Üretim süreçlerinde ileri teknoloji kullanımının giderek daha çok etkinlik kazanması, bu teknolojiyi kullanacak insan gücünün de iyi eğitim almasını gerektiriyor. Ülkelerin teknolojisi kadar, insan kaynağının yeterliliği de önemli. İyi eğitim almış iş gücü hem zamandan tasarruf sağlıyor hem de üretimin nitelik ve niceliğinin artmasını sağlıyor. Verimliliği yükselterek firmaların uluslararası rekabet gücünü artırıyor. Sanayinin ihtiyaç duyduğu kalifiye eleman temininde, mesleki ve teknik eğitim sistemine büyük sorumluluklar düşüyor.

Bir önceki Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü döneminde başlatılan “300 OSB’ye 300 Teknik Kolej” projesi için çalışmalar devam ederken, OSB’lerin bu hedefin çok gerisinde olduğu görülüyor. Türkiye’de 327 OSB’nin 232’sinde üretim var ancak OSB’lerin sadece 57’sinin içinde mesleki ve teknik lise bulunuyor.

Sektörle bağlantılı eğitim

Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının sektör için nitelikli insan kaynağını yetiştirebilmesi için, okullar ile sektör arasında yakın bir etkileşim kurulması büyük önem taşıyor. Karşılıklı etkileşimle, okullardaki eğiticiler ve öğrenciler sektördeki gelişmelerden haberdar olma ve sektörün ihtiyaçlarını yakından tanıma fırsatı yakalıyor.

Büyük yatırımlarla hayata geçirilen mesleki ve teknik eğitim kurumlarının makine, teçhizat ve otomasyon sistemlerinin gelişen teknoloji, değişen uluslararası standartlar ve piyasa ihtiyaçlarına paralel biçimde geliştirilmesi gerekiyor. Buna ek olarak öğretim programlarının benzer biçimde sürekli güncellenmesi de şart. Mesleki ve teknik eğitim kurumlarının özel sektöre nitelikli eleman sağlama işlevini tam yerine getirebilmesi için eğitim sisteminin özel sektörün ihtiyaçları ile uyumunun arttırılması gerekiyor.

İstanbul’da örnek proje

Sanayici, mesleki eğitimde kaliteyi artırmak için okullarla iş birliği yapmanın bir zorunluluk haline geldiğinin farkında. Nitelikli iş gücünü hazırlamakla sorumlu mesleki ve teknik eğitim için, artık sanayici de elini taşın altına koyuyor.

Okul-sanayi iş birliği kapsamında yürütülen örnek bir projeden bahsetmek istiyorum. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile birkaç yıl önce İstanbul Sanayi Odası ile imzalanan “Okul-Sanayi İş Birliği İstanbul Modeli” protokolü, mesleki ve teknik eğitim okullarının eğitsel, sosyal ve ekonomik gereksinimlerini karşılamayı amaçlıyor. Okul-Sanayi İş Birliği Projesi kapsamında teknolojik iş birliği, deneyim paylaşımı ve istihdam odaklı iş birliği olmak üzere üç alanı eksene alan protokol, eğitimin çıtasını yükseltecek.

Projeyle mesleki ve teknik eğitim kurumlarının altyapısı güçlendirilecek, meslek alanındaki güncel uygulamalar ile yeniliklere dair deneyimler paylaşılacak ve mesleki eğitim kursları açılacak.  Bu tür projeler, mesleki donatılara sahip meslek okullu gençlerin potansiyellerini açığa çıkaracak ve iş dünyasının en önemli beklentilerinden olan nitelikli teknik eleman sıkıntısına çözüm getirilecek. Proje ilk olarak 2015 yılında 8 pilot okul ile hayat geçirildi. Sanayi kuruluşlarının artan ilgisiyle, önümüzdeki dönemde pilot okul sayısının 30’un üzerine çıkarılması hedefleniyor.

Bu protokolle iş birliği yapılacak okulların yeni teknolojiye uygun makine, ekipman ve donanımı için İşsizlik Sigortası Fonu’ndan kaynak alması sağlanacak. İş birliğine dahil edilen okullarda okuyan öğrencilere, iş ve meslek danışmanları tarafından; iş arama becerileri, görüşme ve mülakat teknikleri, benzeri alanlarda danışmanlık ve rehberlik hizmetleri de verilecek. Bu okullardan mezun olan gençler, iş başı eğitim programından öncelikle yararlanacak. İş başı eğitim programı süresince katılımcının ücreti, genel sağlık sigortası ve iş kazası-meslek hastalığı sigorta primi devlet tarafından ödenecek. Programdan yararlanan öğrencilere, işletme kadrosunda işe alındığında, işveren payı sigorta prim desteği de verilecek.

54 okul eşleştirilecek

Bu projenin yanı sıra İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile İstanbul Ticaret Odasının birlikte yürüttüğü “Okul-Sanayi İş Birliği İstanbul Modeli Hamilik Projeleri” de bulunuyor. Her iki proje de mesleki ve teknik eğitimin toplumsal algısını yükseltecek.

Ayrıca önümüzdeki dönemde İstanbul’da belirlenecek 54 okulun özel sektörle eşleştirilmesinin sağlanması planlanıyor. Bu okullarda istihdam odaklı bir anlayışın tüm İstanbul’dan başlayarak Türkiye’ye yaygınlaştırılması, özel sektörden uzmanların derslere girmesi, üretim odaklı nitelikli insan gücü yetiştirilmesi hedefleniyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.