banner89

ÜRETİM DİRİLİŞİ

Endüstri çarklarını yavaşlatan uygulamaları yok ederek, sesine kulak verdiği sanayicinin mali yüklerini azaltmayı hedefleyen Üretim Reform Paketi için geri sayım başladı. Sanayicilerin takdirini kazanan uygulamalarla dolu pakete camianın öncü isimleri “fırsat” gözüyle bakıyor.

ÜRETİM DİRİLİŞİ

Endüstri çarklarını yavaşlatan uygulamaları yok ederek, sesine kulak verdiği sanayicinin mali yüklerini azaltmayı hedefleyen Üretim Reform Paketi için geri sayım başladı. Sanayicilerin takdirini kazanan uygulamalarla dolu pakete camianın öncü isimleri “fırsat” gözüyle bakıyor.

22 Mayıs 2017 Pazartesi 08:52
ÜRETİM DİRİLİŞİ


YASA MECLİS’TE
1 yıldır üzerinde titizlikle çalışılan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın imzasıyla meclise sevk edilen Üretim Reform Paketi için endüstri camiası nefesleri tuttu. Sanayi camiasının önemli çatı kuruluşlarından ve sanayi odalarından tam not alan Üretim Reform Paketi, tanıyacağı muafiyet ve indirimlerle OSB’lere şimdiden bayram yaşattı. TRT Payı ve Emlak Vergisi’nin kaldırılmasının sanayicinin üretime daha rahat odaklanmasını sağlayacağını ifade eden yetkililer; “Yatırımlarımızı inovasyona yönlendirmemizin önünü açacak yasa için sabırsızlanıyoruz” mesajı verdi.

OSB’LERE KAN DOLAŞIMI
Özellikle yer sıkıntısı çeken büyük sanayi kentlerinin yeni sanayi alanları düzenlemesiyle rahatladığını belirten sanayiciler, yıllardır sanayicinin omzuna yüklenen TRT Payı ödemelerinin kaldırılması konusunda ortak görüş bildirerek; “Sanayide üretimlere çeki düzen gelecek, maliyetlerimiz azaldıkça üretime verdiğimiz odak güçlenecek” açıklamasında bulundu. Yatırım ortamlarını iyileştirecek, atıl sanayi parsellerini dolduracak, yeni yatırımlara yeni alanlar sunacak, üniversite-sanayi işbirliğini kuracağı yeni teknoloji üsleriyle besleyecek Üretim Reform Paketi’yle ilgili görüş veren OSB başkan ve bölge müdürleri; “Yeni yatırımların önünü açacak Üretim Reform Paketi’yle sanayinin önünü açacak adımlar atılmış olacak. Paketin bir an evvel yasalaşması ve gereksiz mali yükler altında ezilen sanayicinin rahatlatılması gerekiyor” şeklinde konuştu.

PARSELLERE İNCE AYAR
İçerdiği düzenlemelerle özel endüstri bölgelerinin kurulmasına kapı açan, yüksek parsel fiyatlarına ayar çeken, üretime hazır sanayi alanlarını yatırımcıya bir halı gibi seren Üretim Reform Paketi’nin, bedelsiz veya kısmen bedelsiz arsa tahsisi uygulamasını yeniden yürürlüğe koyması da bekleniyor. Sanayicilerin ve özel sektör öncülerinin talep ve beklentileriyle şekillenen paket, TRT Payı ve Emlak Vergisi düğümünü de çözüme kavuşturdu.

OSB’LERDEN TAM NOT
Türkiye sanayisinin modern üretim üsleri OSB’lere “Üretim Reform Paketi” dopingi geldi. Yatırımlarını Ar-Ge’ye, inovasyona, nitelikli istihdama ve büyümeye ayırmak isteyen OSB’lerin sesini duyan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, sanayiciye birçok muafiyet getirdi. Emlak Vergisi’nden ot bedeline, TRT Payı’ndan parsel fiyatlandırmalarına kadar pek çok alana temas eden paket, endüstri camiasından tam not aldı. Sanayi Gazetesi’ne konuşan OSB yetkilileri, paketin bir an önce yasalaşmasını bekliyor.

