Kıymetli Sanayici Dostlarım,

Ülkemizde ekonomik gündemi etkileyen hem yerel hem de küresel birçok gelişmenin yaşandığı bir yılı geride bırakıyoruz. 2017 yılında istikrar sorunları ve krizlerin hâkim olduğu dünya ekonomisine rağmen, ülkemizde beklediğimiz büyüme rakamlarının gerçekleştiğini söylemek mümkün. Dünya ekonomisine baktığımızda Uluslararası Para Fonu (IMF) verilerine göre, 2016 yılında yüzde 2,4 olan dünya ticaret hacminin büyüme hızı 2017 yılında yüzde 4,2'ye yükseldi. Ülkemiz ekonomisinin çizdiği tabloda ise büyüme hızının 2017 yılının son çeyreğinde yüzde 5’in üzerinde olması öngörülüyor. Özellikle 2017’nin 3. çeyreğinde yüzde 11,1 gibi yüksek bir büyüme rakamına ulaşılması, Türkiye’nin beklentilerin üzerinde bir yıl geçirdiğinin açık bir göstergesi oldu. Tabii ki bu yüksek performansta, ülke sanayilerinin ve sanayicilerinin katkısı büyüktü.

Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüttüğüm Tire OSB olarak biz de önceliğimizi, bölgenin ve ülkenin kalkınması için üretimi ve ihracatı artırmak olarak belirledik. Bu bağlamda yaptığımız çalışmalar sonuç verdi ve 2017 yılı bizim için çok verimli geçti. Bölgemiz, farklı sektörlerden yerli ve yabancı dünya devi firmaların yatırımlarıyla büyümeye devam etti. 2017 yılında en çok dikkat çeken yatırımlardan biri açılışını Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı Sütaş’ın hayata geçirdiği yatırım oldu. Sütaş’ın yanında pek çok firma da yatırımları için Tire OSB’yi tercih etti ve pek çok firmanın da bölgemize ilgisi devam ediyor.  Bölgemize yapılan ve yapılacak tüm yatırımların hem bölge hem de ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacağına olan inancımızla çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz.

Tüm bu gelişmelerin ışığında, ülke olarak kalkınmanın yolunun üretimden ve ihracattan geçtiğinin altını bir kez daha çizmek istiyorum. Biz sanayiciler, üretmeye ve ürettiklerimizi ihraç etmeye devam edeceğiz. Bu süreçte devletimizin de sanayiciyi desteklemeye devam edeceğine inancımız tam ve sonsuzdur.  Bunun en güzel örneklerinden biri,  hiç şüphesiz ki 2017 yılında “Üretim Reform Paketi” ile sağlanan kolaylıklar oldu. Bu sayede emlak vergisi, TRT payı gibi giderlerin kaldırılmasının yanı sıra birçok olumlu gelişme yaşandı. 2018 yılında da sanayiciye yönelik teşviklerin devam etmesi, ülkemizin büyümesinin hızlanmasına önemli katkılar sağlayacaktır.

Bizler inanıyoruz ki yeni yıl sanayicilerimiz için yeni ufuklar doğuracak. 2018’de hem özel sektör temsilcileri hem de hükümetimizin gerekli çalışmaları yapmasıyla birlikte küresel rekabet ortamında sanayicilerin elinin güçleneceğine inanıyorum.  Türkiye’nin 2018 yılı hedefleri, 2018-2020 yıllarını kapsayan Orta Vadeli Kalkınma Programı aracılığıyla açıklandı. Bu programa göre, 2018-2020 yıllarında ülke ekonomisinin yıllık yüzde 5,5 oranında büyümesi, işsizlik oranının yüzde 9,6’ya gerilemesi, ihracatın ise 195 milyar dolar olması bekleniyor. Biz de 2018 yılında olumlu gelişmeler yaşanacağına ve bu hedeflere ulaşılacağına yürekten inanıyoruz.

Yeni yılın, ülkemize ve dünyaya barış, huzur ve istikrar getirmesini diliyorum.

Saygı ve sevgilerimle.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.