VAN OSB'DE TAŞLAR YERİNE OTURDU!

Doğunun kalkınma gücü olan Van OSB'ye sürpriz bir karar ile meslek lisesi yapım sürecini takip etmek adına kayyum atanmış, tartışmalı bir süreç yaşanmıştı. Yaşanan sürecin ardından yapılan Olağanüstü Genel Kurulda mevcut OSB Başkanı Mehmet Aslan güven tazeleyerek, kurumunun başında kaldı.

VAN OSB'DE TAŞLAR YERİNE OTURDU!

Doğunun kalkınma gücü olan Van OSB'ye sürpriz bir karar ile meslek lisesi yapım sürecini takip etmek adına kayyum atanmış, tartışmalı bir süreç yaşanmıştı. Yaşanan sürecin ardından yapılan Olağanüstü Genel Kurulda mevcut OSB Başkanı Mehmet Aslan güven tazeleyerek, kurumunun başında kaldı.

04 Aralık 2018 Salı 13:12
VAN OSB'DE TAŞLAR YERİNE OTURDU!

Haber: Fatih AĞARMAN

Van OSB'ye kurulan meslek lisesi ile ilgili bazı iddialar Van sanayi camiasının gündemini uzun süredir meşgul ediyordu. Üretimiyle önemli bir sanayi üretim üssü olan Van OSB'ye  kayyum atanmıştı. Van 2. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından Tahirhan Kiya, meslek lisesinin kurulum sürecini takip etmek için kayyum olarak atanmıştı. Olayların ve iddiların ardından yapılan Olağanüstü Genel Kurulda Van OSB Başkanı Mehmet Aslan güven tazeledi ve kendini tüm iddialardan aklamış oldu. 

USÜZSÜZLÜK OLDUĞU İDDİA EDİLMİŞTİ

Kayyum süreci, Van OSB yönetiminin kurduğu meslek lisesinin 133 sanayicinin ortak malı olan bir arsa üzerine yapılması sonucu başlamıştı. Okulun kurulum sürecinde, sanayicilerin konu hakkında bilgilendirillmemesi ve yapımın ihaleye çıkarılmaması iddilarıyla konu bölge sanayicilerinden 17''sinin ve eski OSB Başkanı Şemsettin Bozkurt'un kararıyla yargıya taşımış ve okulun yapım aşamasında usulsüzlük olduğu iddia edilmişti.

"BİZ OYUNU BOZARIZ DEMİŞTİR"

Olayların ardından yapılan Olanğanüstü Genel Kurulda kayyum süreci sona ererken, mevcut OSB Başkanı Mehmet Aslan kurumunun başında kaldı. Konu hakkında açıklamarda bulunan Aslan, "Olağanüstü Genel Kurulda sanayicimiz hakkını hukukunu koruyanlara, kendilerine hizmet edenlere, yüksek bir katılımla şeffaf, net ve güçlü bir destekle evet biz sizinle beraberiz ve sizin yanınızdayız demişlerdir. Sanayici bize, bizim için çalışanları kimseye yedirmeyeceğiz demiştir Sanayici biz bu oyunu bozarız demiştir ve karalı bir şekilde bozmuştur" dedi.

Van OSB Başkanı Mehmet Aslan'ın açıklamaları şöyle: 

"Van 2.Asliye Hukuk mahkemesinin 02.11.2018 tarihinde  Organize Sanayi Bölgesinde daha önce OSB’nin en üst ve yetkili karar organı olan Müteşebbis Heyetin almış olduğu bazı karalar hakında OSB’ni Olağan üstü Genel Kurul yapması yönünde vermiş olduğu kararın icrası için Van OSB 01.12.2018 tarihinde OSB Fuar ve Kongre Merkezinde bu spesifik karaları oylamak üzere toplandı.Yaptığımız işlemler hakında en ufak bir tereddütümüz yoktu.Tamamen Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uygulama yönetmenliği ve OSB mevzuatına uygun bir şekilde uygulanan iş ve işlemlerdi.Alınan bu karalar tamamen sanayi ve sanayicinin menfaatı gözetilerek alınmıştır. Adilane ve şeffaf bir şekilde yapılan işlemlerdi.Üretimi artırmak,istihdam yaratmak ve ülke ekonomisine katkı sunmak için yapılan çalışmalardı.Sanayimizdeki ve ilimizdeki kalifiye eleman zarureti göz önünde bulundurularak alınan karalardı.İlimizin eğitimine ve okullaşmasına nasıl katkı sunarız hesabıyla yapılan iş ve işlemlerdi"

"İŞSİZ GENÇLER İYİ BİR HAYAT SÜRSÜNLER...."