Ekonominin itici gücü olacak
Adana Hacı Sabancı OSB Başkanı Bekir Sütcü:
Sanayicinin temel birtakım sorunlarını çözüme kavuşturacak Üretim Reform Paketi, sanayiciyi üretime teşvik edip, yatırımlara hız kazandıracak. Maliyetleri azaltarak, yeni teşvikleri de beraberinde getirecek. Paket, sağlıklı büyüme ve kalkınma yolunda ekonomimiz için itici güç olacak. Elektrikte TRT payının kaldırılması, hafta sonu çalışma izni alma zorunluluğuna son verilmesi, sanayi sicili almış sanayicilerden emlak vergisi alınmaması, şehir içinde kalan sanayi sitelerinin taşınması, enerji verimliliği gibi pek çok köklü düzenlemeyi de içeren Paketle, yükü omuzlanan sanayicinin motivasyonu artacak. Üretimin önündeki engeller kalkacak, OSB’ler için de yeni bir dönem başlayacak. Üretimde sürdürülebilirliği sağlayacak Üretim Reform Paketi’ni destekliyor, hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum.

Sanayiciyi iyi günler bekliyor
Akşehir OSB Başkanı Erdal Çiftçi:
Üretim Reform Paketi ile sanayinin gelişmesi ve ihtiyaç duyulan, bugüne kadar hep sıkıntı çekilen konularda üreticimizi ve sanayicimizi rahatlatacak bir adım atıldı. Reel sektörün gelişmesi için pakette nitelikli eleman yetişmesine uygun zemin hazırlanmasıyla sanayicimizi iyi günler bekliyor. Her toplantıda dile getirdiğimiz, TRT payının neden sanayiciden alındığına dair cevabını bulamadığımız bir sorudan bizi kurtaracak bu paket, sanayicinin maliyet yükü bir nebze hafifletilmiş olacaktır. OSB’lerin demiryolları ile bağlanmasıyla ilgili çalışmalar bize heyecan vermiştir. Ayrıca emlak ve damga vergisi düzenlemesiyle yatırımcıların OSB alanında yatırım yapmaları konusunda desteklemiş olacaktır. Hafta sonu çalışma izinin kaldırılması ile sanayicinin gereksiz yüklerden arındırılması, bürokratik işlerin ve maddi yüklerin azalması, yeniden yatırım ve üretimin artmasına neden olacaktır.

Sanayici kamburundan kurtuluyor
Merzifon OSB Bölge Müdürü Hasbi Altuntaş:
TRT Payı ve Emlak Vergisi hususunda sanayicinin omzundaki kamburu kaldıran Üretim Reform Paketi devrimi için; başta Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Dr. Faruk Özlü olmak üzere, yetkin bürokratlarımıza teşekkür ediyoruz. Sanayiye gönül verenlere verdiği engelsiz üretim müjdesiyle sanayicimizi gereksiz mali yüklerden kurtaracak olan bu “devrim” paketi,  ayağımızdaki prangayı sökerek OSB’ler olarak bizlerin katma değere daha çok odaklanmasına fırsat tanımış olacak.

“Temsil gücümüz artırılmalı”
Antakya OSB Başkanı Tahsin Kabaali:
Bakanımız Dr. Faruk Özlü’nün açıklamaları ekseninde, Üretim Reform Paketi’nin TRT Payı’nı ve Emlak Vergisi’ni kaldıran devrim nitelikli revizyonlarını oldukça olumlu buluyorum, üretimin önündeki engellerin kalkacağına inanıyorum. OSB’lere meslek liselerinin kazandırılması da sevindirici gelişmeler arasında. Yalnız, arazi bedellerinin belirlenme yöntemleri OSB’lerimiz için sıkıntı olabilir. Tahsis bedellerinin farklı yöntemle belirlenmesi, oluşabilecek mali farklar durumunda bütün firmaların ekspertiz değerlerinin düşüşüne ve firmalarımızın açık vermesine sebep olabilir. Özellikle Hatay gibi Suriye meselesinde kritik nokta olan kentlerimiz için kriz doğma ihtimali bu noktada endişe verici olacaktır. Bunun yanı sıra sanayi odalarının ticaret odalarından ayrılmamasını üzüntüyle karşılıyoruz. Mevcut sistemde sanayiciler maalesef tüccara ezdiriliyor. Özellikle 15 ticaret erbabına 1 sanayicinin düştüğü odalarımızda sanayicimizin temsil gücü gerçekten çok zayıf. Bu düzenlemenin yeniden değerlendirilmesini arzu ediyoruz.

