SANAYİDE ÖNCÜ BİR ŞEHİR: ÇANAKKALE

Tarih, turizm, tarım, doğa ve sanayinin iç içe olduğu Çanakkale, önümüzdeki dönemlerde yeni sanayi yatırımlarıyla öne çıkacak. Ak Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, kent sanayisini Sanayi Gazetesi için değerlendirdi.

MARKA OLMA KONUMUNA SAHİP

Türkiye’nin ikinci büyük çelik üreticisi olma unvanına sahip firmaları ve birçok büyük sanayi yatırımcısına ev sahipliği yapan Çanakkale, barındırdığı OSB’ler, küçük sanayi siteleri ve teknokentiyle giderek gelişen bir sanayi kenti profili çiziyor. Ak Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Sanayi Gazetesine kent sanayisini değerlendirdi. Çanakkale sanayisinin genel bir fotoğrafını çekerek, sanayi yatırımları hakkında bilgi veren Turan, Çanakkale endüstrisini geliştirmek için atılan adımları anlattı. Turan, “Genel olarak her şehir bir özelliğiyle anılır. O şehirden o özelliğini çekip aldığınız zaman geriye pek bir şey kalmaz. Ancak Çanakkale bu konuda istisnai bir yere sahip. Çünkü Çanakkale bir tarım kenti olduğu kadar, aynı zamanda bir sanayi kenti; bir turizm kenti olduğu kadar aynı zamanda bir tarih kenti. Hayvancılık, ormancılık gibi daha birçok alanda da ön plana çıkan bir kent. Yani her anlamda marka bir şehir olma konumuna sahip” dedi.

BÜYÜK PROJELER HAYATA GEÇECEK

Çanakkale ekonomisinin gelişmesi için atılan adımlardan bahseder misiniz?

Çanakkale yatırım anlamında ciddi bir yol aldı ve almaya da devam ediyor. Çalışmaları devam eden projelerimiz arasında 1915 Çanakkale Köprüsü, Çanakkale Gıda OSB ve teknopark önemli bir yer tutuyor. Köprü ile beraber ulaşım anlamında büyük bir rahatlama olacak. Kamyonlar, otobüsler çok hızlı bir sefer gerçekleştirme imkânı bulacaklar. Köprümüzün temelini attık 2023’te açılışını gerçekleştirmek istiyoruz. Çanakkale Gıda OSB ile beraber yine üretilen ürün pazar anlamında geniş bir çerçevede yer bulacak. Proje sayesinde istihdam sayısında da artış olacak. Çalışmaların tamamlanmasıyla beraber alımlara başlanacak. OSB için 40 yatırımcı firma ön talepte bulundu. Bu önemli bir rakam. Ciddi anlamda hem Çanakkale’ye hem de Marmara bölgesine, ülkemize değer katacağını düşünüyoruz. Çanakkale konumu itibariyle ulaşım aksı görevi görmektedir. Bu anlamda Çanakkale’ye yakışır bir vizyon projesi olacak. Kısacası Çanakkale, Avrupa’ya açılan İnavosyon kapısı haline gelecek.

8’İNCİ SANAYİ SİTESİ GELİYOR

Çanakkale sanayisi hakkında bilgi verir misiniz?

Türkiye’nin ikinci büyük çelik üreticisi olma unvanına sahip firmalar gibi birçok önemli sanayi yatırımcısına Çanakkale ev sahipliği yapıyor. Son yıllarda Çanakkale’de gerçekleştirilen büyük projelerle de Çanakkale’nin sanayi kenti olma vasfı güçlenirken, ekonomisi de canlılık kazanıyor. Yedi küçük sanayi sitesinin yanında 8’inci küçük sanayi sitesi olacak Ezine Küçük Sanayi Sitesinin yapım çalışmalarına devam ediyor.

SANAYİ-AKADEMİ EL ELE

Türkiye’nin önemli teknoparkları arasında yer alan Çanakkale Teknopark’ın üniversite-sanayi iş birliğine katkılarını anlatır mısınız?

2014 yılında faaliyete geçen Çanakkale Teknopark, 135 bin metrekare yapısıyla Çanakkale’deki Ar-Ge yatırımlarına hız kazandırıyor. Bu sayede Ar-Ge yatırımları daha nitelikli bir hale bürünüyor. Akademiyi, iş dünyası ile buluşturan bu proje, Çanakkale’nin ekonomisini zenginleştirip, istihdam olanaklarını artırdı. Çanakkale’de Teknopark dışında özel bir firmaya ait olan bir Ar-Ge merkezi de ayrıca faaliyet gösteriyor. Türkiye’nin 2023 hedefleri doğrultusunda Çanakkale’yi, “bilim kenti” ve “yenilenebilir enerji kenti” kılma hedeflerimiz var. Son yıllarda üretilen bu projeler, Çanakkale’yi öncü bir sanayi kenti haline getiriyor. Çanakkale, giderek Türkiye’nin yükselen gücü haline geliyor.

TÜRKİYE’DE BİR İLK

Çanakkale ekonomisini canlandıracak önemli proje olan Çanakkale Ezine Gıda OSB’de çalışmalar ne aşamada bulunuyor?

Hâlihazırda Çanakkale’de faaliyet gösteren Çanakkale OSB ile Biga OSB mevcut. Ancak Çanakkale Ezine Gıda OSB, bu OSB’lerin hacminden çok daha fazla üretim yapma olanağına sahip olacak. Tüzel kişiliğin kurulduğu ve kamulaştırmaların başladığı OSB’nin bitmesiyle Ezine, Ayvacık, Bayramiç başta olmak üzere Çanakkale’nin genelinde tarım ve hayvancılık büyük bir gelişme kaydedecek. 8 bin kişinin istihdamının hedeflendiği OSB, Çanakkale’nin kalkınmasına öncülük edecek. Çanakkale Ezine Gıda OSB, Türkiye’de bir ilki teşkil ediyor. Çiftçilerimiz, ürünlerini bu şekilde doğrudan pazara sokabilecekler. Buralardan elde edilen ürünler, sanayicilerimiz tarafından yurt dışına ve yeni pazarlara satılabilecek. Böylece sanayicilerimiz ticari anlamda kendilerini geliştirebilecekken, çiftçilerimiz de aradaki komisyonculardan kurtulmuş olacaklar. Aynı zamanda vatandaşlarımız da kaliteli ürünleri pazardan almış olacaklar.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.