YATIRIM VE GİRİŞİMİN SOSYAL AĞI DEMODAY

TÜBİTAK Marmara Teknokent (MARTEK) teknolojik ürün ve buluşları ticarileştirecek bir sosyal paylaşım ağı kurdu. MARTEK öncülüğünde önemli kuruluşların işbirliğiyle hayata geçirilen “DemoDay” yatırımcı-girişimci işbirliğinin yeni platformu oldu.

YATIRIM VE GİRİŞİMİN SOSYAL AĞI DEMODAY

TÜBİTAK Marmara Teknokent (MARTEK) teknolojik ürün ve buluşları ticarileştirecek bir sosyal paylaşım ağı kurdu. MARTEK öncülüğünde önemli kuruluşların işbirliğiyle hayata geçirilen “DemoDay” yatırımcı-girişimci işbirliğinin yeni platformu oldu.

25 Nisan 2016 Pazartesi 09:01
YATIRIM VE GİRİŞİMİN SOSYAL AĞI DEMODAYSosyal paylaşım ağı

Son dönemlerde gerçekleştirdiği faaliyetler, geliştirdiği projeler, Türk sanayisine kazandırdığı teknolojik ürün ve işletmeler ile adını taşıdığı kurumun şanına yakışır işlere imza atan Dr. Orhan Çömlek’in başında bulunduğu TÜBİTAK Marmara Teknokent; teknolojik ürün ve fikirlerini ticarileştirmek isteyen girişimciler ile doğru işlere kaynak ayırmayı düşünen yatırımcıların buluşacağı sosyal paylaşım ağı DemoDay’ı hayata geçirdi.
Başta Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Teknopark olmak üzere endüstrinin önemli kurum ve kuruluşlarının işbirliği ile hayata geçirilen, girişimcilerin ürünlerini ve projelerini paylaşacağı, yatırımcıların da kaynak ayıracağı sosyal paylaşım ağı “DemoDay’16”nın tanıtım toplantısı, girişimci ve sanayicilerden büyük ilgi gördü. Lansmanda, DemoDay platformuna nasıl üye olunacağı, girişimci ve yatırımcıların ne şekilde bir araya geleceği, bundan sonra nasıl bir süreç izleneceği konuları ele alındı.

Platformun hedefi
Türkiye’nin en yenilikçi, yaratıcı, başarılı ve geleceği parlak girişimlerini seçen platform DemoDay, seçilen başarılı girişimleri yeni değer ve fırsatlar yaratarak yatırımcılarla buluşturmayı hedefliyor. Türkiye’de ilk defa TÜBİTAK Marmara Teknokent A.Ş. liderliğinde platform ortaklarıyla birlikte yeni iş ortaklıkları hedefleyen DemoDay, Türkiye’nin en başarılı ve büyüme potansiyeli yüksek girişimcileri ile yatırımcıları buluşturmayı amaçlıyor. Küresel üretim ve değer zincirinde yüksek katma değerli, yenilikçi ve teknoloji odaklı ürün ve hizmetlere geçişi tesis ederek, ülke sanayisinin, uluslararası rekabet ve ihracatta kendini kanıtlamasına olanak tanıyacak olan DemoDay, ulusal yatırımcılar ve ülke genelindeki ticarileştirilebilir ürün/hizmet sahibi girişimcileri buluşturarak, ekosistemi hayata geçirecek. DemoDay'de finansa ihtiyaç duyan girişimciler ve teknoloji odaklı girişimlere yatırım yapmak isteyen yatırımcılar bir araya getirilerek, sağlıklı bir ortamda sürdürülebilir bir ilişki kurmalarının temeli atılacak.

DEMODAY’in önemi
Bilgi ve teknolojinin üretilmesi kadar, üretilen bilgi ve teknolojinin ticarileştirilebilmesine de olanak sağlayacak olan DemoDay, girişimlerin korkulu rüyası olan finansal yetersizliğe de çözüm sunmayı amaçlıyor. Yatırımcılar ile girişimcilerin aktif birlikteliklerinin sağlanması ve sürdürülebilir büyümenin temini adına büyük önem taşıyan platform çerçevesinde, girişimcilere yönelik sağlanacak yatırımlar konusunda ulusal  ölçekte tüm yatırımcılara açık bir buluşma mekanı oluşturulacak. Diğer bir ifadeyle yatırımcılık konusunda sadece belirli bir organizasyon ya da ağ yapısı sınırlaması olmaksızın potansiyel ilerlemesi yüksek girişimcilere destek sağlama ve ortak olma konusunda istekli olan tüm yatırımcılara açık bir yapı tesis edilecek.

DEMODAY’in çıktıları
Ulusal entelektüel sermayeden güç alacak DemoDay organizasyonu ile birçok teknoloji odaklı girişim, yatırımcı ile aynı çatı altında buluşmuş olacak. 365 gün, 7/24 çalışacak web tabanlı yazılım sayesinde girişimciler ve yatırımcılar sisteme kayıt olarak birbirleri ile sürekli iletişime geçebilecekler. Demo Day '16 etkinliği, Türkiye’nin en önemli sanayi ve teknoloji bölgelerinden biri olan Doğu Marmara Bölgesi’ndeki teknokentler, sanayi ve ticaret odaları, teknoloji transfer ofisleri, kalkınma ajansı ve KOSGEB işbirliği ile geniş tabanlı organizasyon yapısına sahip olacak.

Başvuru koşulları
Girişimciler için ön başvuru koşulları olarak; girişimcinin kendi şirketini kurmuş olması, şirketin en az bir fatura kesmiş olması (aktif-pasif hesaplarının oluşmuş olması), girişimcinin şirket yönetiminde yer alması (ortaklardan biri olması) ve DemoDay'e başvuran girişimin teknoloji odaklı olması şartları aranacak. Yatırımcılar için ise ticaret/sanayi odalarına kayıtlı olmaları,melek yatırımcı ya da Venture Capital olunması koşulları gözetilecek.

Başvuru süreci

DemoDay organizasyonuna katılacak olan tüm yatırımcı ve girişimcilerin öncelikle  www.demodaytr.com adresinden online kayıt yaptırması gerekmekte. Online kayıt işlemlerini tamamlayan girişimci ve yatırımcıların sisteme giriş yaparak proje/yatırım bilgilerini TÜBİTAK Marmara Teknokent tarafından incelenebilmesi amacıyla onaya göndermeleri beklenecek. Süreç sonunda onaylanan girişimci ve yatırımcılar web yazılım portalında yüzyüze görüşme imkanı yakalamış olacak.

Son Güncelleme: 30.04.2016 08:41
Anahtar Kelimeler:
DemoDayOrhan Çömlek
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.