Sanayiciyi yüreklendirecek
Balıkesir OSB Başkan Vekili İsmail Uğur:
2023 hedeflerimiz doğrultusunda sanayicimizi yüreklendirmemiz gerekiyor. Üretim Reform Paketi’nin yürürlüğe girmesiyle birlikte OSB’lerde yıllardır kangren haline gelmiş birçok sorun çözülecek ve sanayici yüreklenecek. Başta enerji, lojistik, vergi, Ar-Ge konularında olmak üzere yeni teşvikler getirecek, sanayicinin mali yüklerini azaltacaktır. Balıkesir OSB yönetimi olarak istihdama ve mesleki eğitime verdiğimiz önem sebebiyle bizim için bu paketteki en önemli değişikliklerden biri de OSB içindeki mesleki ve teknik liselere verilecek teşviklerdir. Bu teşvikle, mesleki ve teknik liselere olan ilgi artacak. Sanayiciler olarak devletimizin bu destekleriyle hedeflerimiz doğrultusunda daha güçlü bir Türkiye için çalışmaya devam edeceğiz.

Sürdürülebilir destekler hedefte
Bucak OSB Bölge Müdürü Binnur Çığrı:
Üretim Reform Paketi, sanayinin önündeki engelleri kaldıracak. Ayrıca, OSB’lere kendi enerjilerini kendileri üretme konusunda desteklerin artırılması, doğalgaz bağlantıları konusunda desteklerin yükseltilmesi ve OSB’ler içine kurulacak sağlık birimleri ve itfaiye gibi diğer kurumların bölgelerde hizmetinde devlet desteği verilmesi de sağlanabilir.

Paketin yasalaşmasını bekliyoruz
Çerkezköy OSB Başkanı Eyüp Sözdinler:
Mayıs sonuna kadar yasallaşması beklenen Üretim Reform Paketi’yle sanayicilerimizin üzerinden önemli bir yük kalkacak. TRT payının kaldırılması, sanayicilerimiz açısından çok önemlidir. Bizim için bu paketteki en önemli değişiklik OSB’lerdeki sanayicilerimizden alınan emlak vergisinin kaldırılmasıdır. Emlak vergisinin kaldırılmasıyla farklı yatırımlar da ortaya çıkacaktır. Paketin bir an önce yasalaşarak sanayicilerimizin önünü açacak bir şekilde yürürlüğe girmesi en büyük talebimizdir. Bakanlığımızca hazırlanan yeni paketin bir an önce meclise gelmesini bekliyoruz. Bu reform paketi, bizlerin de çalıştaylarına katıldığımız, sağ olsun Bakanlığımızla birlikte üzerinde çalıştığımız kapsamlı bir paket oldu. Önerilerimizin dikkate alınarak paketin yasalaşmasını bekliyoruz.

Eğitime tuğla konuldu
Diyarbakır OSB Bölge Müdürü Mehmet Özel:
Üretim Reform Paketi, tamamen kaldırdığı TRT Payı ve Emlak Vergisi’yle sanayicimize büyük bir mükafat ve teşvik olmuştur. Bakanımız Dr. Faruk Özlü’nün açıklamaları ekseninde sanayimizin gider kalemlerini düşüren paket, OSB yönetimlerine mesleki eğitim desteği vererek de deneyimli elemanları ve vasıflı iş gücünü endüstriye kazandırmış olacak. OSB olarak bizler de TSO bünyesinde bir eğitim kurumuna sahibiz ve bu destekten ötürü oldukça memnunuz. Eğitime tuğla koyan çalışmaları destekliyoruz. İlerleyen zamanlarda eğitim kurumumuza ek bir yapıyı da devreye almayı planlıyoruz.

