YORGANCILAR: “TEK ÇARE ÜRETMEK”

EBSO Başkanı Ender Yorgancılar, “Şartlar üretmek ve yatırım yapmak için zorlaşsa da, maliyetler katlansa da üretmekten başka şansımız yok” dedi.

YORGANCILAR: “TEK ÇARE ÜRETMEK”

EBSO Başkanı Ender Yorgancılar, “Şartlar üretmek ve yatırım yapmak için zorlaşsa da, maliyetler katlansa da üretmekten başka şansımız yok” dedi.

20 Eylül 2019 Cuma 11:12
YORGANCILAR: “TEK ÇARE ÜRETMEK”

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO), yeni ekonomi düzeni ile piyasaları küresel ve ulusal boyutlarıyla ele alan, reel sektör ve Türkiye’deki gelişmeleri geniş bir bakış açısıyla değerlendiren Ekonomi Zirvesi düzenledi.

Zirve kapsamında, moderatörlük görevini üstlenen Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) İktisat Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yaşar Uysal ‘Yeni Küresel Sistemde Riskler ve Fırsatlar’ konulu bir sunum gerçekleştirdi. Ayrıca zirvede İş Yatırım Uluslararası Piyasalar Direktörü Şant Manukyan ‘Küresel Piyasalardaki Son Gelişmeler, Kripto Paraların Geleceği, Yeni Yatırım İmkanları’, Ekonomi ve Strateji Danışmanlık Hizmetleri Başkanı Dr. Can Fuat Gürlesel de ‘Yeni Sistemde Reel Sektör, Türkiye’deki Gelişmeler ve Beklentiler’i konusunda sunumlar yaptı.

EĞİTİM 4.0

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar, 2015 yılında Sanayi 4.0 ile ilgili ülke genelinde farkındalık yaratmaya çalışanların başında gelen biri olarak ‘Eğitim 4.0’ı sağlamadan Sanayi 4.0’a geçemezsin’ dediğini hatırlatarak, eğiticilerin eğitiminden başlayarak tüm sistemi yenilemeliyiz” dedi.

ÜRETİM VURGUSU

Doğrudan yatırım iştahı azalan ve küçülen Türkiye’nin küresel ekonomiden aldığı payın da yıllar itibari ile düştüğünü hatırlatan Başkan Yorgancılar “Böyle bir düzenin içinde Türkiye’yi küresel üretim ağında nasıl konumlandırabiliriz? Bunun da cevabını Dünya Ekonomik Forumu, hazırladığı bir raporun içinde veriyor. Lider ülkeler, yüksek potansiyelli ülkeler, geri kalmış ülkeler ve takip eden ülkeler olarak küresel üretim yapısını dörde ayırıyor. Türkiye ne yazık ki, takip eden ülkeler konumunda. Ve bu grubun en zayıf halkalarından biri. Türkiye özelinde şöyle de bir dipnota yer veriliyor. Güçlü bir üretim altyapısı var ama potansiyeli düşük. Yani diyor ki; aslında temel sağlam ama yapılması gerekenler yapılmazsa istikrar sağlayamazsın. Tükettiğimiz kadar üretmeye gayret edelim. Şartlar üretmek ve yatırım yapmak için zorlaşsa da, maliyetler katlansa da üretmekten başka şansımız yok” dedi.

GELECEĞE YÖNELİK KARAR

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) İktisat Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yaşar Uysal da Türkiye’de küçülen bir ekonomi, patlayan bir işsizlik ve düşmeyen enflasyon sorunu olduğunu söyledi. Kurlardaki dalgalanmanın sürdüğünü dile getiren Uysal, “Yatırımsızlık sürecinde makine tesisat yatırımları sürekli geriliyor. Ve bunun yanında batık kredilerle de uğraşıyoruz. Ekonominin yanında hukuk ve eğitim sistemi ile ilgili de sıkıntılarımız mevcut. Ancak ümidi yeşertebilmek için bizim şunu görmemiz gerekiyor: geleceğe ilişkin kararları verirken hep düne göre karar veriyoruz. Artık geleceği görüp geleceğe yönelik kararlar vermeliyiz” diye konuştu.

FAİZLERE DİKKAT

İş Yatırım Uluslararası Piyasalar Direktörü Şant Manukyan ise yaptığı sunumda kurdaki beklentilerin yılbaşında görüldüğünü ancak kervan yolda düzülür şeklinde sürekli kurları değiştiğine vurgu yaparak şunları söyledi:

“Dünyadaki risk algısı çok değişti. Avrupa’ya baktığımız zaman borcun gayri safi milli hasılaya oranına baktığımızda oran yüzde 180’lerde dolaşıyor. Avrupa’daki borç krizi centilmence çözülmeyecektir. Avrupa Merkez Bankası Başkanı (ECP) Christine Lagarde’ın önerilerinden bir tanesi de eksi faiz uygulamasıdır. Öyle bir adım görürseniz Avrupa kendini imha etme anlamında ciddi bir adım atmış olur. Gördüğümüz eksi faizler nakdin toplanmasına neden oluyor. Global ortamda faizler çok ciddi olarak yükselecek ve sert faiz yükselişleri olacak.”

DÜNYADA RESESYON BEKLENTİSİ

Ekonomi ve Strateji Danışmanlık Hizmetleri Başkanı Dr. Can Fuat Gürlesel de dünyada bir resesyon beklendiğine ifade ederek, “Türkiye ekonomisine baktığımızda küresel rekabet nedeniyle ihracatımız zorlaşıyor. AB merkez Bankasının yeniden genişletmeyi açıklaması bizim bankalar için sevindiricidir. Ekonomik büyümede yüzde 2,5’e geleceğiz. İşsizliği belli bir seviyede tutacağız. Büyümede istenen tempoyu yakalayamadık. Bu yıl sonunda eksi 1,5 gibi büyüyebiliriz. Bunun yanında cari açıkta fazla veriyoruz. Ekonomi küçüldüğü için ise ithalat talebi yok. Enflasyon tarafına baktığımızda ise aşağıya gidiyoruz. Bunda Türk lirasının belli bir seviyede oturmasının katkısının olduğunu görebiliyoruz. Ancak ne enflasyonda ne de faizde ilk geçen yıl başlayan finansal şok dönemine gelemedik” dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.