“YIKICI REKABETİ ORTADAN KALDIRALIM”

Savunma sanayini güçlendirecek adımlara devam eden Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, sektörün dev firmalarıyla istişareyi artırıyor. Bakan Mustafa Varank, ASELSAN’ı ziyaret ederek, yerlileşme ve birliktelik mesajları verdi.

“YIKICI REKABETİ ORTADAN KALDIRALIM”

Savunma sanayini güçlendirecek adımlara devam eden Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, sektörün dev firmalarıyla istişareyi artırıyor. Bakan Mustafa Varank, ASELSAN’ı ziyaret ederek, yerlileşme ve birliktelik mesajları verdi.

24 Ekim 2019 Perşembe 10:54
“YIKICI REKABETİ ORTADAN KALDIRALIM”

Savunma sanayisinde “Daha sıkı koordinasyon” dönemine geçildi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, savunma sanayisinin kamu kesiminde yer alan tüm aktörlerle istişare sürecini hızlandırdı. Zincir toplantıların ilki ASELSAN’da gerçekleştirildi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, paydaşlara seslenirken, 4 önemli mesaj verdi: Cari açık verdiğimiz, özellikle parçalar dahil ürünleri yerlileştirelim. Kurumlar arası yıkıcı rekabeti ortadan kaldıralım. Daha çok ürünü ticarileştirelim. Özel sektörü de eşit şartlarda yarışa sokalım.

 ASELSAN’ın Gölbaşı’ndaki yerleşkesindeki toplantıya ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haluk Görgün ev sahipliği yaptı. Toplantıya, Bakan Varank, Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bakan yardımcıları Hasan Büyükdede ve Mehmet Fatih Kacır katıldı.

PAYDAŞLAR BİR ARADA

Toplantıda; TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal, MKE Genel Müdürü Yasin Akdere, TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, ROKETSAN Genel Müdürü Selçuk Yaşar, TÜBİTAK Yönetim Kurulu Üyesi Haluk Bayraktar ve TÜBİTAK’a bağlı enstitülerin yöneticileri ile ilgili kurum ve kuruluşlardan uzmanlar hazır bulundu.

MİLLİ TEKNOLOJİ HAMLESİ

Toplantıda başta TÜBİTAK ve savunma sanayisi şirketlerinin ortaklaşa geliştirmekte olduğu projeler olmak üzere, milli teknoloji geliştirmeye dönük adımlar masaya yatırıldı.

 Toplantı, Bakan Varank’ın konuşmasıyla başladı. Bakanlık olarak Cumhuriyet’in 100’ncü yılına yönelik bir yol haritası belirlediklerini ve 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi’ni açıkladıklarını anımsatan Varank, “Bu yol haritamıza Milli Teknoloji Hamlesi adını verdik. Milli Teknoloji Hamlesi ile ülkemizin rekabet gücünü artıracak, teknolojik bağımsızlığını güçlendirecek, sanayide katma değerli üretimi geliştirecek ve kritik teknolojilerde atılım sağlayacağız. Bu bağlamda savunma sanayisi kilit rol oynayan sektörlerimizden biri” değerlendirmesini yaptı.

YERLİLEŞME VURGUSU

Varank, savunma sanayisinde yerlileşme oranını yüzde 70’lere kadar çıkarttıklarını kaydederken, bunu komponent yani makine bileşenleri bazında da gerçekleştirmeleri gerektiğini vurguladı. Bu alana yatırım yapmak gerektiğinin altını çizen Varank, “Komponent bazında yerlileşme için harekete geçmeliyiz. Cari açık verdiğimiz, özellikle parçalar dahil, ambargo gibi kısıtlamalara tabi olabilecek ürünleri yerlileştirelim. Bu bizim için stratejik bir öneme haiz” diye konuştu.

NOKTA ATIŞI PROJELER

Varank, savunma sanayisinde kurumsal taassupların, kişisel çatışmaların, hatta kaprislerin olabileceğini ancak bunlara müsamaha göstermemek gerektiğini vurgulayarak, “Gelin, kurumlar arası yıkıcı rekabeti ortadan kaldıralım. Birlikte iş yapma kültürünü daha da geliştirelim. Kaynaklarımız kısıtlı. Bu kaynakları nokta atışı projelerde birlik beraberlik içinde kullanalım. Bu yolla daha çok ürünü ticarileştirelim” dedi.

“BİRBİRİMİZİN RAKİBİ OLMAYALIM”

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ilelebet payidar kalması için çalışmalarını sürdürdüklerini anlatan Varank, “Birbirimize rakip olmadan özel sektörü de rakip görmeden çalışmamız gerekiyor. Özel sektörü de eşit şartlarda yarışa sokalım” diye konuştu.

İKİNCİ TOPLANTI ROKETSAN’DA

Savunma sanayisinde daha sıkı bir koordinasyon için düzenlenen zincir toplantıların ikincisi ROKETSAN’da gerçekleştirilecek.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.