"Yeni nesil teknolojide atılım yapacağız"

Sanayi Bakanı Nihat Ergün, Türkiye'nin, bir yandan otomotiv, makine, metal gibi geleneksel sektörlerde katma değeri artıracak çalışmalara odaklanırken, diğer yandan da nanoteknoloji, biyoteknoloji ve yazılım gibi yeni nesil teknolojilerde atılım yapacağını söyledi.

"Yeni nesil teknolojide atılım yapacağız"

Sanayi Bakanı Nihat Ergün, Türkiye'nin, bir yandan otomotiv, makine, metal gibi geleneksel sektörlerde katma değeri artıracak çalışmalara odaklanırken, diğer yandan da nanoteknoloji, biyoteknoloji ve yazılım gibi yeni nesil teknolojilerde atılım yapacağını söyledi.

28 Temmuz 2012 Cumartesi 13:48   Gebze'de düzenlenen Nanoteknoloji Çalıştayı'na katılan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, yaptığı konuşmada, bu çalıştayda, geleceği şekillendirecek en önemli teknolojilerden biri olan nanoteknoloji alanındaki gelişmeleri ve bu alandaki uygulamaları ele alacaklarını belirterek, nanoteknolojinin dünyadaki ve Türkiye'deki durumunu, bu teknolojiyi ve uygulamalarını geliştirmek için üniversiteler ve reel sektör bünyesinde atılması gereken adımları tespit etmeye çalışacaklarını söyledi. Bakanlık olarak sorumluluk alanında olan konularla ilgili politika oluştururken, konunun tüm taraflarını dinlemeye büyük önem verdiklerini ifade eden Ergün, böylece gözden kaçan bir konunun kalmadığından emin olup daha doğru zamanlamalarla daha doğru adımlar atabildiklerini ifade etti. Yaşam döngüsünün artık sonuna yaklaşmış ürün ve sektörlerden ziyade, yaşam döngüsünün henüz başında olan ürün ve sektörlere yatırım yapmaları gerektiğini dile getiren Ergün, Türkiye'nin, bir yandan otomotiv, makine, metal gibi geleneksel sektörlerde katma değeri artıracak çalışmalara odaklanırken, diğer yandan da nanoteknoloji, biyoteknoloji ve yazılım gibi yeni nesil teknolojilerde atılım yapacağına vurgu yaptı. Bakan Ergün, şunları söyledi: “Nanoteknoloji ile eşyaları dönüştürmek, eşyaya yeni nitelikler kazandırmak ve hatta eşyanın temel niteliklerini değiştirmek mümkün olabiliyor. Artık sert olan bir madde yumuşak, yanıcı olan söndürücü, az olan çok, sıvı olan katı, yalıtkan olan ise iletken olabiliyor, adeta yeni ve farklı bir dünya inşa ediliyor. Nanoteknoloji alanındaki çalışmalar, tıptan elektroniğe, enerjiden tarıma hemen her alanda uygulanabilmesi açısından büyük bir değer taşıyor. Yapılan araştırmalara göre, 2004 yılında nanoteknoloji ürünlerinin pazar payı 13 milyar dolar iken, bu rakamın 2014 yılında 2.5 trilyon dolara ulaşacaktır. Nanoteknoloji alanında çalışan müstakil şirketler kadar, farklı sektörlerde faaliyet gösteren büyük firmaların nanoteknoloji departmanlarının oluşmaya başladığını da görüyoruz. Mesela geleceğin dünyasında, nanoteknolojik ürünler neticesinde, özel hayatın güvenliğiyle ilgili ciddi gelişmeler olması bekleniyor. Yine özellikle enerji üretimi ve depolanması, alternatif enerji kaynaklarının oluşması, su arıtma sistemleri gibi alanlarda, nanoteknoloji çok belirleyici bir alan olacaktır.”

