Her ülke, ekonomik kalkınma ve toplumsal refah düzeyini artırmak için bilimsel gelişmeler ışığında sanayisini güçlendiriyor. Bunun için Ar-Ge’ye dayalı teknoloji yoğun ürün ve üretim yöntemlerini geliştiren ülkeler, akademi ve sanayinin arasındaki ilişkileri sağlamlaştırıyor.

Türkiye’de 1990’lı yıllarda önem kazanmaya başlayan kamu-üniversite ve sanayi arasındaki iş birliği bağlarının artırılması için yürütülen çalışmalar son yıllarda yoğunlaştırıldı. Üçlü sacayağının birbiriyle daha rahat iletişim kurması, girişimciler, yatırımcılar arasında etkileşim sağlanması, tek bir nokta üzerinden Ar-Ge fonlarına, araştırmacılara, yatırımcılara ve bilgi kaynaklarına daha kolay erişim sağlanması için kurulan “Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği Portalı (KÜSİP)” ücretsiz olarak hizmet sunuyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca kamu, üniversite ve sanayi iş birliğini geliştirmeye yönelik hizmete sunulan KÜSİP ile kamu, üniversite ve sanayi kuruluşları, girişimciler, yatırımcılar arasında ortak iş birliği ve etkileşiminin sağlanacağı sanal bir platform hazırlanarak bilgiye hızlı erişim sağlanıyor. KÜSİP’te üniversiteler ve teknoloji transfer ofislerinin proje ve iş birliği çağrılarına, etkinlik, haber ve duyurularına ulaşılabiliyor. Kamu araştırma merkezlerinin imkanları ve yetenekleriyle gerçekleştirilen Ar-Ge çalışmaları, sanayi ve ticaret odalarının etkinlik, haber, başarı hikayeleri, iş birliği çağrıları, OSB’lerde yer alan firmaların nitelikleri, imkanları, kapasiteleri, Ar-Ge çalışmaları, iş birliği çağrıları, özel sekter Ar-Ge ve tasarı merkelerinde yapılan projelere ilişkin bilgiler, alt yüklenici talepleri, teknoloji geliştirme bölgeleride bulunan firmaların bilgileri, Ar-Ge projeleri, araştırma-test laboratuvarları, fon sağlayan kurumlar, akademisyenler ve araştırmacılara ilişkin pek çok veri portalda yer alıyor.

Portal, sanayicilere yönelik destek programlarıyla fon sağlayan kurumların bilgilerine de erişim imkanı sağlıyor. KÜSİP’te, TÜBİTAK, KOSGEB, Avrupa Birliği, bakanlıklar ve kalkınma ajanslarının fon ve desteklerini kolayca tarayıp uygun desteğe ulaşma imkanı da bulunuyor. Bakanlıkların proje, iş birliği ve mevzuat duyuruları, üniversiteler, teknoloji geliştirme bölgeleri ve teknoloji transfer ofislerinin proje ve iş birliği çağrıları, kalkınma ajanslarının destek ve iş birliği çağrıları, patent ve ödül duyuruları ve uluslararası kurumların proje ve iş birliği çağrıları da yine kullanıcıların bilgisine sunuluyor. Portal araştırma merkezleri, teknoloji geliştirme bölgesi firmaları, OSB firmaları, laboratuarlara erişim ve NACE kodlarına göre sorgulama ve ilgili diğer bilgilere erişim sağlıyor.

Sanayi, kamu ve üniversitelerin altyapı ve insan kaynaklarının yer aldığı, iş birliği fırsatlarının sunulduğu portala, araştırmacılar e-devlet üzerinden, kuruluşlar ise internet sitelerindeki formu doldurduktan ve MERNİS numarası doğrulandıktan sonra üye olabiliyor. Herkese açık olan sayfalarda proje ile ilgili bilgiler, paydaşların bilgisi ve etkinlikler ile istatistikler yer alıyor.

Sistemde bir konuyla ilgilenenler arasında eşleştirme yapıldıktan sonra bir veya birden fazla kişiye bildirim yapılıyor. İletişim kurulduktan sonra şartlar uygun olduğu takdirde iş birliği kuruluyor. KÜSİ Portalı, YÖKSİS, ARBİS, e-devlet ve TÜBA gibi resmi portalların yanı sıra Facebook, Twitter ve LinkedIn gibi sosyal medya platformlarıyla da uyumlu.

Uluslararası rekabet gücünü artırmak için geliştirilen bunun gibi mekanizmalar, binlerce üyenin katılımıyla yaygınlık kazanıyor. Tüm kodları açık kaynak kodunda geliştirilmiş, içeriklerin Bakanlığa ait sunucularda tutulduğu yerli ve milli iş birliği ağı olan portalın, Ar-Ge ve yenilik ekosisteminin önemli bir yapıtaşı olarak giderek daha çok paydaş tarafından kullanılması hedefleniyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.