YENİ HAVALİMANINDA ATIK SUYA ARBİOGAZ ÇÖZÜMÜ

29 Ekim’de açılması planlanan İstanbul’un yeni havalimanında arıtma işi Arbiogazdan sorulacak. Firma, su geri kazanımının ve arıtma çamuru kurutulmasının da içinde olduğu entegre bir projeye imza attı.

YENİ HAVALİMANINDA ATIK SUYA ARBİOGAZ ÇÖZÜMÜ

29 Ekim’de açılması planlanan İstanbul’un yeni havalimanında arıtma işi Arbiogazdan sorulacak. Firma, su geri kazanımının ve arıtma çamuru kurutulmasının da içinde olduğu entegre bir projeye imza attı.

13 Eylül 2018 Perşembe 08:00
YENİ HAVALİMANINDA ATIK SUYA ARBİOGAZ ÇÖZÜMÜ

Haber: Ali ŞAHİN

Çevre teknolojileri sektöründe Türkiye’nin önde gelen firmaları arasında yer alan Arbiogaz, bugüne kadar inşa ettiği 400'den fazla referans projesine bir yenisini ekledi. Kamu ve özel sektör müşterilerine evsel ve endüstriyel atık su arıtma, atık su geri kazanımı, içme suyu arıtma ve desalinasyon, çamur kurutma ve katı atık işleme, koku giderimi ve biyogaz kullanımıyla yenilenebilir enerji üretimi alanlarında anahtar teslim tesis çözümleri sunan firma, İstanbul’da yakında faaliyete geçecek üçüncü havalimanının atık su arıtmasından sorumlu olacak. Sanayi Gazetesine bilgi veren Arbiogaz A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Hasan Köseleci, “Bugünlerde devam eden projelerimizin başında ülkemiz için de çok büyük önem arz eden yeni havaalanı projesi geliyor. Bunun bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz. Yeni havalimanının atık su arıtma tesisi, geri kazanım suları geri kazanım tesisi ve arıtma çamurları kurutma tesisi Arbiogaz tarafından yapıldı” dedi.

GÜNLÜK 15 BİN METREKÜP

Havalimanında atık su arıtma tesisi için seçilen proseslerin; fiziksel arıtma, biyolojik arıtma, çamur yoğunlaştırma ve çamur susuzlaştırma ünitelerinin yanı sıra solar çamur kurutma ünitesinin de yer aldığı ARBIDRY konsepti ve ultrafiltrasyon kalitesinde su geri kazanım ünitelerinden oluştuğunu anlatan Köseleci, tesisin kapasitesinin günlük 15 bin metreküp gün olduğunu söyledi. Köseleci, “15 bin metreküp atık sudan 11 bin metreküp suyu geri kazanacağız. Tesiste oluşacak çamurlar ARBIDRY ünitesinde kurutularak nihai bertarafa gönderilecek. Su geri kazanım ünitesinde ise soğutma kulesi ve bahçe sulamada kullanılmak üzere su elde edilecek. Soğutma kulesinde kullanılacak suyu elde etmek için arıtılmış su ileri arıtma üniteleri olan kum filtresi, aktif karbon ve ultrafiltrasyon membranlarından geçirilecek” diye konuştu.

ÖRNEK TEŞKİL EDİYOR

Bu projeyi çok önemsediklerinin altını çizen Köseleci, “Çünkü kompleks bir proje. Arıtma teknolojileri açısından baktığımızda ne ararsanız var. Atık suyu biyolojik yöntemler kullanarak temizleyeceğiz. Temizlenen suyu kum filtreleri ve aktif karbon filtrelerinden geçirip dezenfekte edeceğiz. Ultraviyole dezenfeksiyon sistemleri kullanacağız. Bir de bu suyu başka bir hatta ultra filtrasyonla da filtreleyip soğutma kulelerine göndereceğiz. Bu açıdan baktığınızda birçok yere örnek olabilecek entegre bir proje olarak görüyoruz. Arıtma çamurları da ‘ARBIDRY’ adını verdiğimiz sistemimizde önce yüzde 45 katı madde seviyesine kadar kurutuluyor, sonra da solar kurutma ünitesinde yüzde 90 kuruluğa getirilerek atık miktarı 21 tondan 6 tona düşürülüyor. Bu yöntemde bir atık azaltımı söz konusu. Mühendislik açısından oldukça doyurucu bir proje olduğunu söyleyebilirim” bilgisini verdi.

