26 Haziran 2017 Pazartesi

SANAYİNİN BAŞKENTİ KOCAELİ

17 Nisan 2017, 13:59
SANAYİNİN BAŞKENTİ KOCAELİ
 

Kocaeli, eşsiz tarihi mirası, ekonominin lokomotifi olan sanayisi, milli gelire sunduğu katkısı ile Türkiye'nin en önemli kentlerinden biridir.

Kocaeli, 2016 yılında 58 milyar 571 milyon 400 TL vergi ödemiştir. Bu miktar ile de İstanbul’dan sonra toplanan vergilerin yüzde 12.65’ini karşılayan ikinci il olmuştur. Kocaeli’nin ödediği vergi, Türkiye’deki 72 ilin vergi gelirleri toplamından daha fazladır.

Organize Sanayi Bölgeleri, limanları ile sanayinin kalbi, sanayinin başkentidir Kocaeli.

Ulaşım olanaklarının çeşitliliği ile sağlanan avantajlı konumu, hem yurtiçi nakliyeyi kolaylaştırmıştır hem de  ihracatta Türkiye çapında söz sahibi olmasına fırsat tanımıştır.

Ancak yıllar içinde kontrol edilmeden ve çarpık bir şekilde büyüyen sanayi tesisleri artık kenti pek çok açıdan kuşatmış durumdadır.

Oysa kentler sadece sanayi bölgeleri ile var olan yapılardan ya da binalardan ibaret değildir.

Kenti yaşatan içinde yaşayan insanlardır.

Bu nedenle Kocaeli'nin bugün ihtiyacı olan kapsamlı, ciddi bir plan dâhilinde yapılacak dönüşümdür. Bu dönüşümle Kocaeli modern bir sanayi kenti olabilecek kapasitededir.

Öncelikli olarak sanayi tesislerinde yaşanan sorunlar giderilmelidir.

Alt yapı gibi önemli sorunu olan OSB’lerin bu sorunu bir an önce giderilmelidir. Yeni OSB’ler kurmak yerine mevcut OSB’leri tam kapasite ile çalışabilecek hale getirmek gerekmektedir.

Atıl durumdaki sanayi tesislerinin üretime sunduğu bir katkı olmadığı gibi insan sağlığı ve çevre açısından risk barındırdığı muhakkaktır.

Sanayi, üretim, üretim de büyüyen ekonomi demektir.

Bu basit denklemin her aşmasının en önemli unsuru insandır.

Bu nedenle temel yatırım insana yapılmalıdır.

OSB’lerin içinde yapılandırılacak meslek okulları ile ara eleman konusunda yaşanan eksikliğin giderilmesi mümkün olacaktır. 

Bu sayede hem gençlerimiz eğitimlerini aldıkları alanda çalışma fırsatına sahip olacaktır, hem de sanayide donanımlı ve ehil insanların katılması ile hata oranı azalacak nitelikli üretim artacaktır. 

Kocaeli'ni modern bir sanayi kenti yapmanın en temel şartı üretime, istihdama ve alt yapıya ne kadar yatırım yapıyorsak çevreyi korumak, insanı geliştirmek için de bir o kadar yatırım yapılmalıdır.

Ancak o zaman Kocaeli; çevreyi koruyan, istihdamı arttıran, sanayisi ile üretime katkı sunan, modern kimliği ile marka bir kent olarak anılacaktır.


Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  YAZARLAR Tümü
  banner74
  banner75
  E-GAZETE
  • Sanayi Haberleri, Organize Sanayi Haberı, OSB, TGB, teknopark, Serbest BÖlge - 20 Haziran 2017 Manşeti
  • Sanayi Gazetesi, Haberleri, OSB, teknopark, ar-ge, portali, rehberi - 12 Haziran 2017 Manşeti
  ARŞİV
  banner82