Ekonomiye can suyu
Elazığ OSB Başkanı Suat Öztürk:
Elektrik faturalarındaki TRT payının ve emlak vergisinin kaldırılması, kısmen de olsa sanayicilere ekonomik olarak fayda sağlayacaktır. OSB’lerdeki okullarda eğitim gören öğrencilere eğitim ve kredi desteği verilecek olması önemlidir. Elazığ OSB olarak bizim meslek yüksekokulumuz ve meslek lisemiz var. Üniversite-sanayi iş birliğimiz de mevcut. Öğrencilerimize eğitim hayatları boyunca stajları da dahil her türlü desteği veriyor, istihdamlarını sağlıyoruz. Bakanımız Dr. Faruk Özlü’nün açıkladığı Üretim Reform Paketi de bu fedakarlığın en büyük göstergesidir. Elazığ OSB Başkanı olarak, tüm devlet erkanımıza yapmış oldukları bu atılımlardan dolayı teşekkür ediyorum.

Sanayiciye umut ışığı 
Gebze Güzeller OSB Başkanı Adem Ceylan:
Üretim Reform Paketi’ndeki düzenlemelere Türkiye’nin gerçekten ihtiyacı var. Sanayicinin üzerinden emlak vergisi de dahil birçok yük kalkıyor. Sadece bizim OSB’miz, belediyeye 5 milyon lira emlak vergisi ödüyor. Örneğin OSB’lerden alınan KOSGEB payı gereksiz yük getiriyor. OSBÜK’ün güçlendirilmesi olmazsa olmaz bir düzenleme. Çünkü Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın başka STK’sı yok. OSBÜK sayesinde bütün OSB’leri disiplin altına alıp, eğitim hizmetleriyle OSB’lerin bütünlük içinde çalışmasını sağlayacaktır. Yüksek maliyetli arsa bedellerine bir üst limit getirilmesi de olumlu. Sanayiciye istihdam, yatırım, fabrika yaptırayım düşüncesinin dışında, ‘OSB yapalım, arazi satıp para kazanalım’ mantığı da var. Bunların düzene girmesi lazım.

Üretimde refah başlıyor
İAYOSB Başkanı Murat Çökmez:
Üretim Reform Paketi, yeni sanayi alanlarına değdirdiği neşteri ve parsel fiyatlarına sunduğu dengeyle sanayicilerimize üretim refahı sunmayı amaçlıyor. OSB’ler olarak TRT Payı ve Emlak Vergisi’ne getirilen muafiyetten oldukça memnunuz. Üretime daha fazla odaklanabileceğimiz, yatırımlarımızı Ar-Ge’yle yoğunlaştırabileceğimiz bu paket için Bakanımız Dr. Faruk Özlü başta olmak üzere emeği geçen tüm bürokratlara teşekkür ediyoruz.  

Üretimde "değişim" başlıyor
İvedik OSB Başkanı Hasan Gültekin:
Bakanlığımızın büyük bir titizlikle, tüm paydaşların önerilerini alarak ve bu bilgileri iyi analiz ederek hazırladığı  “Üretim Reform Paketi’nin” yasalaşması için sona gelindiğini büyük bir mutlulukla müşahede etmekteyiz. Sürekli bir değişim ve dönüşümün yaşandığı günümüzde mevcut uygulamalarda ısrar edilmesi yersizdir. Sanayicilerimizin yükünü azaltacak yeni düzenlemeler ve yeni yatırımcıya tanınan fırsatlar bakımından paketi önemsiyoruz. Paketle, OSB’lerin önemi daha da artacaktır. Çatı kuruluş OSBÜK’e yönelik değişiklikle birlikte OSBÜK daha işlevsel hale gelecek ve sanayicilerin temsil gücünü artıracaktır. Emeği geçen başta Bakanımız Dr. Faruk Özlü’ye, Müsteşarımız Ersan Aslan’a, Sanayi Bölgeleri Genel Müdürümüz Yaşar Öztürk’e ve bakanlık çalışanlarımıza teşekkür ederiz.