"Hiç bir zaman bir özel okulda okuma imkanı bulunmayan çocuklarınında özel ve teknik bir okulda okuması için alınan karalardı.Ülkemizin en genç ve işsiz nüfusuna sahip ilimizin işsiz gençleri iyi bir hayat sürsünler ve düzenli bir işleri olsun,ailelerini geçindirsinler diye alınan karalardı.Yönetimimiz bu iş ve işlemleri yaparken en üst karar organımız olan Müteşebbis heyetimizle sürekli görüşerek,sanayicilerimizle sürekli istişareler yaparak ortak aklın ürünü olarak yapılan çalışmalardır.İlin ve bölgenin ortak menfaatları göz önünde bulundurularak alınan karalardır.Yalanlarla,kandırma politikaları ve algı operasyonlarıyla bir yere varılamayacağını biliyorduk.İlimizin ve insanımızın zamanını ve enerjisini boşa harcatmaktan başka bir işe yaramayacağını biliyorduk.Sadece zaman ve enerjiye yazık oldu.Kamuoyu bilmelidir ki gücümüzü,enerjimizi ve zamanımızı eğitime,üretime,büyümeye,kalkınmaya ve istihdam yaratan projelere harcamalıyız.İl ve ülke ekonomisine nasıl katkı sunarız,milli ve yerli üretimde nasıl söz sahibi oluruz,ihracatımızı nasıl artırırız politikaları gütmemiz lazım.Beyhude,amaçsız ve ütopik maceracıları artık bu halkın gündeminden düşürmemiz lazım"

"KİMSEYE YEDİRMEYECEĞİZ DEMİŞTİR"

"Adaleti, hukuku ve toplumsal refahı gaye edinmemiz gerekiyor. Eğer biz büyümek, güçlenmek ve müreffeh olmak istiyorsak birliğimizi ve beraberliğimizi sağlamaktan başka şansımızda yok zaten.Sanayicimizde bunun en güzel örneğini göstermiştir. Birlik,beraberlik,eğitim demiştir,üretim demiştir,istihdam demiştir ,refah demiştir,hizmet demiştir ve bunu güçlü bir şekilde haykırmıştır.Yalanı,kara propagandayı,iftirayı ve hazımsızlığı elinin tersiyle itmiştir.Yapmış olduğumuz Olağanüstü Genel Kurulda sanayicimiz hakkını hukukunu koruyanlara, kendilerine hizmet edenlere, yüksek bir katılımla şeffaf,net ve güçlü bir destekle evet biz sizinle beraberiz  ve sizin yanınızdayız demişlerdir. Sanayici bize, bize çalışanları kimseye yedirmeyeceğiz demiştir. Sanayici biz bu oyunu bozarız demiştir ve karalı bir şekilde bozmuştur."

"ALLAH'INDA BİR HESABI VAR"

"Biz de yönetim olarak diyoruz ki herkesin bir hesabı var tek sahibimiz Cenab-ı Allah’ında bir hesabı var. Her hesabın üstündedir.Yönetimimize güvenen ve inanan tüm sanayicilerimize ve bizlere sonsuz desteklerini sunan sivil toplum kuruluşlarımıza,ticaret ve sanayi odamıza, SİAD'larımıza ve tüm dostlarımıza teşekkür ederiz.Dostlarımız şunu bilsinler ki tek bir duamız var Rabbim bizi sizlere karşı mahcup etmesin diyoruz."

 
 

Son Güncelleme: 04.12.2018 16:59
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.