26 Haziran 2017 Pazartesi

YENİDEN YAPILANDIRILIYOR

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, teknoloji yönetiminin tek elde planlanması, yönetilmesi ve izlenmesi amacıyla Ar-Ge teknoloji ve inovasyon ekosistemini iyileştirecek bir tasarıyı TBMM'ye sundu.

06 Mart 2017 Pazartesi 11:19
 YENİDEN YAPILANDIRILIYOR


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, bir süredir gündemde olan TÜBİTAK’ın yeniden yapılandırılmasında somut adım attı. Bakanlık, teknoloji yönetiminin tek elde planlanması, yönetilmesi ve izlenmesi amacıyla 49 maddelik tasarıyı TBMM'ye sundu. Buna göre, TÜBİTAK’ın finansal destek görevi yerine, Ar-Ge ve ileri teknoloji üzerine yoğunlaşması sağlanacak.
“Yüksek Teknolojiler Araştırma Merkezi ve Bilim, Teknoloji ve Sanayi İcra Kurulu Kurulması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” ile TÜBİTAK ikiye bölünecek. Yüksek teknolojili ürünlere odaklanacak olan TÜBİTAK’ta tüm enstitüler, kurulacak olan Yüksek Teknolojiler Araştırma Merkezi'nde (YÜTAM) tek elde toplanacak. Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu kaldırılıyor ve yerine; “Bilim, Teknoloji ve Sanayi İcra Kurulu” kuruluyor. Kurul, Başbakan başkanlığında ilgili bakanlardan oluşacak.

Kurur kararlaştıracak
Türkiye'nin tamamında Ar-Ge faaliyetleri tek elde toplanıyor. Söz konusu İcra Kurulu ile planlama yapacak, karar mekanizmalarını hızlandıracak ve karar süreçlerini kısaltacak. Bu kapsamda da TÜBİTAK tarafından hazırlanacak projeler, programlar, destek mekanizmalarının oluşturulması, araştırma merkezi veya enstitülerin kurulması, kurdurulmasına ilişkin kararları bu Kurul kararlaştıracak.

Ar-Ge Teknoloji Özel Hesabı
Tüm Türkiye'deki Ar-Ge faaliyetlerinin de artık tek elde yürütülecek bu sistemin takibi ise oluşturulacak Ar-Ge Teknoloji Özel Hesabı ile yapılacak. Böylece Türkiye'deki tüm Ar-Ge ödenekleri İcra Kurulu ile takip edilecek. Kurul Ar-Ge projelerine özel aktarımlar yapacak ve özel olarak takip edecek. Bu sayede Ar-Ge ödenekleri de tek elde toplanacak. Bu uygulama sadece Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SMM) Ar-Ge faaliyetlerinde bulunuyordu, artık tüm Ar-Ge projelerinde aynı yöntem izlenecek.
G
etirilen Ar-Ge ve Teknoloji Özel Hesabı ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının ilgili birimleri de bilimsel ve teknolojik faaliyetlerin sanayi politikaları ve uygulamalarına uyumlu hale getirilerek yeniden yapılandırılacak.YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 1 yorum mevcut

  • İBRAHİM ALTUNAL 4 ay önce yorumlandı

   Çok güzel bi̇r düşünce. Kötü ni̇yetli̇ olup hayali̇ projeler yaparak devleti̇n mi̇lleti̇n kasasindan ar-ge yapacağık bahanesi̇yle i̇sti̇smarcı sahte bi̇li̇mci̇lerden si̇stem böylece kurtulmuş olur.

  YAZARLAR Tümü
  banner74
  banner75
  E-GAZETE
  • Sanayi Haberleri, Organize Sanayi Haberı, OSB, TGB, teknopark, Serbest BÖlge - 20 Haziran 2017 Manşeti
  • Sanayi Gazetesi, Haberleri, OSB, teknopark, ar-ge, portali, rehberi - 12 Haziran 2017 Manşeti
  ARŞİV
  banner82