“Kalkınmaya destek olacak”
Kayseri OSB Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Nursaçan:
“Türkiye’nin üretim kapasitesini artıracak, yerli üretimi kolaylaştıracak çalışma kapsamında imar kanunundan mera kanununa, sanayi sicil kanunundan emlak vergisi kanununa, vergi usul kanunundan yapı denetim kanunu ve endüstri bölgeleri kanununa kadar bir dizi kanunlarda yapılan değişiklikler sanayimize olumlu yansıyacaktır. Sanayicilerimizin elektrik tüketiminde ödediği TRT payının kaldırılması, hafta sonu çalışma izni alma zorunluluğuna son verilmesi, sanayi sicili almış sanayicilerden emlak vergisi alınmaması, şehir içinde kalan sanayi sitelerinin taşınması, enerji verimliliği gibi pek çok köklü düzenlemeyi beraberinde getirecek bu paket için, başta Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız olmak üzere, hükümetimize ve emeği geçen herkese sanayicilerimiz adına teşekkür ederim.

Üretimde seferberlik rüzgârı
Alikahya OSB Başkanı Yalçın Sönmez:
Paket bu haliyle yasalaşırsa gerçek üretime odaklanabilecek sanayimiz için müthiş bir dönüşüm başlayacak. Üretimi ve yatırımı destekleyen, OSB’lerin yüklerini hafifleten ve istihdam düğümünü çözecek olan bu büyük proje Endüstri 4.0 sürecine de katkılar sağlayacak. MYO ve teknik kolej kurulumuna daha fazla kolaylık sağlayacak, üniversite-sanayi işbirliği bağlamında ihtiyaç duyduğumuz ileri teknoloji üretimine doping yapacak paket; Ar-Ge’ye, inovasyona ve katma değere de hizmet ederek sanayicinin ihracat sahnesindeki niteliğini yükseltmiş olacak. 

Düzenli sanayileşmeye teşvik
KOSBİ Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Porsuk:
“Yeni açıklanan Üretim Reform Paketi sanayicimize yönelik pek çok teşvik içeriyor. Özellikle elektrik giderlerinden TRT payının kaldırılması, emlak vergisi muafiyeti gibi düzenlemeler çok önemli. Yine boş parsellerin üretime kazandırılması için yapılan düzenlemenin de çok kıymetli olduğuna inanıyorum. Ülke ekonomisinin dinamosu olan organize sanayi bölgelerinde boş duran 1 metrekare toprak bile ülke ekonomisi adına zarar hanesine işler. Düzenlemelerin genel olarak yatırımcıyı OSB’ler içerisinde yer almaya teşvik etmesi, düzenli sanayileşme konusunda atılmış önemli bir adım. Sanayiciye yönelik bu desteklerin artarak sürmesini temenni ediyoruz.”

Sermayeyi ve üretimi motive edecek
OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü:
Üretim Reform Paketi, mevcut yatırımları güçlendirmenin yanı sıra, sanayiden uzaklaşan sermayeyi de yeniden üretime motive edecektir. Sanayicilerimizin elektrik tüketiminde ödediği TRT payının kaldırılması, hafta sonu çalışma izni alma zorunluluğuna son verilmesi, sanayi sicili almış sanayicilerden emlak vergisi alınmaması, şehir içinde kalan sanayi sitelerinin taşınması, enerji verimliliği gibi pek çok köklü düzenlemeyi beraberinde getirecek bu paket için, başta Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız olmak üzere, hükümetimize ve emeği geçen herkese sanayicilerimiz adına teşekkür ederim. Ayrıca bu paketin ilgili tüm kurum ve kuruluşlarla istişare halinde hazırlanarak, ortak akılla hayata geçirilmesi de önemli bir kazanımdır.  OSBÜK’e yeni bir yasal statü kazandırılması, OSB’lerin daha kaliteli hizmet almalarının yolunu açacaktır. Türkiye’de sayıları 312’yi bulan OSB’lerde doluluk oranının yüzde 70’lerde kalıyor. Paketle, bu oran daha üst seviyelere taşınacaktır. OSB’lerimiz yüzde 70 doluluk oranına rağmen, bir milyon 700 binin üzerinde istihdam sağlayan çok güçlü bir yapıya sahip. İnşallah paketle birlikte, parsellerimizdeki doluluk oranı artacak ve OSB’lerimiz yüzbinlerce insana yeni iş ve aş kaynağı olacaktır. Bu anlamda Üretim Reform Paketi OSB’ler için bir milat olacaktır.

