YENİ NESİL OSB TALEBİ

Kent sanayisine ilişkin geniş kapsamlı bir çalışma yürüterek “Eskişehir Sanayisi 2023 Vizyon Programı” hazırlayan Eskişehir Sanayi Odası, mesleki eğitimden teşviklere kadar pek çok konuda sorunları tespit etti, çözüm önerileri getirdi.

YENİ NESİL OSB TALEBİ

Kent sanayisine ilişkin geniş kapsamlı bir çalışma yürüterek “Eskişehir Sanayisi 2023 Vizyon Programı” hazırlayan Eskişehir Sanayi Odası, mesleki eğitimden teşviklere kadar pek çok konuda sorunları tespit etti, çözüm önerileri getirdi.

08 Şubat 2019 Cuma 16:55
YENİ NESİL OSB TALEBİ

YATIRIMCI ÇEKME HEDEFİ

Eskişehir Sanayi Odası, 2018 yılı içinde öncelikle üyeleri, sonrasında birçok paydaşla yaptığı görüşmeler neticesinde Eskişehir sanayisinin sorunlarını tespit ederek bunların özümüne ilişkin görüşleri bir araya topladı. “Eskişehir Sanayisi 2023 Vizyon Programı Sorunlar / Çözümler” ismiyle raporlaştırılan çalışmada, kentin alternatif bölgelerinde “Yeni Nesil Organize/Endüstri Bölgeleri” kurulması tavsiye edilirken, bunun özellikle yabancı yatırımcıların çekilmesi adına önemli bir adım olduğu vurgulandı. Raporda yerli ve milli üretim için çalışmalar yapan, markalaşma için çaba harcayan, Ar-Ge yapmak isteyen firmalara eğitim başta olmak üzere destek sağlanması gerektiği ifade edildi.

TEMEL TEŞKİL EDECEK

Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş, raporla ilgili yaptı açıklamada, mesleki eğitim reform çalışmalarını önemsediklerini, bu faaliyetlerin desteklenmesi gerektiğini söyledi. Eskişehir'in gelecek vizyonunun ortaya konduğu çalışmanın bundan sonra odanın vereceği hizmetler ve projelerine temel teşkil edeceğini ifade eden Kesikbaş, “Raporda yerli ve milli üretim için çalışmalar yapan, markalaşma için çaba harcayan, Ar-Ge yapmak isteyen firmalara eğitim başta olmak üzere destek sağlanması ve devlet işlemlerinde kolaylıklar oluşturulması açıkça ifade edildi. Eskişehir'deki sanayi ve diğer bileşenlerin üstünde durduğu konuların başında mesleki eğitim reform çalışmaları gelmekte. Mesleki eğitim desteklenmesi gereken bir alan olarak karşımıza çıkıyor” dedi.

SORUNLAR TESPİT EDİLDİ

Gerçekleştirilen üye ziyaretleri ve resmi kurumlarla yapılan kapsamlı toplantılar neticesinde üretici firmaların sorunlarına ve yine onlar tarafından üretilen çözüm önerilerine ilişkin hazırlanan rapor, hedeflere ışık tuttu. Kent sanayisinin ve Oda üyelerinin sorunlarını ve çözüm önerilerini belirleyen çalışma, Eskişehir sanayisine ilişkin üç ana sorun alanı tespit etti. “Yerli Üretimin, Buna Bağlı Olarak Ar-Ge ve Tasarım Altyapısının Geliştirilmesine İlişkin Sorunlar”, “Nitelikli Eleman Temini Konusunda Yaşanan Sorunlar” ve “İhracat Kabiliyetlerinin Artırılmasına İlişkin Sorunlar” başlıklarında gruplanan sorunlar üzerinde çözüm önerilerinin anlatıldığı raporda öne çıkan bölümler şöyle:

FİNANSMANA ERİŞİM

“Devlet bankaları başta olmak üzere, KOSGEB gibi kurumların da içerisinde olduğu bir sistem kurularak yatırım yapan üretici firmalar için çok düşük faizli ya da faizsiz kredi ve işletme sermayesi destekleri sağlanmalıdır. Özellikle yerli ve milli üretim için çalışmalar yapan, markalaşma için çaba harcayan, Ar-ge, inovasyon, patent gibi alanlarda yatırım yapan/ yapmak isteyen firmalara finansal destek sağlanması ve devlet işlemlerinde kolaylıklar oluşturulması önerilmektedir. Teminat mektuplarında giderlerin azaltılması ve işletmelerdeki makinelerin gayrimenkul ipoteği yerine teminat olarak kabul edilmesi önerilmektedir. Hükümetin reformist ve üreticiden yana tavrı sürdürülebilir olmalıdır. Kur için mutlaka riskleri önleyecek, dalgalanmalardan koruyacak sistem sanayicilerle ve bankalarla oluşturulmalıdır.”

BORÇ YAPILANDIRILMASI

“Teknoloji transfer ofisleri tarafından bölgenin ihtiyaç duyulan yatırım kaynaklarını daha etkin ve verimli kullanımı açısından ‘Eskişehir Melek Yatırımcılık Ağı’nın kurularak güçlendirilmesi önerilmektedir. OSB’lerde elektrik-doğal gaz kullanan firmaların borçlarının yapılandırılması önerilmektedir. Yabancı yatırımcıların yatırımlara devam etmeleri açısından, olağanüstü dönemlerde özel yatırım teşvik paketlerinin oluşturulması önerilmektedir. KOSGEB desteklerinde dövizden kaynaklı tutar değişikliklerinin önüne geçilmesi, destek yelpazesinin arttırılması, çeşitlendirilmesi; bununla beraber işlevselliği ve hizmet kategorilerinin arttırılması, bütçelerin yükseltilerek proje odaklı desteklere ağırlık verilmesi önerilmektedir.”

