banner110

ÜRETİMİN EZBERİNİ 4.0'LA BOZUYOR

Endüstri 4.0 altyapılı öncü kuruluş SIEMENS Türkiye, üretimde dönüşüm rüzgarını estirmeye başladı. Dijital Dönüşüm Fabrikası’nda verim yükselten ve ürettiği ileri teknolojisiyle NASA’nın tasarımlarına hayat veren firma, Endüstri 4.0’ın temsil gücü olacak.

ÜRETİMİN EZBERİNİ 4.0'LA BOZUYOR

Endüstri 4.0 altyapılı öncü kuruluş SIEMENS Türkiye, üretimde dönüşüm rüzgarını estirmeye başladı. Dijital Dönüşüm Fabrikası’nda verim yükselten ve ürettiği ileri teknolojisiyle NASA’nın tasarımlarına hayat veren firma, Endüstri 4.0’ın temsil gücü olacak.

10 Haziran 2017 Cumartesi 11:16
ÜRETİMİN EZBERİNİ 4.0'LA BOZUYOR
 
ENDÜSTRİ 4.0 REHBERİ
Dünya çapındaki elektrifikasyon, otomasyon ve dijitalizasyonda ürettiği katma değeri müşterileriyle buluşturan SIEMENS’in Türkiye kanadı endüstrinin dönüşümüne destek sunuyor. Türkiye’nin Endüstri 4.0 dendiğinde akla gelen ilk şirketi SIEMENS Türkiye’nin İcra Kurulu Üyesi ve Genel Müdür Yardımcısı Ali Rıza Ersoy, 4.0’ı bir şirketin tüm çalışma süreçlerinin dijitalleşmesi olarak tanımlayarak, makineden makineye iletişim döneminin başladığını, sanayiyi robotların müdahalesinin şekillendireceğini dile getirdi. Kavramın yaygınlaşması gerektiğini dile getiren Ersoy; “100’ü aşkın etkinlikte 18 bin kişiyi Endüstri 4.0 hakkında bilgilendiren bir yapı olarak, dijital fabrikalarımızda ürettiğimiz ileri teknolojiyle Türkiye’ye bu alanda rehberlik etmeyi hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

ÜRETİMDE VERİM ÇAĞI
Endüstri 4.0’la endüstri sektörüne üretimde verimi artırdıklarını, ürünlerin pazara çıkış süresini kısalttıklarını ve üretime esneklik kattıklarını belirten Ali Rıza Ersoy;“Yaşam için üretim, gelecek için teknolojianlayışıyla geleceğin teknolojilerini bugünden geliştiriyor; üretim süreçlerine yüksek verim, kalite ve dijitalizasyon sağlıyoruz. Türkiye’de de önemli çalışmalar yürütüyoruz, şirketlere teknolojik dönüşümde destek oluyoruz” diye konuştu. Türkiye’deki ilk Endüstri 4.0 kitapçığı ile daha geniş kitlelere ulaştıklarını söyleyen Ersoy, her gün bin 500 kişinin ziyaret ettiği Türkiye’deki ilk Endüstri 4.0 platformunun (www.endustri40.com) da ana sponsorluğunu üstlendiklerini ifade etti.

NASA’NIN DA TERCİHİ
Dijital Kurumsal Platform isimli tam entegre PLM ve TIA yazılımlarıyla Endüstri 4.0 girişimleri ürettiklerini belirten Ersoy; “PLM yazılıyla ürün tasarımı ve üretim sekansı planlama fonksiyonları aynı verilere erişebiliyor. Dijital Kurumsal Platform çerçevesinde, Endüstri 4.0’la ilişkili çok çeşitli ürünler sunuyoruz. Almanya’nın Amberg şehrindeki fabrikamız da aynı tesiste çok sayıda farklı ürün üretebilme esnekliğine oldukça güzel bir örnek” şeklinde konuştu. Ersoy,PLM yazılımlarının NASA’nın Jet Tahrik Laboratuvarı tarafından da tercih edilerek Mars’a gönderilen Curiosity aracının tasarımında kullandığını anlattı.

SIEMENS DİGİTAL FABRİKA
Ali Rıza Ersoy: 
Siemens olarak Endüstri 4.0 yaklaşımı çerçevesinde Dijital Fabrika kavramını geliştirdik. Bir fabrika kurulmadan önce tüm bileşenlerinin bilgisayar ortamında uygun yazılımlarla tasarlanarak fabrikanın çalıştırılması ve sonuçlarının değerlendirilmesi olarak tanımlayabileceğimiz Dijital Fabrika sayesinde, fabrikanın kendisi ortada yokken fabrikanın nasıl çalıştığı öğreniliyor ve en iyi çalışma sisteminin kurulması için gerekli önlemler alınıyor. Dijital Fabrika’da kullanılan ileri teknolojiler sayesinde, örneğin simülasyon teknolojisiyle en karmaşık üretim süreçleri bile sanal ortamda canlandırılarak, müşteri isteklerine göre hızla uyarlanabilecek tesisler tasarlanıyor. Siemens, Endüstri 4.0’ın en önemli özelliklerini sergileyen ve Dijital Fabrika anlamında örnek gösterilebilecek ödüllü Amberg fabrikasında her yıl endüstriyel kontrol teknolojisine yönelik Simatic ürününden yaklaşık 12 milyon adet üretiyor.Bu da yıllık 230 iş gününde saniyede 1 ürün üretilmesi anlamına geliyor.

FİRMALARA 4.0 ARTIŞI
“Endüstri 4.0’ın getirdiği kavramlar firmalara da maliyet olarak ciddi avantajlar sağlayacak. Üretim süreçlerine dijital teknolojilerin dahil edilmesiyle süreçler hızlandırılarak hatalar minimuma indirilecek. Bu da üretim yapan markalar açısından önemli. Akıllı üretim süreçleri, akıllı ürünler ve uzaktan müdahale edilebilir sistemler üretim süreçlerine yüksek seviyede esneklik sağlıyor. Müşterilerin sisteme entegre edilmesine imkan vererek, müşteri istekleri doğrultusunda düşük maliyetlerle özelleştirilebilen ürünler üretilmesinin de yolunu açıyor. Yeni ürünlerin pazara sunulma süresi yüzde 25 ila yüzde 50 arasında azalabiliyor. Mühendislik giderlerinin yüzde 30’a kadar düşmesi, yüzde 70’e varan rakamlarda da enerji tasarrufu öngörülüyor. Firmalar uyum sürecini hızlandırmalı. Gelişmeleri zamanında yakalamak ve zamanı doğru değerlendirmek firmalar açısından oldukça önemli.”
Son Güncelleme: 12.06.2017 15:19
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.