YENİ YATIRIM  ALANLARI AÇIYOR

Altyapı çalışmalarını tamamen bitiren, yatırımcının taleplerine yetişebilmek için genişleme çalışmaları başlatan Isparta Süleyman  Demirel OSB, yüzde 95 doluluk oranına ulaştı. Bölgede yürütülen çalışmalarla OSB alanı genişletilecek.

YENİ YATIRIM  ALANLARI AÇIYOR

Altyapı çalışmalarını tamamen bitiren, yatırımcının taleplerine yetişebilmek için genişleme çalışmaları başlatan Isparta Süleyman  Demirel OSB, yüzde 95 doluluk oranına ulaştı. Bölgede yürütülen çalışmalarla OSB alanı genişletilecek.

27 Kasım 2017 Pazartesi 09:05
YENİ YATIRIM  ALANLARI AÇIYOR

KÜRESEL HEDEF

Avantajlı ulaşım olanaklarıyla ve sunduğu hizmetlerle yatırımcının ilgi odağı Isparta Süleyman Demirel OSB, kalkınmada lokomotif görev üstlenerek stratejik bir yere sahip farklı sanayi sektöründe faaliyet gösteren ve dünyanın dört bir tarafına mal satma başarısı gösteren sanayicilerden oluşuyor. Isparta OSB Bölge Müdürü Kadir Tekin, OSB içerisinde yer alan firmaların kurumsallaşmayı ve ortaklık kültürünü geliştirerek küresel ölçekte iş yapar hale gelmelerini hedeflediklerini belirterek, “Uluslararası Süleyman Demirel havaalanına 4 kilometre mesafede Isparta-Afyon-Antalya Devlet Karayolu üzerinde, demiryolu istasyonuna 600 metre mesafeli Isparta Süleyman Demirel OSB, göller, güller ve halı diyarına örnek bir sanayileşme alanıdır” dedi. Yüzde 95 doluluk oranına ulaştıklarını dile getiren Tekin, genişleme faaliyetleriyle 252 hektarlık OSB alanını 430 hektara çıkaracaklarını kaydetti.

78 SANAYİ PARSELİ

OSB'nizde hangi sektörler ağırlıkta bulunuyor?

Isparta Süleyman Demirel OSB’deki 78 adet sanayi parselinde, 69 adet çalışan (8 adet kapalı), 3 adet inşaat safhasında, 2 adet proje safhasında fabrika ve 4 adette boş parsel bulunuyor. Isparta Süleyman Demirel OSB, parsel tahsisatı bakımından yüzde 95 doluluk oranına sahip. Bölgede ağırlıklı sektörler; gıda ürünleri, kozmetik sanayi, mobilya ve orman ürünleri, tekstil, kimyevi maddeler ve mamuller, metal işleme ve çelik, inşaat malzemeleri imalatı,  savunma sanayii, madencilik ürünleri, su ürünleri ve hayvansal mamullerdir. En küçüğü 5 bin metrekare  ve en büyüğü 160 bin metrekare olan 78 adet sanayi parseli ile bölgemiz yurt sanayisinin emir ve hizmetindedir.

İHRACAT ARTACAK

OSB'nizin ihracat oranları nasıldır?

Sanayicilerimizin daha etkin faaliyet göstermesi, yarattığı katma değerle ülke ekonomisine sağladığı faydaların daha da artması için, tüm kurum ve kuruluşlar ile halk bir arada iş birliği içerisinde sistematik bir yaklaşımla projeler üretmeye ve ilimize katkı sağlayacak hamleler yapmaya devam edeceğiz. OSB içinde yer alan firmalarımız Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere, Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, ve Orta Doğu ülkelerine ihracat yapıyor. TİM 2017 ekim ayı verilerine göre Isparta ihracat rakamı 191 bin 958 dolardır. Bölgemize davet edilen yabancı yatırımcılar ile ihracatın arttırılmasına yönelik çalışmalar yürütüyoruz. Firmalarımızın yurt dışı fuarlara katılım sağlayarak etki alanlarını genişletme çabaları var.

ALAN SIKINTISI

Bölge olarak yaşadığınız sorunlar hakkında bilgi verir misiniz?

Bölge olarak yaşadığımız büyük sorun, yeni yatırımcılar için tahsis edebileceğimiz parsellerin olmayışıdır. Bu sorunun çözümüne yönelik bölge yönetimi olarak Isparta’nın kalkınma ve sanayileşmesinde ivme kazandıracak olan OSB genişlemesi çalışmalarına başladık. Genişleme çalışmaları, KOBİ’lerin daha uygun ortamlarda gelişimini sağlayacak ve daha iyi üretim olanakları sunacak. Bu aynı zamanda Isparta sanayinin disipline edilmesi, ilin merkezde kalmış küçük işletmelerinin OSB’ye taşınarak, planlı ve programlı yerleşimininin sağlanması, kentleşme ile sanayileşme arasındaki ilişkiyi düzenlemesi, OSB’ye taşınacak firmalar açısından ise son yıllarda OSB’lere tanınan teşviklerden daha fazla firmanın yararlanması gibi birçok avantaj sağlayacak.

430 HEKTARA ÇIKACAK

Önümüzdeki dönemde ne gibi yatırımları hayata geçireceksiniz?

Isparta Süleyman Demirel OSB’ye yeni yatırımcılar getirmek için mevcut 252 hektarlık alanımızı 180 hektar ilave ederek toplamda 430 hektara çıkarmayı amaçlıyoruz. Söz konusu 180 hektar ilave alanın yer seçimi tamamlanarak onaylanmış, jeolojik-jeoteknik etüt raporları ve hali hazır haritaları Bakanlıkça onaylandı. İlave imar planları Bakanlık onayına sunuldu. Kamulaştırma için gerekli kamu yararı kararı Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca alındı ve kamulaştırma işlemleri devam ediyor. İlave alanda 214 adet sanayi parseli planlanıyor.

ÇEKİCİ İMKANLAR

OSB yönetimlerinin ve firmalarının daha çok üretim yapabilmesi için ne gibi önlemler alınabilir?

İlimizin ve ülkemizin ekonomik kalkınmasına önemli katkı vererek sanayileşme yolunda kıt kaynakların optimum kullanımını sağlayan Isparta Süleyman Demirel OSB, yeni yatırımlar için de daha çekici imkanlar sunuyor. Önümüzdeki dönemde genişleyerek yerli-yabancı sanayi yatırımcılarını planlı ve altyapısı hazır alanda bünyesine katacak olan bölgemiz, sanayileşmenin bölge genelinde planlı, dengeli ve sağlıklı şekilde yayılmasında büyük rol oynayacak. Bu büyüme ile sanayileşme konusunda hak ettiği yerde olmadığı düşünülen Isparta’mızda yakın gelecekte yapılacak yeni nesil sanayileşme hamleleri, bölgenin kalkınmasında ve gelişmesinde sürekli artan ihtiyaçların karşılanmasında, yüksek yaşam standartlarının ve toplumsal gönencin sağlanabilmesinde önemli bir teşvik tedbiri olacaktır.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner78