Üretim ve ihracatta değişikliğe gidilmeli

İstanbul Sanayi Odası Başkanı Tanıl Küçük, cari açıkla mücadelenin yapısal tedbirleri gerektirdiğini belirterek, “Bunların başında, üretim ve ihracatımızda yapısal değişikliğe gidilmesi gelmektedir” dedi.

Üretim ve ihracatta değişikliğe gidilmeli

İstanbul Sanayi Odası Başkanı Tanıl Küçük, cari açıkla mücadelenin yapısal tedbirleri gerektirdiğini belirterek, “Bunların başında, üretim ve ihracatımızda yapısal değişikliğe gidilmesi gelmektedir” dedi.

09 Mayıs 2012 Çarşamba 10:44
Üretim ve ihracatta  değişikliğe gidilmeli

  İstanbul Sanayi Odası (İSO) Nisan ayı Meclis Toplantısında konuşan İstanbul Sanayi Odası Başkanı Tanıl Küçük, Türkiye'nin 2010 ve 2011 yıllarında büyük oranlarda büyüme yaşadığını belirterek her iki yılda da büyümeye en fazla katkıyı yapan sektörün imalat sanayi olduğunu söyledi. Küçük, 2010'daki yüzde 9,2'lik büyümenin 3,3 puanının, imalat sanayindeki yüzde 13,6'lık katma değer artışından, 2011'deki yüzde 8,5'lik büyümenin 2,3 puanının da, imalat sanayindeki yüzde 9,4 oranındaki katma değer artışından kaynaklandığını hatırlatarak sanayinin, bu rakamlarla, kriz sonrası iki yılda da büyümenin lokomotifi olma görevini başarıyla yerine getirdiğini ortaya koyduğunu dile getirdi.

İMALAT SANAYİ EKONOMİNİN ANA SEKTÖRÜ
Kendilerinin her zaman ısrarla dikkati çekmeye çalıştıkları konunun “lokomotifin gücünün giderek zayıflaması” olduğunu kaydeden Küçük, 1998'de imalat sanayi yüzde 23,9'luk payla ekonominin ana sektörü durumunda olduğunu 2000'li yıllarla birlikte bu payın önemli ölçüde gerilediğini ve 2011'de yüzde 16,3 olarak gerçekleştiğini anlattı. Küçük, büyüme açısından 2010 ve 2011 kadar parlak geçmeyeceği öngörüsüyle 2012'ye girildiğini dile getirerek verilerin açıklanmasıyla, muhtemel gelişmelerin ipuçlarını almaya başladıklarını ve bu noktada en önemli göstergenin büyümeyle neredeyse direkt paralellik taşıyan sanayi üretimi sonuçları olduğunu ifade etti. Tanıl Küçük şöyle devam etti:

CARİ AÇIKLA MÜCADELE ZORUNLULUK

“Ocak-şubat aylarında ihracatımız yüzde 12,9 artarken, ithalatımızdaki artış ise, sadece yüzde 1,9'dur. İthalat artışındaki düşük seyir, dış ticaret açığı ve cari açığı olumlu etkilemiş görünüyor. Yılın ilk iki ayında, geçen yılın aynı dönemine göre, dış ticaret açığı yüzde 12,6, cari işlemler açığı ise yüzde 15,9 oranında azalmış bulunuyor. Bizler, bu tabloyu, ‘sanayici umutlu olmak zorundadır’ deyişinden yola çıkarak, ekonomideki inişin yumuşak bir seyirde gerçekleşeceği şeklinde yorumlama eğilimindeyiz. Bu esnada, ekonomideki nispi soğuma, bütçe gelirlerini ve işsizliği olumsuz etkiledi. Şu gerçeğin altını çizmek istiyorum ki, cari açıkla mücadele bir zorunluluktur ama bu mücadele sadece büyümeden taviz verilerek başarılamaz. Yapısal bir sorun niteliğindeki cari açıkla mücadele yapısal tedbirleri gerektirir. Bunların başında da, üretim ve ihracatımızda yapısal değişikliğe gidilmesi gelmektedir. Hem sanayinin GSYİH içindeki payının giderek azalması sorunuyla hem de cari açıkla mücadele edebilmek için, üretim ve ihracatımızda, bilgi ve teknoloji içeriği yoğun, katma değeri yüksek ürünler yönünde yapısal bir değişimi mutlaka gerçekleştirmemiz gerekiyor.”

TEŞVİK SİSTEMİNİ DESTEKLİYORUZ
Yeni teşvik sistemini desteklediklerini ve önemli bulduklarını kaydeden Tanıl Küçük, sistemin çizilen kavramsal çerçeve ve öngörülen hedefler itibariyle kendi yaklaşımlarıyla büyük ölçüde örtüştüğünü ancak uygulamada başarı ve öngörülen hedeflerin gerçekleşebilmesi için bundan daha fazlasına ihtiyaç olduğunu vurguladı. Küçük, “Yeni teşvik sistemini başarıyla hayata geçirecek, araç ve mekanizmaların da geliştirilmesi gerekiyor. Uygulamayı ve sistemin öngörülen hedeflere ulaşmaktaki başarısını zaman içinde görebileceğiz. Bizler, aksaklıkların, eksikliklerin yol boyu giderilebilmesi için kendi üzerimize düşenleri yerine getirmenin gayreti içinde olacağız” diye konuştu

Son Güncelleme: 09.05.2012 10:57
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.