YALOVALI SANAYİCİ TALEPLERİNİ İLETTİ

Ekonomi Bakanlığı temsilcileri Yalovalı sanayicilerle buluştu.

YALOVALI SANAYİCİ TALEPLERİNİ İLETTİ

Ekonomi Bakanlığı temsilcileri Yalovalı sanayicilerle buluştu.

12 Mart 2018 Pazartesi 14:00
YALOVALI SANAYİCİ TALEPLERİNİ İLETTİ

Ekonomi Bakanlığı, Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) ile Yalova TSO iş birliğinde, Yalova programı düzenlendi. Heyet tarafından yapılan işletme ziyaretlerinde üyeler, yetkililerle yüz yüze görüşerek, sorun ve çözüm önerilerini dile getirme fırsatı yakaladı. Ziyaretlerin ardından, Yalova TSO toplantı salonunda, ziyaret edilemeyen diğer işletme yetkililerinin katılımında, yeni uygulama ve teşviklerle ilgili bilgilendirme semineri ile istişare toplantısı yapıldı.

Yoğun ilgi ve katılımla gerçekleşen toplantıda, Ekonomi Bakanlığı Serbest Bölgeler Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Hacim S.Kosaoğlu, Ürün Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Mehmet Burak Yılmaz, Uzmanlar, Alp İçen, Pınar Karakaya,  İsfendiyar Kılıç ve Recep Serhat Saru konuk edildi. İşletmelerin sorun ve çözüm önerilerine ilişkin istişare yaparak, katılımcıların sorularını cevaplandırdı. Yalova TSO Başkanı Tahsin Becan, Meclis Başkanı Cemil Demiryürek, Yönetim Kurulu ve Meclis Üyelerinin ev sahipliğini yaptığı toplantıya, Yalova’daki işletmelerin yetkilileri ve temsilcileri katıldı.

SIRAYLA SÖZ ALDILAR

Yeni teşvik ve desteklere ilişkin bilgi sunulan toplantıda, katılımcıların, Bakanlık temsilcileriyle karşılıklı görüş alışverişinde bulunabilmesi sağlandı. Ayrıca, toplantıya katılan işletme temsilcileri, sorunlarını ve çözüm önerilerini, beklenti ve taleplerini, yetkililere yüz yüze iletme fırsatı yakaladı. Programdan ve yüz yüze görüşerek, sorunlarının ve isteklerinin dinlenmesinden memnuniyet duyduklarını belirten katılımcılar, sırayla söz alarak taleplerini dile getirdi. Ekonomi Bakanlığı yetkilileri ise söz konusu taleplerin ve sorunların not alındığını, hem kendi bakanlıklarına, hem de ilgili olması halinde diğer bakanlık ve ilgili kurumlara ileteceklerini ifade etti.

119 FİRMA İHRACAT YAPTI

Yalova TSO Başkanı Tahsin Becan; günümüzde uluslararası rekabetin son derece yoğun yaşandığını, bu anlamda da firmaların rekabet gücünü arttırmak amacıyla yeni uygulamaların hayata geçirildiğini söyledi.

Yalova’da 2017 yılında 123 ithalatçı, 119 ihracatçı firma bulunduğunu belirten Becan, “2017 yılı ihracat rakamımız 378 milyon dolar olurken, ithalat rakamımız ise 190 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Bilindiği üzere Yalova’nın en büyük ihracatını tersanelerimiz yapmaktadır. Yalova ihracat rakamının yüzde 90’ını tersanelerimizden gelmekte, sonrasında süs bitkileri ve diğer sektörler yer almaktadır. Ülke ihracatımızın artması için küçük ve orta ölçekli işletmelerimizin de büyük ölçekli işletmeler haline gelmesi gerekmektedir. Şehrimiz ve ülkemizin gelişmesi büyümesi buna bağlıdır” dedi.

İLGİLİ MAKAMLARA İLETİLECEK

Serbest Bölgeler Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdür Yardımcısı Hacim S.Kosaoğlu da Ekonomi Bakanlığı tarafından illerde yürütülen faaliyetler ile bu faaliyetlerin amacı ve kapsamı hakkında bilgi paylaşarak şunları söyledi:

“Temel amacımız, bürokratlar olarak sahaya inip, firmalarımızla kendi ortamlarında tanışmak, yaptıkları işlerden ve karşılaştıkları güçlüklerden haberdar olmak, bakanlık tarafından sunulan imkânlar ve destekler hakkında bilgilendirmek. Gerek bakanlığımızla, gerekse diğer devlet kurumlarıyla ilgili sorunlarını, şikâyetlerini dinlemek ve çözümler sunmak, kurumumuz dışında olanların ise takipçisi olmak. Bu kapsamda, 40’tan fazla ilimizi ziyaret ettik. Bu yıl Haziran ayına kadar da tüm illerimizi ziyaret etmeyi hedefliyoruz. Ziyaretlerimizin, imkân dâhilinde sınırlı sayıda firmayla gerçekleştirilebilmesi sebebiyle, ziyaretlerin ikinci gününde, o illerdeki ticaret ve sanayi odalarımızla işbirliği yaparak, ziyaret edemediğimiz firmalarımızla da, iletişim ve istişare imkânı oluşturuyoruz. Gerçekleştirdiğimiz ziyaret ve organizasyonlar sonucunda, izlenimlerimizi, firmalarımız tarafından iletilen sorunları, gündeme gelen hususları, edindiğimiz bilgileri müsteşarlığımıza, ilgili genel müdürlüklere, bakanlığımıza, hatta bizim dışımızdaki bakanlıklar ile ilgili olanları, ilgili makamlara iletiyoruz.”

Son Güncelleme: 12.03.2018 14:04
Anahtar Kelimeler:
Tahsin BecanYalova TSO
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.