YATIRIM 4.0

TOSB Başkanı Ömer Burhanoğlu, OSB’lerde yeni yatırım alanları açmak için geliştirdiği “yer altına inme” önerisine açıklık getirdi: “Endüstri 4.0 çağındayız. Işıksız ve insansız üretim yapılabiliyor. Bundan yararlanmak lazım.”

YATIRIM 4.0

TOSB Başkanı Ömer Burhanoğlu, OSB’lerde yeni yatırım alanları açmak için geliştirdiği “yer altına inme” önerisine açıklık getirdi: “Endüstri 4.0 çağındayız. Işıksız ve insansız üretim yapılabiliyor. Bundan yararlanmak lazım.”

14 Kasım 2017 Salı 10:06
YATIRIM 4.0

ATILIM İÇİNDE          

TOSB Başkanı Ömer Burhanoğlu, dikkat çeken “yatırım için yerin altına inelim” önerisine açıklık getirdi. Sanayi Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Şenol Aydın’a konuşan Ömer Burhanoğlu, yeni nesil üretim teknolojisi Endüstri 4.0’ın yer altına yatırım yapmaya olanak sağladığını söyledi. “Endüstri 4.0 çağındayız. Işıksız ve insansız üretimlerden yararlanmak lazım” diyen Ömer Burhanoğlu, yeni üretim alanları açılması, TOSB’da açılması planlanan startup evi, kurulması planlanan OSB ve yerli otomobille ilgili değerlendirmelerde bulundu.

YER ÜSTÜ RİSKLİ

TOSB Başkanı Burhanoğlu, İstanbul ve Kocaeli gibi endüstri kentlerinde OSB’lerdeki arsa fiyatlarının yüksekliğine dikkat çekti. OSB’lerdeki tesislerin, arsaların ancak yüzde 70’ini kullanabildiğini dile getiren Burhanoğlu, “Kalan bölümü ise diğer parsellere kalan çekme mesafesinden kaybediyoruz. Bunların üstünde bir şey yapamıyoruz ama altında niye yapmayalım? Yer altına tesis yaparsanız, arsanın genişliğini tam olarak kullanma şansınız olur” diye konuştu.

ÜSTÜ TARLA, ALTI FABRİKA

Üretim alanının ne kadar katlı olursa o kadar verimsiz olacağını belirten Burhanoğlu, “Aslında üretimi bodrum katta yapmak da verimsizliğe yol açar ama bodrum katı 1. kattan daha geniş olabiliyor. Yani yüzey alanında genişliyor. 10 bin metrekare sahanız varsa, 10 bin metrekare kullanabilirsiniz. Oysa normalde bu alanın 5 ya da 7 bin metrekare kullanılabiliyor. Yer altına üretim tesisi inşa edilirse, üst kat depolama alanı olarak kullanılabilir. Ayrıca Endüstri 4.0 çağındayız. Artık ışıksız ve insansız üretim yapılabiliyor, bundan yararlanmak lazım. Dijital fabrikalar var. Toprağın üstünü ziyan etmenin anlamı yok. Yerin altında zaten ışık yok. Burada robotlarla üretim yapılabilir. Üstüne mısır ek, altına fabrika yap. Bu mantığı da görmemiz lazım. Şimdi bunlar çok yabancı geliyor bize ama ileride olacak, göreceksiniz” dedi.

“BUNA BİLE KATLANIRIZ”

Konuyla ilgili Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına öneri götürdüklerini dile getiren Burhanoğlu, bunun olumlu karşılandığını söyledi. Burhanoğlu, aynı zamanda burada bir ironi de olduğuna dikkat çekerek, “Yani biz sanayiciler, ülkemiz için toprağın altına gireriz. Toprağın altına girmek o kadar kolay bir şey değil. Hem mantık olarak insanın toprağın altına girmesini konuşuyoruz hem de inşaat olarak zor bir projeden bahsediyoruz. Yer altına yapılacak tesisin maliyeti çok daha fazla. Toprağın altında iş yapmak toprağın üstüne yapmaktan çok pahalı. Ama sanayiciler olarak bu maliyete bile katlanırız, yeter ki bize imkân versinler” şeklinde konuştu.

