SB’lerde devamlılık teşvikle sağlanmalı

Bursa Serbest Bölge İş Adamları Derneği Başkanı Ali Uyar kritik bir süreçten geçen SB’lerin ya teşvik edilip yararlı bir şekilde devamının sağlanması ya da yok sayılması gerektiğini söyledi.

SB’lerde devamlılık teşvikle sağlanmalı

Bursa Serbest Bölge İş Adamları Derneği Başkanı Ali Uyar kritik bir süreçten geçen SB’lerin ya teşvik edilip yararlı bir şekilde devamının sağlanması ya da yok sayılması gerektiğini söyledi.

03 Eylül 2013 Salı 09:27
SB’lerde devamlılık teşvikle sağlanmalı


     Ülkemizde uzun süredir SB’lerin konumu üzerine görüşme ve tartışmalar devam ediyor. Sağlık SB’ler ile birlikte bir yeni nesil SB kavramı da üzerinde durulan önemli ayrıntılar arasında. Süreci kısa adı BUSBİAD olan Bursa Serbest Bölge İş Adamları Derneği Başkanı Ali Uyar, Sanayi Gazetesi’ne değerlendirdi. Serbest bölgelerin yeniden yapılandırılması ile ilgili 2011 yılında Gaziantep’te “Yeni Nesil Serbest Bölgeler” adı altında yeniden yapılanma ve kanun çalışmaları için çalıştaya katıldıklarını belirten Başkan Uyar, “Fakat bugüne kadar bir değişiklik ya da yeni bir gelişme olmadı. Yaptığımız çalışmaların bir çoğunun dikkate alınmadığını görüyoruz. SB’lerin kuruluş amaçları doğrultusunda varlığının yeniden sorgulanması gerektiğine inanıyoruz. Ya teşvik edilip yararlı bir şekilde devamı sağlanmalı ya da yok sayılmalı” dedi.

“Atıklar uzaydan gelmiyor”
Mayıs ayından beri hiçbir üretim atığını SB’lerden çıkartamadıklarını, her yerin atık malzeme ile adeta çöp yığını haline geldiğini belirten Uyar, “Bu durum ne SB’lere ne de ülkemize yakışmıyor. Öncelikle bu sorunun ortadan kaldırılması lazım” dedi. SB’lere her şeyin beyanname ile girip ilgili kamu kurumları nezdinde komisyon kararı ile dışarı çıkartıldığını belirten Uyar, “Gelen atıklarımız başka ülkelerden ya da uzaydan gelmiyor. Sanayiciye bu sıkıntıya mahkûm etmenin yanlış olduğunu düşünüyoruz. Üretimini, ihracatını düşünmesi gereken sanayici çöpü pisliğiyle boğuluyor, sıkılıyor. Bu konuya acil çözüm bekliyoruz” diye konuştu.

“İhracattaki düşüşün sebepleri irdelenmeli”
2008 yılında 24,5 milyar dolar işlem hacmine sahip SB’lerin aradan 5 yıl geçmesine rağmen 23,5 milyar dolar rakamına hala ulaşamadığını belirten Uyar bununla birlikte 5 yıl önce 40 binlerde olan istihdamın günümüzde 60 bine ulaştığını belirtti. İhracattaki düşüşün sebeplerinin irdelenmesi gerektiğine dikkat çeken Uyar, “Ekonomide 2023 hedefi 500 milyar dolar ihracat. SB’lerden ise 100 milyar dolarlık ihracat bekleniyor ama bu nasıl olacak, bilinmez” dedi. 2012’deki yeni teşvik yasasıyla yabancı sermayeyi çekmek için SB’ler dışında bölgesel teşvikler verildiğini belirten Uyar, bunun SB dışındaki bölgelerin SB’lerden daha cazip hale gelmesini sağladığını dile getirdi. Günümüzde ise FED’in açıklamaları, ABD ve Çin’in piyasalara yansıttığı tedirginlik, Ortadoğu’daki gelişmelerin piyasaların durağanlaşmasına neden olduğunu kaydeden Uyar özellikle yabancı sermayenin tedirginleştiğini, yerli yatırımcıların ise ‘Bekle gör’ konumunda olduğunu söyledi.

