YATIRIMCININ REÇETESİ: TÜRKİYE OSB REHBERİ II

Yatırımcının arayıp da bulamadığı reçete, Türkiye OSB Rehberi II’yle ayağına geldi. Hangi sanayi bölgesinin yatırıma ne denli müsait olduğunu tek çalışmada görüp öğrenebilecek olan sanayiciler için eşsiz bir eser daha Sanayi Gazetesi ekibinin gayretleriyle meraklılarına sunuldu.

YATIRIMCININ REÇETESİ: TÜRKİYE OSB REHBERİ II

Yatırımcının arayıp da bulamadığı reçete, Türkiye OSB Rehberi II’yle ayağına geldi. Hangi sanayi bölgesinin yatırıma ne denli müsait olduğunu tek çalışmada görüp öğrenebilecek olan sanayiciler için eşsiz bir eser daha Sanayi Gazetesi ekibinin gayretleriyle meraklılarına sunuldu.

20 Ekim 2018 Cumartesi 12:28
YATIRIMCININ REÇETESİ: TÜRKİYE OSB REHBERİ II

Haber: Tuğçe EROL

26 AJANS BAZ ALINDI
Cumhuriyet tarihinin en güçlü projelerinden kabul edilen ve modeli yurt dışına ihraç edilen OSB’ler, A’dan Z’ye tüm yatırım detaylarını barındıran Türkiye OSB Rehberi II aracılığıyla, siz okurlarımızın masasına ulaşmaya başladı. 325 sanayi bölgesinin kendisine yer bulduğu bu kaynak nitelikli eser, Türkiye’nin 26 bölgesinin büyüme ve koordinasyonunu güçlendirmekle mükellef olan 26 kalkınma ajansı baz alınarak sınıflandırıldı. OSB’lerin büyüklük, doluluk, yatırıma açık parsel, ulaşım mesafeleri ve iletişim adresleri gibi önemli bilgilerinin paylaşıldığı Türkiye OSB Rehberi II, yatırımcıya
büyük kolaylık sağlayacak.

BÜYÜK EMEK, BÜYÜK ESER
Yatırımcılara hangi bölgede ne kadar boş parsel olduğunu, hangi OSB’nin yatırıma ne ölçüde müsait alanı bulunduğunu ve ulaşım akslarına ne denli yakında konumlandıklarını gösteren Türkiye OSB Rehberi II, Sanayi Gazetesi’nin en ciddi ve prestijli çalışmalarından biri olarak görücüye çıktı. Ekibin büyük çaba ve gayretleriyle 2018’in başından bu yana çalışılan proje, Ekim ayında siz okurlarıyla buluştu. Türkiye’de tüm OSB’lerin yatırım bilgisini tek kaynakta eksiksiz toplayan başka bir çalışma olmadığını hatırlatmak isteriz…


TEPE İSİMLER KALEM OYNATTI
Türkiye OSB Rehberi II’ye görüş ve düşünceleriyle destek veren ve Osb camiasının geleceği hakkında yazılar kaleme alan birçok üst düzey isimler mevcut. Sanayi Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Şenol Aydın, “Türkiye OSB Rehberi” başlıklı yazısında OSB’lerin gelişim serüveninden ve büyüyen Türkiye’nin itici gücü haline geldiğinden bahsederken, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Ekonomiye organize sanayi bölgeleri aşısı” isimli makalesiyle rekabetçilik, katma değer, doluluk oranları ve sanayi politikaları gibi önemli noktaların altını çizdi. Camianın çatı kuruluşu OSBÜK’ün Başkanı Memiş Kütükcü OSB’leri gelecek asrın rehberleri olarak tanımlarken, OSBDER Başkanı Vahit Yıldırım da üretim merkezleriyle ilgili istatistikler verdi ve global kalkınmada OSB’lerin ülkeyi düzlüğe çıkaracağını dile getirdi. Sanayi Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Ümit Uçar OSB’lerin sektör, büyüklük ve gelişmişlik özelliklerine “Ekonominin garantörleri” isimli yazısıyla parantez açarken, üst düzey kurumlar olan KOSGEB, MÜSİAD ve TOBB da OSB’lerin geleceğiyle ilgili görüş verdi. KOSGEB Başkanı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt, kurumun OSB KOBİ’lerine verdiği desteğin çerçevesini genişletirken, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da tamamlanan OSB projelerinin sayıları ve OSB algısının yıllar içindeki değişimini gözler önüne serdi. MÜSİAD Başkanı Abdurrahman Kaan da derneğin sanayiyi geliştirmek adına 81 ilde yürüttüğü çalışmaya ışık tuttu.

59’U İHTİSAS
69 bin 576 firmaya ve 1 milyon 866 bin 304 istihdama ev sahipliği yapan ve Türkiye’nin 117 bin 852 hektarlık alanında konuşlanan 325 OSB’nin detaylı bilgisinin yer aldığı rehberde, önemli istatistiki veriler de yatırımcılar için titizlikle derlendi. Buna göre, karma OSB’lerin sayısı 266, ihtisas OSB’lerin sayısı ise 59... 325 OSB’nin 229’u üretimdeyken, 49’u inşaat, 48’i ise kamulaştırma çalışmalarını sürdürüyor.

OSB’LER ‘OKULLU’ OLUYOR
372 sayfalık Türkiye OSB Rehberi II’de, söz konusu sanayi bölgelerinin eğitimsel istatistikleri de göze çarpan unsur. Bazı illerde 2 veya daha fazla teknik/mesleki lise ve kolej barındıran sanayi bölgelerinde toplam okul sayısı 57, derslik sayısı ise yaklaşık 1900…

HANGİ OSB’DE KAÇ PARSEL VAR?
Rehber’de, OSB’lerin türü, faaliyet durumu, yapısı, büyüklüğü, ulaşım ve iletişim bilgileri detaylı bir şekilde işlenirken, yatırımcılar düşünüldü. Yatırımcının ve OSB’lerle iş yapan işletmelerin baş ucundan ayırmayacağı Türkiye OSB Rehberi II’de sanayicilere, ilgilendikleri OSB’nin dolu ve boş parsel sayısını görerek, yeni yatırımları şekillendirme fırsatı da sunuldu. Artık yatırımcılar ve endüstri camiasının tüm paydaşları, diledikleri yatırım alanındaki boşluğu tek bir çalışmada görüp, diğer bölgelerle karşılaştırma yaparak yatırım yerlerini seçebilecek.

Son Güncelleme: 22.10.2018 11:58
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.