YENİ OSB PLANI

TOSB Başkanı Ömer Burhanoğlu, yurt dışındaki sanayi bölgelerindeki arsa fiyatlarının buradaki kadar yüksek olmadığını ve sanayinin ülke çapına yayıldığını söyledi. Türkiye’de sanayinin ağırlıklı olarak Bursa, Kocaeli, Adapazarı bölgesine sıkıştığını ifade eden Burhanoğlu, “Dolayısıyla yan sanayi de buralar sıkışmak durumunda. Buradaki mevcut tesisler için yer altında genişleme imkanı sunulsun istedik ama bunun yanında yeni yapılan köprünün getirdiği avantajla Yalova’yla Bursa arasında yeni bir OSB de yapmak istiyoruz. Bu, TOSB yönetimi olarak gündemimizde. Gerçi yeni yönetmeliğe göre sadece yurt dışında OSB açabiliyorsunuz, yurt içinde yapamıyorsunuz. Ancak, TAYSAD derneğimiz sayesinde, OSB kurulma projesi gerçekleştirilebilir” bilgisini verdi.

SANAYİYE TOKİ MODELİ

OSB’lerin kesinlikle arsa satmaması gerektiğini belirten Ömer Burhanoğlu, yıllar önce “Sanayide TOKİ Modeli” isimli bir fikir geliştirdiğini anlattı. Burhanoğlu, buna göre OSB’nin üretime geçecek olan firmalara arsa ve bina yapıp kiralaması gerektiğini dile getirerek “Sanayicinin toprağa, binaya para yatırmaması lazım. TOKİ Modeli’ni devlet fonlayacak. Arsayı devlet kamulaştırırsa, arsanın metrekaresini 2 binanın da 4 avrodan kiralayabilir. Alınan kiralarla yeni OSB’ler fonlanabilir.  Şimdi özel endüstri bölgeleri diye bir tanım çıktı, orada bu model hayata geçirilecek. Böylece arsaya, binaya yatırılacak 10-20 milyon avro, daha işe başlamadan parayı toprağa ve binaya gömülmemiş olur. Teknolojiye, makineye, ekipmana ayrılacak para kalır” dedi.

RANTA GEÇİT YOK

Başkan Burhanoğlu, yatırım maliyetinin çoğunun binaya gittiğini, 10 bin metrekarelik bir tesis için altyapısıyla beraber harcanacak tutarın 14 milyon avroyu bulacağına dikkat çekti. Girişimcilerin “toprak sevdasını” bırakması gerektiğini vurgulayan Burhanoğlu, “Üretimi 500 avroluk ya da 50 avroluk toprakta yapmanın ne anlamı var? Yaratılan değer önemli, toprağın her gün ne kadar değerlendiği değil. Bir ürünü yapmak için yabancı bir şirket gelip ortak olmaya kalktığında, senin toprağını ve binanı hesaba katmıyor. Senin teknolojine ve ürettiğin değere bakıyor.  Esas olan sanayiciye uygun yatırım ortamını sunarak rekabet edebilme şansını tanımaktır. Yoksa OSB arsalarını yine eş-dostlar kapatır, 3-5 sene sonra ihtiyacı olan yatırımcıya 5 misline satar” değerlendirmesini yaptı.

START UP EVİ

TOSB’un gelecek dönem planları hakkında da bilgi veren Ömer Burhanoğlu, otomotiv sektöründe üretim öncesi Ar Ge, test ve sertifikasyon çalışmalarını gerçekleştirmek amacıyla kurulan Otomotiv Teknolojileri Araştırma ve Geliştirme Sanayi ve Ticaret A.Ş. (OTAM)’nin TOSB içindeki test merkezinin yeniden yapılandırılacağını söyledi. Burhanoğlu, oranın yine test merkezi olarak devam etmesini ve otomotiv araştırmaları yapacak yurt dışındaki bir enstitüyü oraya getirmeyi amaçladıklarını kaydetti. Bununla ilgili bir çok gencin kurduğu start up firmaları olduğunu dile getiren Burhanoğlu, “start up evi” kurmayı da hedeflediklerini anlattı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.