YÜZDE 50’LİK DOLULUK ORANINA ULAŞTI

Türkiye’nin ilk kimya ihtisas OSB’si GEBKİM, yatırımcıların yoğun ilgisiyle giderek büyüyor. 21 fabrikanın üretimde olduğu bölge, yüzde 50’lik doluluk oranına ulaştı.

YÜZDE 50’LİK DOLULUK ORANINA ULAŞTI

Türkiye’nin ilk kimya ihtisas OSB’si GEBKİM, yatırımcıların yoğun ilgisiyle giderek büyüyor. 21 fabrikanın üretimde olduğu bölge, yüzde 50’lik doluluk oranına ulaştı.

14 Kasım 2017 Salı 11:18
YÜZDE 50’LİK DOLULUK ORANINA ULAŞTI

Dilovası’nın kuzeyinde tamamen sanayicinin öz finansmanı ile kurulan Gebze Kimya İhtisas OSB (GEBKİM) Başkanı Vefa İbrahim Aracı, bölgelerinin yüzde 50’lik doluluk oranına ulaştığını belirterek, “Toplam 67 adet sanayi parselimiz içerisinde 21 fabrikamız üretimde, 20 fabrikamız inşaat halinde, 2 fabrikamız da proje aşamasındadır. Tahsisi yapılmış ve henüz planlanmayan 21 parselimiz ile 3 tane de boş parselimiz mevcuttur” dedi.

BAYDUR’U ANDI

2 bin 500 dönümlük arazi üzerine kurulan Türkiye’nin ilk kimya ihtisas OSB’si GEBKİM Yönetim Kurulu Başkanı Vefa İbrahim Aracı ve üyeleri, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nu makamında ziyaret etti. Ziyarette konuşmasına, GEBKİM OSB’nin kurucusu ve bugünlere gelmesinde önemli bir rol oynayan, Türk sanayisine ve kimya sektörüne adeta ömrünü veren Refik Baydur’u rahmetle anarak başlayan Aracı, üretim kapasiteleri ve ortaya koydukları sosyal sorumluluk projeleri hakkında Başkan Karaosmanoğlu’na bilgi verdi.

İKİ YENİ PROJE GELİYOR

Başkan Aracı, bin 515 kişinin istihdam edildiği GEBKİM’de 2018 yılı içerisinde iki yeni projenin temelinin atılacağını müjdeledi. Bu projelerin tamamlanmasıyla yıl sonuna kadar doluluk oranını artıracaklarını anlatan Aracı, “Global dünyada rekabetin ve regülasyonların arttığı şu dönemlerde, kimya sanayinin ihtisaslaşarak aynı bölgede birbirleriyle irtibat halinde ve birbirlerine destek olacak şekilde birlikte rekabete karşı koyabilecek bir güç birliği oluşturmayı da hedefliyoruz. Bunun yanı sıra öncü olmayı, ideal yatırım ve ticaret ortamı oluşturmak da amacımızdır. Bu kapsamda düzenli bir sanayi dokusu oluşturma, ülke ekonomisine katkı sağlama, sanayicileri yatırıma teşvik etme, doğaya ve çevreye saygılı sanayi koşulunu en ekonomik boyutta gerçekleştirme amacındayız. Sanayileşmenin kent, insan ve çevre bağlamında uyumunu sağlama, sanayiciye ucuz enerji ile hizmet sağlayacak eylem planlarını oluşturmak için de çalışıyoruz” ifadelerini sarf etti.

YERLİ KİMYA SANAYİCİSİNE ÇAĞRI

Kimya sanayinin ve sanayicisinin hizmetinde olduklarını vurgulayan GEBKİM Başkanı İbrahim Aracı, kimya sanayicilerinin bir araya gelip sermaye koyarak yeni bir şeyler üretmezlerse yurt dışına karşı Türkiye’nin ithalat bacağının devamlı eksi vereceğini kaydetti. Aracı, bu durumda Türkiye devamlı kimyasal ithalat yapacağını  dile getirerek, “En çok açığı kimya sanayinde veriyoruz. O yüzden özellikle de yerli kimya sanayicisinin bir araya gelmesi gerekiyor” açıklamasını yaptı.

2023 HEDEFİNE VURGU

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da yatırım, üretim, pazarlama, tasarlama, teknoloji, Ar-Ge alanlarında sanayicinin geldiği noktayı çok önemli bulduklarını söyledi. Hükümetin OSB’lerin önemini bilerek çok yerinde teşviklerle markalaşma ve inovasyon üzerine destekler verdiğine dikkat çeken Karaosmanoğlu, “İnanıyorum ki sizlere verilen bu katkılar artarak devam edecek ve ülkemizin 2023 hedeflerine ulaşmasını sağlayacaktır” dedi.

NİTELİKLİ ELEMAN YETİŞTİRİLECEK

Başkan Karaosmanoğlu, sosyal sorumluluk projesi kapsamında kimya sanayine nitelikli işgücü yetiştirmek amacıyla bir mesleki ve teknik Anadolu lisesinin GEBKİM tarafından hayata geçirileceğini de hatırlatarak, “Nitelikli çalışanın yetiştirilmesi için adım atan ve sorumluluk alan GEBKİM yönetimini tebrik ediyorum. Türkiye’nin en önemli sorunlarından bir tanesi yetişmiş insan kaynağıdır. Bunun çözümü için el birliğiyle çalışmamız gerekmektedir. Büyükşehir Belediyesi olarak bu gibi yatırımlara destek olmak bizim en önemli görevlerimiz arasındadır” diye konuştu.

Son Güncelleme: 14.11.2017 12:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner78