27-28 Kasım 2019 tarihlerinde İstanbul Harbiye Askeri Müze’de beşincisi düzenlenecek olan ÜSİMP Ulusal Patent Fuarı ve Üniversite Sanayi İşbirliği İşbirliği Kongresi, “Üniversite Sanayi İş Birliğinde Toplumsal Fayda İçin Arayüzlerin Rolü” teması ile yapılacaktır.

Fuarda teknoloji transfer ofisleri (TTO’lar), üniversitelerindeki öğretim elemanlarının patentlerini, sanayi AR-GE merkezleri de patent ve teknolojilerini, TGB’ler de IP (fikri mülkiyet) ve akademi temelli filiz işletmelerini tanıtmak amacıyla stant açacaklardır. Ayrıca, yatırımcı kuruluşların katılımını sağlamak için özel kolaylıklar sağlanmıştır.

Asli görevi “fuar” düzenlemek olmayan ÜSİMP, kendi insanımızın aklıyla ve kendi devletimizin kaynaklarıyla çıkan buluşlara katma değer oluşturma imkanını yaratmak amacıyla 2015 yılından bu yana her yıl bu etkinliği yapmaktadır. Çünkü; TÜBİTAK Teknolojı̇ Transfer Ofı̇slerı̇ Destekleme Programı’nın amaçlarının başında “yükseköğretim kurumlarında üretilen bilgi ve teknolojinin, uygulamaya dönüştürülerek ticarileştirilmesine ve bu süreç sonucunda ekonomik, sosyal ve kültürel değer kazanmasına yardımcı olmak” ifadesi yer almaktadır.

TTO’ların performans göstergelerinin başında buluş bildirimi, ulusal/uluslararası veya PCT kapsamında patent başvurusu sayıları ile tescil sayıları gelmektedir. Aynı zamanda, bunlarla ilgili lisans anlaşmaları yapılması ve gelir elde edilmesi de beklenmektedir.

Performans göstergelerinden en kolay gerçekleştirilecek olanı patent başvuru ve tescil sayılarıdır. TÜBİTAK desteğiyle TTO’ların kurulduğu 2013 yılından bu yana TTO’ların patent portföyleri giderek büyümektedir ve ticarileşemeyen patentler bir müddet sonra yük olmaktadır. 2015-2018 yılları arasında ÜSİMP Ulusal Patent Fuarı’nda 457 buluş sergilenmiştir ve 2000-2017 yılları arasında TürkPatent’e üniversite adresli 3 bin 208 adet patent ve faydalı model başvurusu yapılmıştır (PatentEffect). Ancak, bunların uygulamaya dönüştürülmesi ve ülkemize sosyo-ekonomik kazanımlar sağlaması en zor kısmıdır.

Yerleşik sanayimizin hazır teknoloji satın alarak ürünlerinde çeşitlendirme veya iyileştirme yapmayı tercih ettiği, öğretim elemanlarının buluşlarını veya geliştirdikleri teknolojileri kullanarak ürün geliştirmeye sıcak bakmadığı düşünülmektedir. Söz konusu algı, yeniliğin her zaman risk içeriyor olması ve sanayimizin riskten kaçındığı varsayımından kaynaklanmaktadır. Halbuki; ülkemizde 20 yaşını aşkın firmaların toplamın en az yüzde 30’u olduğu dikkate alınırsa, bu kadar zamandır varlığını sürdüren bu firmaların mutlaka yenilik yapmış olması gerektiği görülür.

Ayrıca, ülkemizdeki ekonomik sistem göz önüne alındığında sanayicinin sermayesini başka şekillerde değerlendirerek çok daha fazla kazancı çok çok daha az riskle sağlayabileceği de açıktır. Buna rağmen, hala fabrikasını açık tutuyorsa sanayicimiz riskten korkmuyor demektir. Demek ki sorun sanayicimizin riskten kaçması değildir ve bu güçlüğü aşmak görevi de TTO’lara düşer.

TTO’ların öğretim üyeleri buluşlarından çıkardıkları patentler ile sanayi kuruluşlarımızı bir araya getirme konusunda ÜSİMP Ulusal Patent Fuarının katkısı aşağıdaki tablodan görülmektedir. 2015 yılında toplam katılımcı sayısı 350 iken sadece 30 sanayi kuruluşu temsilcisi fuarı ziyaret etmiştir. 2018 yılına gelindiğinde toplam katılımcı sayısı 846’ya ve ziyaretçiler arasında temsilcisi bulunan sanayi kuruluşu sayısı da 174’e ulaşmıştır. Ayrıca, ikili görüşme sayıları da 2015’te 5 iken 2018’de 87 olmuştur.

2015

2016

2017

2018

Stant Açarak Katılan TTOlar

17

19

21

21

Stant Açarak Katılan AR-GE Merkezleri

--

--

1

3

Sergilenen Patentler

126

124

147

146

Toplam Katılımcılar

350

400

515

846

Sanayi Kuruluşlarından Katılımcılar

30

76

102

174

B2B İkili Görüşmeler

5

32

75

87

Sponsorlar

11

15

6

4

Bu gelişmede ÜSİMP üyesi sanayi şemsiye kuruluşlarının çok önemli katkıları olmuştur. İstanbul, Ankara ve Ege Bölgesi Sanayi Odaları tüm üyelerine etkinlik duyurularını dağıtmışlar ve katılımı teşvik etmişlerdir. OAİB-Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri 2018 yılında İstanbul dışından gelecek buluşçulara konaklama desteği sağlamıştır. TTO’ların sergilediği patentlerin buluşçularının sanayicilerle doğrudan görüşebilmesi amacıyla buluşçu öğretim üyelerine sağlanan bu destek 2019 yılında konaklama ve ulaşım olarak genişletilmiştir.

Biliyoruz ki üniversitelerde geliştirilen teknolojilerin sanayimiz tarafından kullanılması uzun ve zahmetli bir uğraş gerektirmektedir. Üniversite-sanayi iş birliğini konuşmanın ötesine geçebilmiş olmaktan mutluyuz ama ülkemizdeki tüm aktörler tarafından bu süreç dikkatlice yönetilerek ulusal sanayimizin en çok yararlanabilmesini sağlamak zorundayız. ÜSİMP olarak “Görevimizi yaptık” diyerek kenara çekilmek niyetinde değiliz. Her zaman olduğu gibi “durumdan vazife çıkararak” gereken çalışmaları yapacağız.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.