banner110

YENİ SANAYİ ODALARINA KAPI ARALANDI

Kendi sorunlarına TSO çatısı altında yeterince çözüm bulamayan sanayiciler, bürokratik engellere neden olan tek oda dönemine son vermeye hazırlanıyor. Tekirdağlı sanayicilerin, sanayi odası kurabilmek için başlattığı ve kazandığı hukuk mücadelesi, diğer şehirlere emsal oluşturuyor.

YENİ SANAYİ ODALARINA KAPI ARALANDI

Kendi sorunlarına TSO çatısı altında yeterince çözüm bulamayan sanayiciler, bürokratik engellere neden olan tek oda dönemine son vermeye hazırlanıyor. Tekirdağlı sanayicilerin, sanayi odası kurabilmek için başlattığı ve kazandığı hukuk mücadelesi, diğer şehirlere emsal oluşturuyor.

15 Ağustos 2017 Salı 09:06
YENİ SANAYİ ODALARINA KAPI ARALANDI

HUKUK MÜCADELESİ KAZANILDI

Oda gelirlerinin tamamına yakınını karşılayan ancak yönetimde kendilerine yer bulamayan sanayiciler, ticaret ve sanayi odalarından (TSO) ayrılarak kendi odalarını kurma yolunda önemli bir kazanım elde etti. Tekirdağ Sanayiciler Derneği (TEKSANDER)’nin başlattığı hukuk mücadelesi, TSO’dan ayrılmak isteyen sanayicilere örnek teşkil etti. TEKSANDER, Tekirdağ’a sanayi odası kurulması için TOBB ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığından olur alınca, yaklaşık 10 ilde TSO çatısı altında faaliyet sürdüren sanayiciler arasında da hareketlilik başladı. Kendi odalarını kurmak isteyen sanayiciler, TEKSANDER’den hukuk süreci hakkında bilgi almaya başladı.

13’ÜNCÜ SANAYİ ODASI

Tekirdağlı sanayicilerin 5 yıldır sürdürdüğü çalışmalar karşılığını buldu. TEKSANDER Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarıoğlu’nun yıllardır takip ettiği konu, sanayiciler lehine sonuçlandı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğünün Tekirdağ Valiliğine gönderdiği “Tekirdağ İlinde Sanayi Odası Kurulması ile İlgili Yazı”da Tekirdağ Sanayi Odasına “olur” verildi. Müstakil sanayi odasının kurulması için yeşil ışık yakan yazıda, Ankara 14. İdare Mahkemesinin 27.02.2017 tarihli kararı uyarınca il sınırları içinde faaliyette bulunmak üzere Tekirdağ Sanayi Odası kurulmasının uygun görüldüğü kaydedildi. Yeni kurulacak Tekirdağ Sanayi Odası, 3 ay içinde faaliyete geçecek.

BİN 40 SANAYİCİ İMZALADI

TEKSANDER Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarıoğlu, Sanayi Gazetesi’ne yaptığı açıklamada, bir ilde sanayi odası kurulabilmesi için, yasa gereği, bin sanayici olması ve bunların yarısından 1 fazlasının imza vererek başvuruda bulunması gerektiğini söyledi. Sanayi odası kurmak için bu şartı yerine getirdiklerini anlatan Sarıoğlu, “Tekirdağ’da bin 700’ün üzerinde büyük sanayi tesisi var. Yaklaşık 4 yıl önce bin 40 sanayiciden imza alarak, sanayi odası kurma çalışmalarımızı başlattık. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)’ne müracaat ettik fakat iki ay içinde yanıt verilmeyince, başvurumuz reddedilmiş sayıldı. Bunun üzerine TOBB’a dava açtık ve kazandık. İdari mahkeme, oda kurulabileceği yönünde karar verdi” dedi.