“Enerji girdilerimiz düşük tutulmalı”
Sanayicinin amacının üretmek, satmak ve döviz kazandırmak olduğunu belirten Ali Uyar, “OSB’lere tanınan teşviklerin, yöresel teşviklerin SB’ler içinde yararlı olup olmayacağının dikkatle ele alınması gerekir. En önemlisi enerji girdisinin OSB’lerde olduğu gibi SB’lerde de düşük tutulması gerekir. Bugün kullandığımız elektrik, doğalgaz, su, haberleşme gibi hizmetlere ilave olarak yüzde 10 oranında koordinasyon ücreti ödüyoruz. Giydirilmiş rakamları incelediğinizde OSB’lerden yüzde 20’ye yakın pahalı enerji kullanmak zorunda bırakılıyoruz. Alternatif yok. Tabii ki SB’lerde işletici firmaların alt yapı faaliyetlerini sürdürebilmek, yenileyebilmek için bunlara ihtiyacı var. Sonuç itibari ile tabir doğru ise dikenli telin içinde her şeye mahkum olduğunuz gibi çaresiz kalıyorsunuz” dedi.


 

ÇÖZÜME KATKI SUNMAYA ÇALIŞIYORUZ
Tüm olumsuzluklara rağmen SB’ler için güzel şeyler yapılabileceği inancında olduklarını belirten Başkan Uyar, “Serbest Bölgeler Yatırımcı ve Kullanıcı Dernekleri Platformu olarak, tek sesle, bağlı bulunduğumuz bakanlığımıza ulaşabiliyoruz. TOBB’da Meclis oluşturularak çözüme katkı sunmaya çalışıyoruz. TİM’de de  çalışma komisyonu oluşturma faaliyetlerimiz devam ediyor. Temennimiz rekabetçi ortamda; hem ülkemiz hem sanayici hem de tüketici yönünden dengelerin iyi kurulması yönünde” diye konuştu.


Muhatap bulamayınca dernek kurdular
Bursa Serbest Bölge İş Adamları Derneği  - BUSBİAD, 20 Ocak 2010’da kuruldu. BUSBİAD Başkanı Ali Uyar derneğin kuruluşunun gerekçeleri arasında Bursa SB’de yaşanan malzeme giriş çıkışı, işlem formu limiti, KDV uygulamaları, SB’ler kanun ve mevzuatlarında SB’deki yatırımcıların aleyhindeki değişiklikler, üretim, ambalaj ve metal atıkların bölgelerden çıkartılmayışı, çok uzun süreçler sonunda toplanan komisyonların gerekli raporlarının Çevre Bakanlığı’ndan iki üç ayda bir ancak onaylanması, tehlikeli atıklar ve kullanılmış yağlarda petrolcüler derneği yerine sadece İZAYDAŞ’ın yetkilendirilmesi, yüksek bedellerle imha edilmesi, 2010 öncesi bir kaç ton atığın imhası için birkaç yıl beklemeli randevu alınması, sorunların dinlenip çözüm üreten bir muhatap bulunamamasını sıraladı. 
Bursa SB’de birer banka, yemek şirketi, bakım onarım ve geri dönüşüm firması ile birlikte 30 kadar firma yer alıyor. BUSBİAD ise 21’i SB içinden, ikisi yurt içinden tedarikçi firma olmak üzere toplam 23 üyeye sahip.

Dernekler platformunun öncüsü oldular
BUSBİAD Başkanı Ali Uyar, 2008-2009’da yaşanan global krizin SB’lerde birçok dengenin değişmesine neden olduğunu belirtip bunların başında 3218 sayılı kanunun geçici 3’ncü maddesi uyarınca, “1 Eylül 2009 tarihinden geçerli olmak üzere, serbest bölgelerde faaliyette bulunan mükellefler tarafından bölgelerde üretilen ürünlerin toplam FOB bedelinin en az  yüzde 85’inin yurt dışına ihraç edilmesi kaydıyla, istihdam edilen personele ödenen ücretler gelir vergisinden istisna edilmiştir” şartının tuz biber ektiğini söyledi. Başta yerli sermaye olmak üzere yabancı sermayenin SB’leri terk etmesinin bu süreçle birlikte hızlandığını, özellikle Avrupa’da krizle başa çıkamayan yabancı sermayenin Kuzey Afrika, Çin ve Hindistan’a yöneldiğini kaydeden Uyar, “Bu süreçlerle beraber 2009 yılında derneğimizin temelleri atılarak 2010 yılının ocak ayında resmen faaliyete geçti. Diğer SB dernekleri ile temasa geçerek dernekler platformunu oluşturduk. Bu platform tek ses olarak SB’lerin sorunlarını ve aksaklıklarını ilgili bakanlıklara aktararak birlikte çalışma ve çözüm arama imkanının önünü açmış oldu” dedi.

  

Son Güncelleme: 03.09.2013 09:32
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.