banner89

Bilişim Vadisi Projesi, Üniversitesi, 10 OSB’si ile ülke ekonomisine ciddi katma değer yaratma hedefiyle büyüyen Gebze, “Büyükşehir Statüsünde İl Olmak” için koşuyor. 

Gebze Ticaret Odası olarak, 2017 yılı Gebze’yi büyükşehir statüsünde il yapmak için mücadele ettiğimiz bir yıl olacak.

Gebze Ticaret Odası, sürekli olarak projeleriyle gündem oluşturmanın, şehre katma değer kazandırmanın yanı sıra, bölgeyi ulusal ve uluslararası alanlarda hak ettiği yere taşımayı ilke edinen çalışmalarına devam ediyor. Faaliyetlerimizle “Takip Eden Değil, Takip Edilen” bir kuruluş olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Gebze’yi hak ettiği statüye kavuşturmak için, Gebze’deki tüm yöneticilerle topyekûn hareket edeceğiz. Gebze’nin büyükşehir statüsünde il olmasını istiyoruz. Biz artık kabımıza sığmıyoruz, marka şehir olacağız. 

Gebze, Türkiye ekonomisine yön veren sanayi kuruluşlarıyla, TÜBİTAK MAM, TÜSSİDE, TSE, Bilişim Vadisi’ne ev sahipliği yapıyor.  Bizde Ar-Ge merkezi, teknopark ve serbest bölge de var. Türkiye’de ismiyle anılan üniversitesi olan başka hiçbir ilçe yok. Bir tek Gebze Teknik Üniversitesi var, Gebze’de hızlı bir dönüşüm sağladı. 5 milyon metrekare büyüklüğe ulaşan Bilişim Vadisi başlı başına bir etken. Gebze beyin göçü alacak. Bilişim Vadisi, ofis ve yaşam alanlarıyla cazibe merkezi olacak. Onlara yeni yaşam alanları oluşturabilmek için yerel yöneticiler olarak bir araya geleceğiz. 
Endüstri meslek lisesi açacağız. Gebze OSB ile mesleki eğitim konusunda protokol imzaladık. Gebze’de aslında işsizlik değil, mesleksizlik var. Bölgeye bir endüstri meslek lisesi kazandırma projemiz var. Branşlarını bizim sanayicilerimizin ihtiyaçlarına göre belirlediği bir endüstri meslek lisesi yapıyoruz. Önemli olan OSB’leri, üretim merkezlerini atölye gibi kullanabilmek. Öğrencilerin eğitim alanları, üretim merkezleri olacak. Gebze OSB’de yer alacak okulun dışına çocukların spor da yapabilecekleri bir kapalı spor salonu yapacağız. Bu salondan çevredeki bütün okulların öğrencileri de yararlanabilecek. 2017 yılının Nisan ayında projenin temellerini atarız, 10 ay içerisinde projeyi tamamlarız. Bu okuldan mezun olan öğrenciler, çok iyi maaşlarla işe başlayabilecek. Her OSB’de bir meslek lisesi kurulmalı.

