Uzun zaman konuşuldu…
Sanayicilerle bir masaya oturuldu, “nerelere neşter gerek?” sorusu soruldu. Üniversiteden “hocalar”, yatırım bölgelerinden koca koca firmalar bir alana kanalize oldu. Sektör temsilcilerinin katıldığı sinerjik çalıştaylarda eksikler saptandı, “taslak” başlığıyla kamuoyuna sunuldu.
Yaklaşık 8 ay sonra ise, bir basın toplantısında vücut buldu:

Üretim Reform Paketi…
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü’nün üstün çabaları ve titiz çalışmalarının yanı sıra, Bakanlığın nitelikli bürokratlarının gayretleri neticesinde ortaya konan, dönüşen sanayinin çimentosu Üretim Reform Paketi’nin yasalaşmasına ramak kaldı. 
Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği çalışmalarına gösterdiği hassasiyetle ve üretimin nitelikli hale gelmesine duyduğu özenle tanınan Bakanlık Müsteşarı Prof. Dr. Ersan Aslan’ın gayreti, sanayinin dilinden anlayan ve tüm süreçlerine hâkim olan Müsteşar Yardımcısı Ramazan Yıldırım’ın tecrübesi ve yatırım bölgelerine yön veren, ayrıca hitabetiyle de dikkat çeken Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Yaşar Öztürk’ün hassasiyetiyle içeriğine tuğla konan Üretim Reform Paketi, savunmanın kalbinden gelen Bakan Dr. Faruk Özlü'nün ihtiyaçları öngörme yeteneğiyle ise şimdiki formatına kavuştu.
Sanayi Gazetesi olarak katıldığımız Üretim Reform Paketi Tanıtım Toplantısı, üretimi özgürleştirmek adına atılmış güçlü adımlara şahit olmamız noktasında bizler için güzel bir fırsat oldu.
Bakan Bey'in tüm basın mensuplarıyla tek tek selamlaşmasının akabinde edilen kahvaltı, bir kaç dakika sonra sorulacak  sorulara ve mercek altına  alınacak  detaylara güzel bir zemin hazırladı.
Derken, zincirini kırmaya hazırlanan endüstri camiasının dört gözle beklediği paketin kamuoyuyla paylaşılmasına sıra geldi.
Dört duvarda sıkışıp kalmış sanayicinin sesini duyan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın hazırladığı Üretim Reform Paketi’nde neler yok ki… Açılacak yeni sanayi alanları, dengelenen parsel ücretleri, sınırlanan kira üst limitleri, güçlenen OSBÜK, boş parselleri yatırımla dolacak OSB’ler, teşvik edilen Ar-Ge, YÖK izniyle kurulacak yeni teknoloji transfer ofisleri, somut zemine oturacak sanayi-üniversite işbirliği, korunacak zeytinlik sahaları, yeşil ışık yakılan özel endüstri bölgeleri, taşınan sanayi siteleri…

