Büyük ölçekli ve teknoloji yoğun yatırımlara uygun ortam sağlayan endüstri bölgeleri, yabancı sermayenin ülkeye girişi ve büyük ölçekli reel yatırımlara dönüşüp kalıcı hale gelmesi için en uygun araçlar olarak tanımlanıyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uhdesindeki endüstri bölgelerinin sayısı, şu an için yedi. Fakat Bakanlığa yapılan 22 başvuruyla birlikte önümüzdeki yıllarda bu sayı 29’a çıkacak.

Konya Karapınar Enerji İhtisas Endüstri Bölgesinde yer alacak yatırımcılar Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından belirlendi. AAB, Afta ve Solana şirketleri için yer tahsisi kesinleştirildi.

Filyos Endüstri Bölgesinin yönetilmesi ve işletilmesinden sorumlu yönetici şirketin ve bölgede yer alacak potansiyel yatırımcıların belirlenmesine yönelik çalışmalar devam ediyor.

BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş. Karasu Münferit Yatırım Yerinde, yaklaşık 172 hektarlık arazi üzerinde zemin iyileştirme ve altyapı inşaatı çalışmalarına başlandı.

Niğde-Bor Enerji İhtisas Endüstri Bölgesinde, bölgedeki arazilerin mera vasıfları kaldırıldı. Niğde İli Bor İlçesinde bulunan 2 bin 553 hektarlık alan Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı-YEKA olarak ilan edildi.

Karaman Enerji İhtisas Endüstri Bölgesinde arazilerin mera vasfının kaldırılmasına yönelik çalışmalar devam ediyor.

SOCAR Turkey Enerji Anonim Şirketi Özel Endüstri Bölgesi, İzmir ili Aliağa ilçesinde yer alan yaklaşık 1.453 hektarlık alanda ilan edildi. SOCAR firmasının yapmayı planladığı yeni yapılar için yapı ruhsatı verilmesi süreçleri devam ediyor.

Ceyhan Petkokimya Endüstri Bölgesi ise ayrı bir önem taşıyor. Rönesans Holding, Port of Rotterdam ve Adana Sanayi Odası iş birliğiyle, bölgenin yönetici şirketi oldu.  Petrokimya endüstrisinin Türkiye’de gerçekleştirileceği ve Türkiye’yi petrokimyada global üretim üssü olarak konumlandıracak en büyük projesi olan Ceyhan Petkokimya Endüstri Bölgesinde, özel mülkiyete konu alanların kamulaştırılmasına yönelik çalışmalar ise devam ediyor.

Yaklaşık 10 milyar dolar maliyetle kurulacak bölgede, Rönesans Holding sanayi tesislerinin bir araya getirilmesinde ve altyapı desteğinin sağlanmasında önemli bir rol üstlenecek. Parsellerin yatırımcılara tahsis edilmesiyle, bölgede gerçekleşecek petrokimya üretimi, Türkiye’nin bu alandaki dışa bağımlılığını azaltırken, Türkiye ekonomisine yıllık 2 milyar doları aşan katma değer sağlayacak. Burası, Türkiye’nin yakın coğrafyasından elde edeceği LPG ve nafta gibi ham madde girdilerin işleneceği bir petrokimya üretim üssüne dönüşecek.

Türkiye’nin ithalat kalemleri arasında petrokimya ürünlerini de içeren kimya sektörü, enerjinin ardından ikinci sırada yer alıyor. Petrokimya sektöründe sadece geçtiğimiz yıl Türkiye, 13 milyar doların üzerinde dış ticaret açığı verdi. Türkiye’nin bu bölgede üretilecek petrokimya ürünlerinde ithalatı ise yıllık 4,3 milyar dolar seviyesinde. Ceyhan Petrokimya Endüstri Bölgesinde, bu ithalatı ikame edecek şekilde, polipropilenin yanı sıra HDPE, LDPE, LLDPE, methanol, MDI, ABS, MMA, aceton, phenol, WCW, PMMA ve PET gibi farklı petrokimya üretimleri de gerçekleşecek. Böylece Türkiye’nin bu alandaki dışa bağımlılığının azalmasının yanı sıra ülke ekonomisine önemli bir katma değer sağlanacak.

Bölgenin inşası sırasında 10 yıl süreyle yaklaşık 40 bin, hizmete girdiğinde ise 10 bin kişiye istihdam sağlanacak.

Rönesans Holdingin Cezayir’in milli enerji şirketi Sonatrach ve Güney Koreli GS E&C ile 1,3 milyar dolar yatırımla ortak olarak hayata geçireceği Polipropilen Üretim Tesisi ise bölgedeki yatırımların ilki olacak. Bu yatırımla Türkiye’nin toplam polipropilen ihtiyacının yüzde 25’i karşılanacak.

Böylesine önemli yatırımlara hayat verecek olan endüstri bölgelerinin faaliyete geçmesiyle, Türkiye yakın coğrafyanın sanayi üssüne dönüşecek.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.