YÜZDE 88’İ OLUMSUZ ETKİLENDİ

Bursalı sanayiciler arasında yapılan anket, koronavirüs salgınının ekonomi üzerindeki yıkıcı etkilerini gözler önüne serdi. Sanayicilerin yüzde 90’a yakını ortaya çıkan krizden olumsuz etkilendiğini, beşte biri de istihdamda küçülmeye gittiklerini söyledi.

YÜZDE 88’İ OLUMSUZ ETKİLENDİ

Bursalı sanayiciler arasında yapılan anket, koronavirüs salgınının ekonomi üzerindeki yıkıcı etkilerini gözler önüne serdi. Sanayicilerin yüzde 90’a yakını ortaya çıkan krizden olumsuz etkilendiğini, beşte biri de istihdamda küçülmeye gittiklerini söyledi.

24 Mart 2020 Salı 12:30
YÜZDE 88’İ OLUMSUZ ETKİLENDİ

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından koronavirüsün ekonomik etkilerini analiz etmek amacıyla yapılan anket çalışması tamamlandı. Buna göre, Bursalı sanayicilerin yüzde 88’i ticari faaliyetlerinin olumsuz etkilendiğini, yüzde 72’si tahsilatlarda sorun yaşadığını belirtirken, yüzde 20’si çalışan sayısını azalttıklarını kaydetti.

Bir süre önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ve sanayide çarkların dönmesini amaçlayan Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi'nin hızlı ve doğru atılmış önemli bir adım olduğunu belirten Bursa iş dünyası temsilcileri, paketin ilave tedbirlerle güçlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

BTSO üyelerinin öncelik verdiği konuların başında; SGK prim ve muhtasar ödemelerin işverenden alınmaması, kısa çalışma ödeneğinin şartlarında esnekliğe gidilerek kapsamının genişletilmesi, KDV ve gelir vergisi ödemelerinin ertelenmesi ve işletmelerin çek ve benzeri ticari yükümlülüklerini yerine getirebilmeleri için faizsiz KGF teminatlı kısa dönemli kredi tahsisi düzenlenmesi talepleri yer aldı.

SADECE YÜZDE 5’İ OLUMLU ETKİLENDİ

BTSO meclis, komite ve konsey üyelerinin tamamını kapsayan çalışmaya göre, iş dünyasının yüzde 88'i koronavirüs dolayısıyla ticari faaliyetlerinin olumsuz etkilendiğini belirtti. Çoğunluğunu perakende, gıda ve kimya sektörü temsilcilerinin oluşturduğu yüzde 5'lik dilim ise koronavirüs salgınından olumlu etkilendiğini ifade etti. “Koronavirüs tehdidinin ticaret üzerindeki etkisinin ne zaman son bulacağını düşünüyorsunuz?” sorusuna ise ankete katılanların yüzde 54'ü 1-6 ay, yüzde 29'u 6-12 ay, yüzde 17'si ise 1 yıldan fazla cevabını verdi.

BEŞTE BİRİ İSTİHDAMI AZALTTI

“Koronavirüs istihdamı nasıl etkiledi?” sorusuna ankete katılanların yüzde 76'sı koronavirüsün firmalarında istihdamı etkilemediğini belirtirken, yüzde 20 oranında ise “Çalışan sayımızı azaltıyoruz” yanıtı verildi. “Koronavirüs nedeniyle firmanızın çalışma şeklinde değişiklik yaptınız mı?” sorusuna “faaliyetlere ara verdik” diyenlerin oranı yüzde 12, “evden çalışmaya döndük” diyenlerin oranı yüzde 15, “yarı zamanlı çalışmaya döndük” diyenlerin oranı yüzde 15, “birikmiş izinlere mahsuben izin verdik” diyenlerin oranı yüzde 18, “değişiklik yapmadık” diyenlerin oranı ise yüzde 37 oldu.

TAHSİLATLARDA SORUN YAŞANIYOR

Ankete katılanların yüzde 72'si koronavirüs dolayısıyla tahsilatlarda sorun yaşandığını kaydederken, iç satışların olumsuz etkilendiğini söyleyenlerin oranı ise yüzde 77 oldu. Ankete katılanların yüzde 40'ı da ihracatlarının olumsuz etkilendiğini dile getirdi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.