“SÜRPRİZ OLDU”

Sarıoğlu, bu gelişme üzerine Gümrük ve Ticaret Bakanlığına da başvurduklarını fakat buradan da kendilerine yanıt verilmediği için, başvurunun zımnen reddedildiğini kaydetti. Bu karara karşı da dava açıp kazandıklarını dile getiren Sarıoğlu, “Biz TEKSANDER olarak, sanayi odasına yönelik faaliyetlerimizi sürdürüyorduk. Karar, bizim için de sürpriz oldu. Mevzuata göre, oda organlarının oluşturulması, kişilerin seçilmesi gerekiyor. En geç 3 ay içinde odanın kurulma mecburiyeti var” bilgisini verdi. Sarıoğlu, Tekirdağ Sanayi Odası kurulduktan sonraki hedeflerini de anlatarak, “Sanayicinin ortak problemleriyle, yeni kurulan OSB’lerin çözülmemiş sorunlarıyla yakından ilgilenip çözüme kavuşturacağız.  Sanayicinin sorunlarıyla ancak bir sanayici ilgilenebilir. Diğer meslekleri küçümsemiyorum ama esnaf ile üretim yapanın, elini taşın altına koyanın vereceği karar bir olmaz” dedi.

10 YENİ SANAYİ ODASI GELİYOR

Sanayicinin uzun süredir mücadelesini verdiği TSO çatısından ayrılarak sanayi odası kurma fikrinin somutluk kazanmasıyla, sanayi şehirlerinde bürokrasinin artmasına ve sanayicilerin kendi kendilerini yönetmesine engel olan tek oda döneminin kapanması ihtimali gelişti. Aralarında Bursa, Manisa, Kahramanmaraş, Balıkesir, Hatay, Samsun'un da bulunduğu yaklaşık 10'a yakın şehirde sanayi odası kurmak için harekete geçen sanayiciler, Tekirdağ’ın elde ettiği hukuki başarıyı emsal gösterecek. Bu şehirlerdeki sanayiciler, TEKSANDER’in başlattığı hukuk mücadelesinin aşamalarını, kendi şehirlerine uyarlayacak.

ELBİRLİĞİYLE ÇALIŞACAK

Türkiye'nin en büyük sanayi şehirlerinden olmasına rağmen odası bulunmayan Manisa da sanayi odası kurma çalışmalarını hızlandırdı. Manisa Organize Sanayi Bölgesi Sanayicileri Derneği'nin yetkilileri, kentte sanayi odası kurulması için çalışma yapacaklarını açıkladı. Manisa Organize Sanayi Bölgesi Sanayicileri Derneği tarafından yapılan açıklamada, “Sanayi kuruluşlarımızın sıkıntı ve problemlerinin çözümlenmesi ve sanayicilerimizin önünün açılması ancak birlik ve beraberlik içerisinde ortak akıl oluşturmak suretiyle mümkün olabilmektedir. Önümüzdeki günlerde şehrimizin müstakil bir sanayi odasına kavuşması için elbirliği ile çalışmalar yapacağız” denildi.

12 ODA FAALİYETTE

TOBB’a bağlı 365 oda ve borsanın sadece 12’si sanayi odası olarak faaliyet gösteriyor. Sanayinin hızla geliştiği birçok şehirde sanayiciler halen TSO çatısı altında yer alırken, sadece Adana, Ankara, Aydın, Balıkesir, Denizli, Ege Bölgesi, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, Kayseri, Kocaeli ve Konya’da sanayi odası bulunuyor.  5174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanunu’nun 5. maddesine göre, odalar illerde, TOBB’un olumlu görüşü üzerine Bakanlık kararı ile kuruluyor. Yine aynı maddede, “Bir ilde oda kurulabilmesi için ticaret siciline kayıtlı ve bu kanunda belirtilen nitelikleri haiz en az bin tacir ve/veya sanayici veya deniz ticareti ile iştigal edenlerin TOBB'a yazılı başvuruda bulunması zorunludur” deniliyor. Ayrıca sanayi odaları için de “Müstakil sanayi odası kurulabilmesi için o ilde faaliyet gösteren sanayicilerin yarısından fazlasının yazılı talebi şarttır” hükmü yer alıyor.

Anahtar Kelimeler:
TEKSANDERÖmer Sarıoğlu
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.