Sanayimiz kendi tarihsel süreci içerisinde gelişip olgunlaşırken birçok yapıyı da alanı içerisine çekerek kendi konusu haline getirmiştir. Tarihte Lonca teşkilatlarıyla serüvenine başlamış olan sanayimiz günümüzde OSB’ler eliyle gelişmekte ve büyümektedir. Sanayimizin gelişimi için birçok yapı kurgulanmış ve kurgulanan bu yapılar kimi devlet eliyle kimi müteşebbis eliyle hayata geçerek ekonomimize kesintisiz birer kaynak olmuşlardır.

Günümüzde bu yapılar 325 OSB, 4 EB, 18 SEB, 70 TGB, 790 Ar-Ge merkeziyle; TTO’lar, sanayi odaları, sanayi ticaret odaları, ihracatçı birlikleri, dernekler ve sanayicilerimizle birlikte ekonominin en dinamik yapısını oluşturmaktadır.

Sanayimiz, ekonomimizi büyütüp geliştirirken bir taraftan da birçok mesleğin çekim alanı haline gelmiştir. Bu meslekler içerisinde en ilginç olanı gazeteciliktir. Gazetecilik ve sanayinin ilişkisini; ismiyle de sanayiye hiç yabancı olmayan Sanayi Gazetesi, 2010 yılında alanının en özel gazetesi sıfatıyla kurularak anlatmıştır. Yayıncılık anlayışını, sanayinin ihtiyaçları doğrultusunda geliştirerek ve mesleki farkındalığını diğer tüm medya organlarından ayrıştırarak kendisine yepyeni bir alan açmıştır.

Endüstrinin gelişen süreci içerisinde medya algısını kökünden değiştiren Sanayi Gazetesi; haber dilinden, olaylara bakış açısından ve buna paralel olarak tasarımından da bahsettirerek 8 yılda hiç ara vermeden 402.sayıyı geride bırakarak tüm endüstri camiasının gazetesi olduğunu göstermiştir. Sanayi Gazetesi bu başarısı ile de kendine yeni bir alan oluşturmuş ve yeni bir gazetecilik bakış açısı geliştirerek sanayi gazeteciliği kavramını yani uluslararası düzeyde, endüstri gazeteciliği terimini meslek hayatının içerisine katmıştır.

Sanayi Gazetesi, 2010 yılında kuruluş amacında belirlendiği gibi endüstrinin tek, gerçek ve alanının en dinamik gazetesi olarak yayın hayatına devam etmektedir. 402. sayıyı geride bırakan gazetemiz, sanayinin onlarca sorununa mercek tutarak, konuların konuşulma platformu takipçisi olmuştur.

Sanayi Gazetesi, geçen 8 yılda yayın hayatına neler sığdırmış birlikte bakalım.
Gazetemiz, sanayi odalarının kurulması sürecinde engel teşkil eden bütün yapıların karşısında olmuş, sanayicinin yanında yer almıştır. TRT Payı’nı gündeme getirerek sanayicinin yüklerinin azaltılması konusunda gündem oluşturan gazetemiz, sanayide emsal uygulamaları üzerine de camianın önde gelen isimleriyle görüşmüştür.

Ayrıca müstakil sanayi odalarının kurulumu için yetkili mercileri sanayicinin gündeminden haberdar etmiştir. Endüstri camiasının ihtiyacına nokta atışı yapan Üretim Reform Paketi’nin ve Ar-Ge sevdalısına büyük fırsat sunan Ar-Ge Reform Paketi’nin gündemde kalarak paydaşların dikkatini çeken gazetemiz, Torba Yasa kapsamında OSB’lerin taleplerini diri tutmuş ve kamuoyu oluşturmuştur.

Sanayi Gazetesi, projeleri ile de alanında özel çalışmalar yaparak farkındalığını arttırmıştır. Bu çalışmalar genel çerçevede Türkiye OSB Rehberi, Türkiye TGB Rehberi, Türkiye SEB Rehberi, tematik özel konulu gazeteler, OSB’lere özel rehberler, haritalar, OSB ve kalkınma ajansı dergilerinin yanı sıra, başarı hikâyeleri kitapçıkları gibidir.

Sanayi Gazetesi, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da üretime, istihdama, Ar-Ge’ye kısacası ekonomiye katkı sağlayan endüstri camiasının en önemli aktörleri olan siz değerli okuyucularımıza sıcak gündem sunacak, sizlerin yanında olmaya devam edecektir.

Saygılarımla…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.