışmaları yapılmaktadır. Bu çalışmaların devamının sağlanması ve gerekli iyileştirmelerin yapılabilmesi için TÜBİTAK’la sözleşmemiz 2020 yılına kadar sürdürülecektir.

Bölgemiz açısından hava kalitesinin yönetmelik kirlilik seviyelerini aşmaması hatta AB kriterleri seviyesinde tutulması için büyük mücadele verilmektedir. Emisyonla ilgili kirliliğe neden olabilecek döküm, kimya, suni deri, geri dönüşüm gibi sektörlerde Genel Kurul kararımız ile bölgemizde yeni tesis kurulmasına izin verilmemektedir.

Hava kalitesinde olduğu gibi su tüketiminin azaltılması, su kaynaklarının sürdürülebilirliğinin sağlanması için, su tüketimi yüksek sektörlerin Bölgemizde kurulmasına izin verilmemekte mevcut tesislerin de kapasite artışında su tüketimlerini artırmalarına müsaade edilmemektedir.  Tesislerin sadece ekonomik yönden değil çevresel açılardan da dikkatle incelenerek, uygun görülmesi halinde, kurulmasına izin verilmektedir.

ÇOSB olarak kurmuş olduğumuz atık su arıtma tesisinde bölgemiz işletmelerinden kaynaklanan günlük 80 bin metreküp atık su arıtılmaktadır. Arıtma tesisinde oluşan çamurların bertarafı için yapılmakta olan yakma tesisinin montaj işlemleri son aşamaya gelmiş olup, yakın zamanda devreye alınması planlanmaktadır. Günlük 100 ton kapasiteli bu tesisin de çevre yatırımlarımız adına çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu yatırım çevreci bir OSB olduğumuzun göstergesidir.

Geçtiğimiz dönem diktiğimiz ve bakımlarını gerçekleştirdiğimiz 100 bin fidan projemizin çevre adına örnek bir proje olduğundan hiç kuşkumuz yoktur. Önümüzdeki günlerde yeni bir “100 bin fidan dikimi” projemizin olduğunu heyecanla ifade etmek isterim.

Bölgemiz işletmelerinin kullandıkları ciddi miktarda sular açısından, yüzey sularının kullanımına yönelik Yoncalı Barajı Projesi’nden burada bahsetmek isteriz. Yer altı su rezervlerini korumak amacıyla kendi kaynaklarımızla yapacağımız Yoncalı Barajı’nda temel atma aşamasına yaklaşıyoruz.

Sürdürülebilir çevre bilincini geliştirmek açısından 10 yılı aşkın süredir her yıl bin 500’ü aşkın ilköğretim seviyesinde öğrenciye çevre ve yangın bilinçlendirme eğitimlerini sürdürdüğümüzü gururla ifade etmek isterim. Ayrıca çevre, çevrenin koruması gibi konularda öğrencilere yönelik gerçekleştirdiğimiz resim/kompozisyon yarışması, çevre şenliği gibi sosyal faaliyetlerde farkındalık yaratmaya devam ediyoruz.

Sürdürülebilir çevre anlayışımız çerçevesinde yaptığımız çalışmalar kuşkusuz yeterli değildir. Ancak biz ÇOSB olarak yaptığımız işlemlerimizde en çok verdiğimiz insan hayatının ve çevrenin korunması prensibini bundan sonra da birincil önceliğimiz olarak tutmaya devam edeceğiz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.