HAVALANAN SANAYİNİN ‘KONACAĞI’ YER BELLİ: HEDEF YÜZDE 100 YERLİ

Türkiye’nin savunma sanayindeki potansiyelini ortaya koyma hedefi, SAHA İstanbul ve TUSAŞ işbirliğindeki konferansta gündem konusu oldu. Konferansta, yerli firmalara çağrı yapılarak, “Türkiye, kendi roketini, silahını ve uçağını yapabilecek güçtedir. Neşter vurulması gereken tek nokta koordinasyondur” mesajı verildi.

HAVALANAN SANAYİNİN ‘KONACAĞI’ YER BELLİ: HEDEF YÜZDE 100 YERLİ

Türkiye’nin savunma sanayindeki potansiyelini ortaya koyma hedefi, SAHA İstanbul ve TUSAŞ işbirliğindeki konferansta gündem konusu oldu. Konferansta, yerli firmalara çağrı yapılarak, “Türkiye, kendi roketini, silahını ve uçağını yapabilecek güçtedir. Neşter vurulması gereken tek nokta koordinasyondur” mesajı verildi.

08 Ağustos 2016 Pazartesi 08:23
HAVALANAN SANAYİNİN ‘KONACAĞI’ YER BELLİ: HEDEF YÜZDE 100 YERLİYer:
İstanbul Teknik Üniversitesi Ayazağa Kampüsü
Hedef: Savunma sanayini yerlileştirme


Firmalara çağrı

Savunma sanayini yerlileştirmek için yürütülen faaliyetler hız kazanıyor. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Ayazağa kampüsünde Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği (SAHA İstanbul) ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş'nin (TUSAŞ) ortak düzenledikleri konferansta,  Türkiye'nin hedefinin “savunma sanayini yüzde 100 yerli hale getirmek” olduğu vurgulandı. Teknik yönden ve kapasite açısından Türk savunma sanayinin çok ileride olduğu belirtilen konferansta, yerli firmalara bu alanda çalışma yapmaları için çağrıda bulunuldu.

SAHA ve TUSAŞ el ele
İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Ayazağa kampüsünde Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği (SAHA İstanbul) ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş'nin (TUSAŞ) ortak düzenledikleri konferansa SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Büyükdede, TUSAŞ Genel Müdür Yardımcısı Bekir Ata Yılmaz, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Rektörü Mehmet Karaca, İTÜ Rektör Yardımcısı İbrahim Özkol, Türk Hava Yolları (THY) Teknik Genel Müdür Danışmanı Halil Tokel katıldı. SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Büyükdede; “Bölgenin güçlü, istikrarlı, caydırıcı ve üzerinde hesap yapılamayan bir ülkesi olma mecburiyetindeyiz” şeklinde konuştu. Türkiye’nin savunma sanayindeki güçlü hedefine ulaşma yollarının tartışıldığı konferansta, İstanbul’daki üniversitelerin bu büyük sorumluluğu üstlendiğine de vurgu yapıldı.

“Savunma ağımızı üretmeliyiz”
Hasan Büyükdede; “Bölgenin savunma gücü olmamızın yolu, yerli ve milli silahlarımızı, uçağımızı, nükleer sistemimizi, enerji santrallerimizi, roketlerimizi, uydularımızı ve her türlü makine elektronik sistemlerimizi yapabilen güçlü bir ülke olmaktan geçer" dedi. Büyükdede, başta İstanbul olmak üzere tüm Kuzey Marmara ve çevre illerdeki sanayicilerin hazır olduğunu, tüm uçak ve uzayla ilgili parçaların, sistemlerin yerli ve milli olabilmesi için el birliğiyle çalışacaklarını belirtti.

‘Güç birliği’ vurgusu
TUSAŞ Genel Müdür Yardımcısı Bekir Ata Yılmaz da, ‘Türkiye olarak güçlerimizi birleştirmek zorundayız’ mesajı verdi. Yılmaz, 15 vilayette 82 firmayla çalıştıklarını, bu yıl itibarıyla sanayide 2.4 milyon saatlik iş planladıklarını ve bunun yarısını Temmuz ayında gerçekleştirdiklerini söyledi. TUSAŞ Genel Müdür Yardımcısı Yılmaz; “TUŞAŞ'ın uçak,helikopter ve İHA'larda kullandığı detay parçanın yüzde 70'i sanayimizden gelmektedir. Stratejimizi her yıl artan oranda sanayimize aktarıp biz de sistem entegrasyonu platform tasarımı gibi konularda dünyayı yakalamak amacındayız. O yüzden bu iş birliklerine çok önem veriyoruz" ifadelerine yer verdi.

“Koordinasyon şart”
THY Teknik Genel Müdür Danışmanı Halil Tokel:
Türkiye'nin hedefi yüzde 100 yerli savunma sanayi sahibi olmak. Sayın Cumhurbaşkanı da bu konuda çok hassas. Savunma sanayisi, Türkiye'nin bütün imkanlarını değerlendirerek fırsata çevirmelidir.
Türkiye, tüm kompleks üretimi yapabilecek kapasiteye sahip, ancak koordinasyona ihtiyacı var. Bu koordinasyonu da kümelenmeler sağlayacak. Türk sanayisinin yapamayacağı şey yoktur. Zaman, sertifikasyon gibi kısıtlamalar olsa da aşmak zorundayız. Gerek teknik yönden gerekse kapasitesiyle Türkiye savunma sanayisi çok ileridedir. 2023'e kadar, yılda 500 milyon liralık uçak sanayisi için yurt dışına giden bütçeyi Türkiye’de tutmak esas hedefimizdir.


Son Güncelleme: 13.08.2016 08:58
Anahtar Kelimeler:
TUSAŞSAHA İstanbul
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.