Girişimcilik eğitimleri devam ediyor. Gebze Ticaret Odası, KOSGEB işbirliğiyle “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi” programına devam ediyor. “Kardeş Oda”lar çoğalıyor. 15 bin 500 üyesine verdiği hizmetle 5 yıldızlı akredite bir Oda olarak, 365 oda ve borsa arasında öne çıkmayı başaran Gebze Ticaret Odası, karşılıklı işbirliğini sağlamak, bilgi, deneyim ve iyi uygulamaların paylaşımıyla hizmet kalitesini geliştirmek, ticari ve sınai iş olanaklarını arttırmak, iş dünyasının temsilcilerinin yurtdışı seyahatlerine vize kolaylığı tanımak amacıyla ‘Kardeş Oda’ projelerini hayata geçiriyor. İtalya’daki Milano Ticaret Odası ile de ‘kardeş’ olma yolunda ön görüşme yaptık. Gebze Ticaret Odası ile İtalya’nın ‘Brindisi Ticaret Odası’ arasında imzaladığımız ‘Kardeş Oda’ protokolünün geçerlilik süresini uzattık. Kutsal topraklardaki Medine Sanayi ve Ticaret Odası ile ‘Kardeş Oda’ olduk. Medine Sanayi ve Ticaret Odası ile kardeş olmamızı sağlayan Gebze Güzeller OSB Başkanı Adem Ceylan ve ekibine teşekkür ediyorum. 2017’nin ilk çeyreğinde küçük çaplı bir heyetle Medine’ye gitmeyi düşünüyoruz. Medine’de otellerin olduğu bölgede ciddi bir kentsel dönüşüm ihtiyacı var, biz de müteahhitlik konusunda dünyada ilk sıradayız. Müteahhitlik firmalarımız ve tedarikçi firmalarımızla bu seyahati gerçekleştireceğiz.
Nefes Kredisi ile nefes alacağız. 80 bin KOBİ’ye kaynak sağlaması hedeflenen, ekonomiye can suyu niteliğindeki “KOBİ’lere Nefes Kredisi”ne bir haftada 350 kişi başvurdu. TOBB’a Türkiye genelinde 11 milyonun üzerinde başvuru yapılmış, yalnızca 71 red var. Nefes Kredisi, bir nebze nefes aldırsın dedik. Çünkü nefes alınan her yerde umut vardır.

Oda üyelerimize avantaj sağlıyoruz. 1 Ocak 2017’den itibaren üyelerimiz, bankaya para yatırmaya gitmeyecek. Burası küçük bir bankaya dönüşecek. Maliye ve Vergi Dairesi’ne ödeyecekleri vergilerini buraya ödeyebilecekler, tahsilatlar buradan yapılacak.
Gebze Ticaret Odası’nın öncülüğüyle 1 Ocak’tan itibaren taşınabilir malların da teminat gösterilebileceğini anlatıyor. 
Dilovası Kaymakamlığı, Belediye ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Halk Eğitim Müdürlüğü’nün işbirliğiyle Dilovası Halk Eğitim Merkezi, Aile Sağlığı Merkezi, muhtarlık birimleri ve Gebze Ticaret Odası’nın da bir ofisinin içinde olacağı, bin 856 metrekare üzerine inşa edilecek olan modern bir kompleks projesi hayata geçiyor: Dilovası Halk Eğitim Merkezi. 

Şehrin farklı noktalarındaki ihtiyaçları göz önüne alarak, Dilovası ve Gebze Teknik Üniversitesi’nde 112 Acil Servis’i hizmete açtık.
Gebze Hasköy Sanayi Sitesi ve Gebze Oto Sanayi Sitesi ile bu sanayi sitelerinin etrafındaki sanayi sitelerine, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Gebze Ticaret Odası destekleriyle doğalgaz gelmesi için çalışmalar yürütüyoruz, bölgeyi 2017’de doğalgazla buluşturacağız.

Coğrafi konum olarak Türkiye’ye baktığımız zaman koşullarımız iyi ama bugün yaşadığımız şartlar iyi değil. Komşularımızda, sınırlarımızda yaşanan olaylar, bizi sürekli geriye ket vurmaya götürüyor. Kolay değil... 2.5 yılda iki genel seçim, bir yerel seçim, bir de 15 Temmuz hain darbe kalkışması… Biz, çalışmaya, üretmeye mecburuz, devam edeceğiz. Zaten strateji;  üzerimize uygulanan baskı ile bizi evlerimize, işyerlerimize hapsetmek, bizim motivasyonumuzu kırmak... Bugün hepimiz çalışacağız, üreteceğiz, daha çok sosyalleşeceğiz, daha çok birlikte olacağız. Birlikte yükselmeye mecburuz.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.