ÜRETİMDE HİJYENE “DEVLET” STANDARDI

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TSE’nin hijyene getirdiği standartları kamuoyuyla paylaştı. Denetimlerden başarıyla geçen üreticilerin Covid-19 güvenli belgesi alacağını söyleyen Varank, “İşçilerin ve yatırımcıların firmalara güven duymaları sağlanacak. Türk sanayicisi, bu eğilime yön verebilecek kabiliyettedir” dedi.

ÜRETİMDE HİJYENE “DEVLET” STANDARDI

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TSE’nin hijyene getirdiği standartları kamuoyuyla paylaştı. Denetimlerden başarıyla geçen üreticilerin Covid-19 güvenli belgesi alacağını söyleyen Varank, “İşçilerin ve yatırımcıların firmalara güven duymaları sağlanacak. Türk sanayicisi, bu eğilime yön verebilecek kabiliyettedir” dedi.

20 Mayıs 2020 Çarşamba 11:55
ÜRETİMDE HİJYENE “DEVLET” STANDARDI

YÜZDE 90’I AŞKINI SANAYİDEN

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türk Standartları Enstitüsü’nün Koronavirüs önlem kılavuzunu açıkladı. 'Kovid-19 Hijyen, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzu' toplantısında konuşan Bakan Varank, birtakım sıkı denetimlerin ardından başvuruda bulunan firmalara Covid-19 güvenli belgesi verileceğini duyurdu. Varank, "Bu kılavuz firmalara salgınla mücadele ederken sadece yol göstermekle kalmayacak. Aynı zamanda salgın sonrası dönemin ihtiyacı olan firmaların güvenilir ve hijyenik üretim standartlarına uygunluğunun belgelendirilmesini sağlayacak" diye konuştu. Bakanlık olarak atılan her adımda emekçiyi düşündüklerini vurgulayan Varank, “Biliyorsunuz salgının seyri ve gelen talepler doğrultusunda üretimin tamamen durdurulması gibi bir anlayışı hiçbir zaman benimsemedik. Ama üretimde devamlılığı sağlarken, kırmızı çizgimiz de çalışanların sağlığı oldu” şeklinde konuştu. Türkiye’nin gücünü sanayisinden aldığını söyleyen Bakan, “180 milyar dolarlık ihracatımızın, yüzde 90’dan fazlasını sanayi ürünleri oluşturuyor. İmalatta çalışan 5 buçuk milyon emekçi bu başarının isimsiz kahramanlarıdır. İşte bu sağlam altyapıyı salgın sürecinde de en iyi şekilde muhafaza etmenin gayreti içerisinde olduk” ifadeleriyle hijyen konusunda taviz vermediklerinin altını çizdi.

   

FARKLI SEKTÖRLER AYNI KEFEYE KONMADI

Kovid-19 Hijyen, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzu’nun mücadele ve çalışan sağlığı konusunda örnek teşkil ettiğini söyleyen Bakan, “Hazırlık aşamasında; Dünya Sağlık Örgütü, Sağlık Bakanlığı, Hıfzıssıhha Doktorları, Kovid-19 Bilim Kurulu ve sektör temsilcilerinin görüşlerinden faydalandık. Hazırladığımız kılavuz, tüm sektörlerdeki sanayicilerin enfeksiyon önleme ve kontrol prosedürleri hakkında bilgi sahibi olmasını amaçlıyor. Getirdiğimiz tedbirler, sanayi işletmelerinde çalışanların, ziyaretçilerin, tedarikçilerin, yani tüm paydaşların sağlığını gözetiyor” dedi. Kılavuzda, tüm sanayicilerin kolaylıkla uygulayabileceği bir çerçeve çizdiklerini söyleyen Bakan, “Sektörel farklılıklar, çalışan sayısı ve operasyonel faaliyetler gibi detaylarda elbette uygulama farklılıkları olabilir. Buradan hareketle kılavuzda tutarlı ve esnek bir yaklaşım sunduk. Örneğin gıda üretim tesisiyle, demir-çelik tesislerini aynı kefede tutmadık. Bununla birlikte firmalara yüksek maliyetler de yüklemiyoruz. Yani, basit ama etkili tedbirler alınmasını öneriyoruz. Pandemi koşullarında firmaların bu kurallara harfiyen uyması gerekiyor. Ancak bu kurallara uyulması halinde salgının üretime olan etkisi azalarak yok olacak, reel sektörün pandemiye karşı dayanıklılığı artacak ve dış talepte başlayan iyileşmeyle birlikte üreticilerimiz, Kovid sonrası dönemde rakiplerinin önüne geçecek” açıklamalarını yaptı.