En önemlisi ise TRT Payı ve Emlak Vergisi…
Elektrik bedelleri üzerinden sanayiciden toplanan ve yıllardır deyim yerindeyse ‘kangrene’ dönen yüzde 2’lik TRT Payı ödemeleri, Üretim Reform Paketi’yle kaldırılacak. Sanayicinin omzundaki yükleri hafifletecek bir başka müjde ise taşınmazlar üzerinden toplanan, OSB’ler için yıllık 360 milyon lirayı aşkın mali külfet getiren, sanayi siteleri için ise 127 milyon lira ek masraf anlamına gelen Emlak Vergisi’nin sanayi sicili almış tüm sanayiciler için kaldırılması oldu. 
Sözün özü; TRT Payı ve Emlak Vergisi tarih oldu. Artık, yılda yaklaşık 350 milyon TL’lik tutar, sanayicimizin cebinde kalmış olacak. 
Bir diğer devrim niteliğindeki düzenleme ise yeni sanayi alanlarıyla ilgili. Özellikle İstanbul ve Kocaeli gibi sanayiye doymuş ve endüstri kimliğini inşa etmiş kentlerde bu öncelikli bir ihtiyaçtı. Aylar öncesinde taslak açıklandığı zaman ise söz konusu bölgelerin sanayicileri adeta “erken bayram” yapmıştı. Artık gerçek zemine oturtulacak bu uygulamayla sanayinin mengenesi gevşetilecek, sıkışan yatırımlar ferah parsellerle buluşmuş olacak…
Bünyesinde barındıracağı sanayi tesisleriyle yatırımlara güç, rekabete hız kazandırma özelliği taşıyan özel endüstri bölgeleri de özellikle temas edilen konulardan. Özel endüstri bölgelerine kapı açmaya hazırlanan Üretim Reform Paketi, gözlemlediğimiz kadarıyla Türkiye’yi büyük hedeflere götürme ihtimali bulunan yatırım potansiyeli gördüğü her alana özellikle değinmiş. 
Gelelim taşınacak sanayi sitelerine... Dönüşen üretim kültürü, beraberinde yatırım bölgelerinin daha temiz, planlı ve geleceğe dönük üretim alanlarında faaliyetlerini sürdürmesinden yana.  Şehrin içinde kalan sanayi siteleri şehrin dışına taşınacak. Ayrıca, sanayi sitesi yapı kooperatifleri, il özel idareleri, büyükşehir belediyeleri veya belediyelerce yapılacak sanayi sitelerinin idari ve sosyal tesis binaları, arsa bedelleri, mülkiyet edinme masrafları ile altyapı ve üstyapı yatırımlarının tamamına kadar olan kısmının mimarlık ve mühendislik hizmetleri dâhil olarak krediyle desteklenmesi hususu ise Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının sorumlulukları arasına dahil olacak. 
Türkiye’ye, OSB modelini farklı sahalara yayma fırsatı sunan Üretim Reform Paketi, OSB’lere gayrimenkul yatırım ortaklıkları (GYO) kurma hakkı da getirecek. İsteyen sanayici parsel satın alacak, isteyen sanayici ise kiralama yoluna gidecek. Bu da sanayiciyi mülk edinme ve parsel satın alma zorunluluğundan kurtaracak. 
Düzenleme hayata geçtiğinde Rusya’dan Kırgızistan’a kadar birçok coğrafyaya OSB kültürüyle model olmuş Türkiye, farklı kıtalarda da OSB kurup işletebilecek. 
Üretim Reform Paketi’yle Türkiye, sanayi işbirliği uygulamalarıyla yerli üretimde bulunan sanayiciye destek verecek, sanayiciyi darboğazdan ve gereksiz yüklerden kurtarmış olacak… 
Üretime endeksli yapısıyla sanayinin ayağındaki prangaları sökme eğilimini camiaya her an hissettiren Bakan Dr. Faruk Özlü, sanayiyi güçlendirme ekseninde neşter vurulacak uygulama ve yenilikleri biz basın mensuplarıyla paylaştı. 
Toplantının sonlarına doğru katılımcılarla yapılan soru-cevap bölümü ise oldukça verimliydi. OSB’lerin içerisinde yüzde 30 oranında boş parseller bulunduğu söyleyerek bizleri bilgilendiren Bakan Özlü; kalkınmada dezavantajlı bölgelerle ve TRT Payı’na tekrar tekrar değindi. 
Şans ve talih oyunlarından gelen payla TRT’nin finanse edileceğini söyleyen Bakan Özlü’ye bir soru da biz Sanayi Gazetesi’nden geldi. Sanayi Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Ümit Uçar’ın yönelttiği sanayi odaları değişikliği sorusuna yanıt veren Bakan Faruk Özlü, ilgili düzeltmenin paketten kaldırıldığını, sanayi odalarının ticaret odalarıyla entegre yapılar olmaya devam edeceğini ifade etti. Sanayicilerin temsil gücünün TSO’lar ekseninde artırılacağına vurgu yapan Bakan, itinayla tek tek tüm soruları yanıtladı. 
Sıcak bir atmosferde gerçekleştirilen bu önemli buluşmadan, basın kanadı olarak bizler çok memnun kaldık. 
Teşvik mevzuatının bir an önce hazırlanarak paketin devreye alınmasını sabırsızlıkla bekleyen sanayicimizin önünde üretime odaklanabileceği güzel günler var. Sanayicinin yükünü paylaşan bu devrim, yatırıma endekslenme yönünde üreticiye kuvvet verecek dopdolu bir revizyon buketi… 


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ergül Uslu 2017-05-16 17:49:39

Sayın Tuğce Hanım yazınızı tamamen okudum. Sizin gibi düşünmek isterdim. Aç horoz kendini buğday ambarında sanarmış. O bakanların konuştuklarının ve söylediklerinin yüzde 10'una inanmıyorum ben bir iş adamı-yatırımcı olarak.