Üniversiteler nanoteknoloji çalışmalarını artırmalı
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Nanoteknoloji Çalıştayı'nda yaptığı konuşmada, bazı üniversitelerin bünyesinde nanoteknoloji merkezleri kurulduğuna tanık olduklarını vurgulayarak, bu açıdan, özellikle üniversitelerde bu konuyla ilgili çalışmaların artması, yeni araştırma merkezlerinin kurulması, hatta belki de ana bilim dallarının oluşmasının gerektiğini dile getirdi.  Bakanlığın uyguladığı destek programlarında da nanoteknoloji alanında yapılan önemli projelerin bulunduğunu aktaran Bakan Ergün, “Üniversite-sanayi işbirliğini geliştirmek için uyguladığımız San-Tez programı kapsamında bugüne kadar tamamlanan 6 proje, doğrudan 7 proje ise dolaylı olarak nanoteknoloji alanında yapılmıştır. Teknogirişim Sermayesi Desteği kapsamında kendi işlerini kuran 9 arkadaşımız da yine nanoteknoloji alanında çalışmaktadır. Bugünkü çalıştay, nanoteknolojide geldiğimiz noktayı analiz etmemiz ve ayrıca bakanlığımız, reel sektör ve üniversiteler bünyesinde yapmamız gerekenleri belirlemek açısından da oldukça faydalı olacaktır” şeklinde konuştu.

Sürekli pedal çevirmeliyiz
Türkiye'nin, 2023 yılında, 2 trilyon dolarlık milli gelir rakamıyla dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmayı hedeflediğini dile getiren Sanayi Bakanı Nihat Ergün, “Son yıllarda başardıklarımız, bu büyük hedefi de başarabileceğimize işaret etmektedir. Türkiye, bugün her açıdan geçmişe göre farklı, gelişmiş ve yenilenmiş bir ülkedir. Bu değişim ve yenilenme irademizi korumamız, eksik yönlerimizi geliştirmemiz, yeni özellikler kazanmamız gerekir. O kadar hızlı değişen bir dünyada yaşıyoruz ki kısa süreli bir duraklama evresi, bize çok şey kaybettirebilir, çok uzun zamanda birikmiş kazanımları kaybettirebilir. Hiç durmadan pedal çevirmeliyiz. Sürekli pedal çevirmeliyiz ki hem ayakta duralım hem ilerleyebilelim. Biz bu gerçeğin farkındayız, zaten 2023 hedeflerini ortaya koyarken de işte bu dinamizmi korumak adına hareket ettik” diye konuştu. Ergün, 2023 hedeflerinin tüm toplumu heyecanlandıran ve diri tutan etkiler yaptığını belirterek, Türkiye'nin ekonomik ve sosyal kalkınma hedeflerine ulaşmasında, en kritik alanların bilim ve teknoloji olduğunu kaydetti. Bu nedenle, eğitimin her aşamasını, üretim ve tüketim ihtiyaçlarını bir bütün halinde değerlendiren politikalar ürettiklerini anlatan Ergün, Fatih projesiyle çocukları erken yaşlarda teknolojiyle buluşturduklarını dile getirdi. Bakan Ergün, ülkedeki yazılım sektörünün gelişmesi için de bir fırsat olarak gördüklerini ifade ederek, geçen yıl bu düşüncelerden hareket ederek bakanlıklarını Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak yeniden yapılandırdıklarını bildirdi.

Bazı konulara özel motivasyonla yaklaşıyoruz
Bakanlık olarak temel meselelerini, bilgi üretimi ve üretilen bilginin nihai ürünlere dönüşümü olarak belirlediklerini vurgulayan Sanayi Bakanı Nihat Ergün, “Artık Ar-Ge, teknoloji, markalaşma, üniversite-sanayi işbirliği, tasarım gibi konulara özel bir motivasyonla yaklaşıyor, mesaimizi çok büyük oranda bu alanların gelişmesi için harcıyoruz. Bazı köşe yazarları, toplanmışlar bilim adamlarıyla teknolojiyi konuşuyorlar. Temel bilimleri de konuşacağımız toplantı yaparız. O günkü konumuz teknolojiydi. Ben kiminle konuşacağım teknolojiyi. Bilim adamlarıyla konuşacağız. Dünyada çok sayıda bilim adamımız var. Bunları davet etmişiz. Başlıklar konulmuş, o günkü başlıklar teknoloji odaklı başlıklardı. Başka bir toplantı yaparız. Temel bilimler odaklı bir çalışma yaparız. Ben teknolojiyi bilim adamlarıyla konuşmayacağım da kiminle konuşacağım. Sadece sanayici ile sadece tasarımcı ile konuşsam olmaz ki” diye konuştu.

Son Güncelleme: 30.07.2012 14:19
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.