   

GÜVENLİ HİJYENİK ÜRETİM

İlk bölümde COVİD-19’un bulaş özelliklerine yer verdiklerini ifade eden Mustafa Varank, “İzleyen kısımda, korunma ve kontrol önlemlerini açıkladık. Fiziki mesafenin korunması, maske takılması, uygun temizlik ve dezenfeksiyon işlemlerinin sağlanması ve el hijyeni gibi bulaşı azaltıcı tedbirlere yer verdik. Ayrıca bu tedbirlerin nasıl uygulanması gerektiğini de belirttik” diye konuştu. Somut örnek veren Varank, “Sanayi kuruluşuna girişte, herkesin ateşi ölçülüp kayıt altına alınmalı. Eğer ölçülen değer 38 derecenin üzerindeyse, ilgili kişi tesise alınmamalı ve 15 dakika sonra yeniden ölçüm yapılmalı. Tekrarlanan ölçümde ateş yine 38 dereceyi geçiyorsa, bu kişilerin en yakın sağlık kuruluşuna sevki sağlanmalı. Yemekhaneler, üretim alanları, ofisler, toplantı salonları, mescitler, asansörler ve personel servisleri gibi ortak alanlarda da uyulması gereken kuralları belirledik. Fiziki mesafe kuralı olarak, 1.5 ile 2 metrelik güvenli mesafe ayarlanmalı. Klimalı ya da havalandırma sistemlerinin olduğu alanlarda bu mesafe daha da fazla olabilir. Fiziki mesafenin sağlanmasının mümkün olmadığı durumlarda; mutlaka maske, yüz siperliği ya da koruyucu gözlük kullanılmalı. Atıkların bertaraf edilmesi için de izlenmesi gereken adımları sıraladık.  Örneğin; maske, eldiven ve siperlik gibi kişisel koruyucu donanımların kullanıldıktan sonra ortadan kaldırılmasıyla ilgili işlemleri tanımladık. Çalışan personele, virüse ilişkin düzenli eğitim verilmeli, el hijyeni ve ortam temizliğiyle ilgili COVID-19 farkındalığı sağlanmalı. Sanayi kuruluşlarımız, tesislerinde güvenli ve hijyenik üretim yapmak istiyorlarsa, Kılavuzumuzda yer alan kuralların tamamına dikkat etmeliler” açıklamalarında bulundu. Yeri gelmişken TSE’ye hijyen ve sanitasyon konusundaki öngörülü yaklaşımı için teşekkür eden Bakan, “TSE, bu alanda dünyanın ı̇lk ve tek yönetı̇m sı̇stemı̇ standardını aslında 2 sene önce yayımladı. Bunun akabı̇nde de hijyen ve sanitasyon alanında eğı̇tı̇m ve belgelendı̇rme faalı̇yetlerı̇ne başladı” şeklinde konuştu.

   

BELGEYİ ALAN, POTADAN ÇIKACAK

Kılavuzun firmalara salgınla mücadele konusunda yol göstereceğini, aynı zamanda salgın sonrası dönemin ihtiyacı olan, firmaların güvenilir ve hijyenik üretim standartlarına uygunluğunun belgelendirilmesini de sağlayacağını ifade eden Varank, “Sanayi tesisleri, Kılavuzda yer alan standartları sağlıyorlar ve süreçlerini buna uygun yürütüyorlarsa, TSE’ye başvurabilecekler. Bir kontrol listemiz olacak. Başvuran işletmeleri buna göre denetleyecek ve denetimi geçenlere adeta uluslararası bir kalite belgesi şeklinde COVID-19 Güvenli Üretim Belgesi vereceğiz. Uluslararası diyorum çünkü daha standartların oluşmadığı bu alanda biz dünyada öncü olmak istiyoruz. Bu belge sanayicimize bazı önemli avantajlar getirecek. Örneğin çalışanların işyerlerine güvenmesini sağlayıp, verimlilik artışlarına katkıda bulunacak. Önümüzdeki dönemde uluslararası ticarette bu tip belgelendirmeler daha fazla ön plana çıkacak. Yabancı müşteriler, muhatap olduğu firmaların hijyen şartlarını sağlayıp sağlamadığına daha çok dikkat edilecek. Üretimi güvenli koşullarda gerçekleştirenler, piyasanın da hâkimi olmaya başlayacaklar” ifadelerine yer verdi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.