MESLEKİ EĞİTİME ÖZEL TEŞVİK

“Yapılacak eğitim reformuyla gençlere hedefin sadece üniversite okumak olmadığı gösterilmelidir. Mesleki eğitimin her yönüyle desteklenmesi, kurum ve kuruluşlarca verilecek mesleki eğitimlere finansal veya vergisel avantajlar tanınması önerilmektedir. Bu finansal ve vergisel avantajların başında sanayide çalışacaklara pozitif bir ayrıcalık uygulanması talebi sanayicilerden alınmıştır. Bunlara örnek olarak; inovasyon gerekliliği olan alanlarda çalışanlar için özel asgari ücret uygulanması, vergi diliminin kaldırılması, bedelli askerlik masraflarının karşılanması ya da sanayide en az 5 yıl çalışma koşuluyla askerliğin tecil edilmesi, sanayide çalışan iş gücü için asgari ücretin en az yüzde 25 daha fazla olması ve bunun devlet tarafından karşılanması, mesleki derslerin uygun olanlarının firmalarda yapılması, mühendislik fakültelerindeki öğrencilerin en azından son sınıfta tamamen firmalarda eğitim almalarının sağlanması, branşlaşmanın Almanya’da olduğu gibi ortaokul seviyesinden başlatılması, meslek yüksekokulları ve meslek liseleri yönetiminde sanayicilerin bulunması, Milli Eğitim Bakanlığının müfredat oluşturma çalışmalarında sanayicilere aktif görevler verilmesi önerilmektedir.”

YENİ NESİL OSB’LER

“Değişen sanayi yapısı ve hedeflenen milli ve yerli üretim için öncelikle yeni nesil Serbest Bölgelerin kurulması, Yüksek Teknoloji Endüstri Üretim bölgelerinin oluşturulması önerilmektedir. Teknoloji, Ar-Ge ve tasarım üreten, çevreye duyarlı, yeni nesil organize/endüstri sanayi bölgeleri, teknoloji yoğun üretime geçişte de en önemli basamak olacaktır. Diğer yandan bu sayede çalışanların tek bir yerde toplanması sonucu ortaya çıkan zaman ve servis kaybının önüne geçilmesi sağlanacaktır. Eskişehir Teknik Üniversitesi bünyesinde, Anadolu Üniversitesi, Osmangazi Üniversitesi ve Eskişehir Sanayi Odasının iş birliği ile bir Ar-Ge ve tasarım vadisi, aynı yapının içerisinde serbest bölge ve lojistik köyün olduğu entegre bir yapı kurulmalıdır. İçerisinde havacılık ve raylı sistemler sektörleri için ihtisas organize/endüstri sanayi bölgeleri teşkil edilmelidir.”

LOJİTİK KÖYÜ ÖNERİSİ

“Yurt dışında özellikle Avrupa ve Rusya pazarları için Türk Lojistik Köyleri oluşturulması önerilmektedir. Türk ihracatçılarının müşteriye daha yakın olması bu şekilde sağlanmalıdır. Türk Malının imajını arttıracak çalışmaların devlet eliyle Türkiye tanıtım projesine entegre edilmesi önerilmektedir. İhracat kolaylığı açısından, limanların ve üretim tesislerinin çevresindeki kara ve demiryolu ağlarının iyileştirilmesi ve genişletilmesi önerilmektedir. Blok trende tek lokomotif ile Avrupa ve Türkiye demiryollarının ortak kullanılmasını sağlayacak düzenlemelerin yapılması önerilmektedir. Yük taşımacılığında kombine taşımacılığın ön plana alınması önerilmektedir. Denizyolu, demiryolu gibi mod değişimlerindeki operasyon sürelerinin ve işlem maliyetlerinin azaltılması, denizyolu ve demiryolu seferlerinin arttırılması talep edilmektedir. Deniz taşımacılığında gemi giderlerinin düşürülmesi amacıyla liman vergilerinin azaltılması tavsiye edilmektedir.”

“YERLİLEŞME DESTEKLENMELİ”

“Kamu ve özel sektör kuruluşlarının ithal ürün listelerinin hazırlanarak ilan edilmesi önerilmektedir. İthal ikamesi ürünlerin Ar-Ge ve ticarileştirme çalışmaları için özel teşvik mekanizmalarının oluşturulması, yerlileştirme kapsamındaki ürün geliştirme çalışmalarının özel olarak desteklenmesi önerilmektedir. Kamu ihalelerinde yerli ürün tercihinin arttırılması ve bunun için pozitif ayrımcılık sağlayan mevzuatın geliştirilmesi önerilmektedir. Savunma Sanayi Başkanlığı, TCDD, ASELSAN, TAI, HAVELSAN gibi kamu niteliğindeki kurumlar ile sanayicinin bir araya gelerek ve standardizasyon engellerini aşarak yerlileştirmeye katkıda bulunması önerilmektedir. Devlet ve devlete iş yapan özerk ve yarı özerk kurumlar ile iş yapma/işe başlama modellerinin kolaylaştırılması önerilmektedir.  Fikri mülkiyet hakları ve patent konularında üreticilerin desteklenmesi, gerekli durumlarda devlet ile birlikte ortak patent çalışmalarının yapılması önerilmektedir.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.