DÜNYADA EŞİ YOK

Genel Müdür Yardımcısı Hasan Köseleci, İstanbul’un yeni havalimanında atık su arıtma tesisinin yapım işlerini müteakip 5 yıl işletmesini de Arbiogazın üstlendiğini kaydetti. Su geri kazanımının ve arıtma çamuru kurutulmasının da içinde olduğu bu projenin, “entegre bir proje” olması dolayısıyla ilk olma özelliği taşıdığını da vurgulayan Köseleci, “Dünyanın en büyük havaalanının arıtma tesisinin bu teknolojiler kullanılarak Arbiogaz tarafında yapılması ve 5 yıl boyunca firmamız tarafından işletilmesi, bizim için bir gurur vesilesidir. Dünyadaki diğer havaalanlarında arıtma tesisleri var. Bazılarından geri kazanım da söz konusu. Ama hem arıtma çamuru kurutan hem su geri kazanan hem de geri kazandığı suyu soğutma kulelerinde kullanan bir proje ben bilmiyorum. Projenin maliyeti 6,5 milyon Euro dolaylarında oldu” dedi.

29 EKİM’E YETİŞECEK

Köseleci, bu projeye 2017 yılı Haziran ayında başladıklarını, ilk kazmayı da 2017'nin Temmuzunda vurduklarını belirterek, 29 Ekim 2018 tarihinde havaalanı faaliyete geçtiğinde, atık su arıtma tesisinin de işler halde olacağını ifade etti. Bu modeli başka ülkelerdeki havalimanlarına da sunduklarını dile getiren Köseleci, “Özellikle suyun çok kıymetli olduğu İran, Pakistan gibi ülkelerde böyle bir projenin ses getireceğine inanıyoruz” diye konuştu.

OSB’LERE DE HİZMET SUNUYOR

Maliyeti düşük ve yenilikçi arıtma ve bertaraf hizmetleriyle OSB’lerin arıtma sorununa uygun çözümler sunan Arbiogaz, Makina İhtisas OSB’deki arıtma tesisini tamamladı. Tesisin birkaç ay önce devreye girdiğini belirten Köseleci, “Makina İhtisas OSB’de üç yıl boyunca işletme hizmeti vereceğiz. Bir yıl inşaatı sürdü, 6 ay devreye alma çalışmaları sürdü. Bugün de tam kapasite işletmesi yapılıyor. Bunu yanı sıra Antalya OSB'nin arıtma tesisinin işletmesini yapıyoruz. Oradaki hizmet sözleşmemizi de 3 yıl uzattık” dedi. Genel Müdür Yardımcısı, sosyal sorumluluk projesi kapsamında her yıl üniversitelerde tecrübe paylaşımı yapıyoruz. Bu sene dördüncü defa bu katkıyı verdik” diye konuştu.

PAKİSTAN’A YATIRIM YAPACAK

Köseleci, Arbiogazın kendisine İran ve Pakistan’ı hedef olarak seçtiğini söyledi. Arbiogazın her yıl büyümesini sürdürdüğünü ifade eden Genel Müdür Yardımcısı, şöyle devam etti:

“Ayakları yere sağlam basan bir firma olarak hem kadromuzu koruyoruz hem de büyüyerek varlığımızı devam ettiriyoruz. Son beş yıl içinde, beş yıl önceki halimizle bugünkü halimiz arasında 1,5 kat büyüdük. Öte yandan yurt dışı bağlantılarımız devam ediyor. Biyogaz konusundaki çalışmalarımızı hem yurt içinde hem yurt dışında devam ettirmek istiyoruz. Özellikle Pakistan'da biyogaz tesisleri yapmak istiyoruz. Hem atık su arıtma hem de biyogaz tesisinde çalışmayı hedefliyoruz. Orada Türk Malı ekipmanlarla projelerimizi desteklemeyi amaçlıyoruz.”

MÜHENDİSLİK İLE FARK YARATIYOR

Yurt dışı yatırımlarında karşılarına Çinlilerin rakip olarak çıktığını anlatan Köseleci, “Finansmanlarıyla birlikte geldikleri için, biz onları ancak mühendisliğimizle yenebiliriz. Sürdürülebilir, kaliteli projeler gerçekleştirerek ve güven vererek Çinli firmaları geçebiliriz. Fiyatla onları alt etmemiz zor. Türk mühendisliğini Avrupa'ya eşdeğer görüyorlar. Avrupa'dan daha düşük fiyata, Avrupa kalitesiyle mühendislik hizmeti alabileceklerini öngörüyorlar. Bu yüzden Arbiogaz onlara cazip geliyor. Oraya Türk malı ekipmanları götürüyor olmamızı çok önemsiyorum. Bu, ülkemize döviz girdisi açısından çok önemli” değerlendirmesini yaptı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.