“Paketi destekliyoruz”
Mersin Tarsus OSB Başkanı Sabri Tekli:
“Üretim Reform Paketi ile sanayicilerin maliyeti yıllık bir milyar lira azaltılıyor. Sanayicilere yeni teşvikler de getiriliyor. Mayıs ayı sonuna kadar yasallaşması beklenen paketle sanayicilerimizin üzerinden önemli bir yük kalkmasını bekliyoruz. Elektrik faturalarındaki TRT payının kaldırılması, sanayicilerimizin en önemli ihtiyaçlarından birisi olan enerji sarfiyatında önemli ölçüde azalma demektir. Paketle Türkiye genelinde 233 milyon lira ödenen hafta sonu çalışma izni alma zorunluluğu da kaldırılacak. Bizim için bu paketteki en önemli değişiklik ise sanayicilerimizden alınan emlak vergisinin kaldırılması olacaktır. Sanayicilerimiz için büyük bir gider olan emlak vergisinin kaldırılması ile farklı yatırımlar da ortaya çıkacaktır. Yapı denetim bedeli indirimi de yine önemli giderlerimiz arasındaydı. Bu husustaki indirimi de destekliyoruz. Ayrıca her zaman önem verdiğimiz üniversite -sanayici iş birliğinin gelişebilmesi adına yıllık olarak verilecek 342 milyon lira devlet desteği de önümüzdeki dönemlerde ciddi inovatif projelerin ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bir an önce yasallaşarak sanayicilerimizin önünü açacak bir şekilde yürürlüğe girmesi en büyük talebimiz.

OSBDER’den revizyon talebi
OSBDER Başkanı Vahit Yıldırım:
Üretim Reform Paketi’yle OSB’lerimizi ilgilendiren pek çok hususa değinilmiştir. Süreç, OSBDER’in neden var olması gerektiğini, işlevini ve gücünü ortaya koymasına fırsat yaratmıştır. OSBDER olarak bizleri rahatsız eden bazı hususlar da paket içinde yerini korumaktadır. Sübjektif değerlendirmelere çok açık olan, Bakanlık kararı ile OSB yönetimlerinin görevden alınabilmesi, OSB içinde bulunan bazı parsellerin OSB dışına çıkarılabilmesi gibi hukukla uyuşmayan, spekülasyonlara neden olabilecek uygulamaları yeniden değerlendirmeliyiz. OSB’lerin yasasında yer almasına rağmen 'OSB’lerin vergi muafiyeti' uygulamalarının vergi mevzuatına bir türlü adapte edilmemesini de anlamak mümkün değildir. OSB’lere karşı pozitif bir yaklaşım sergileyen ve OSB’lerin gelişen kayıtlı ekonomiler için değerini bilen bir Maliye Bakanımızla taslağın hazırlanması sürecinde taslağın, ilgili kurum ve kuruluşlarla ve bizimle paylaşılması suretiyle, görüşlerimizin alınması ve müzakere edilmesi sürecine katkı sunan ve bizlere değer verdiğini yansıtan bir Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız olmasına rağmen, bu yönde bir düzenlemenin hala yapılmamasını anlamak zordur. Mayıs ayı içinde TBMM’ye inmesi beklenen bu çalışmanın aksayan yerlerini düzeltmek için hala şansımız olduğuna inanıyorum. Bu konularda OSBDER olarak tüm kapıları çalmaya devam edeceğiz.

Sanayide rekabetçi dönem
Şanlıurfa OSB Başkanı Güngör Azim Tuna:
Sanayi yatırımlarındaki Emlak Vergisi ve sanayicilerimizin kullandığı elektrik üzerinden alınan TRT Payının kaldırılması ile yatırımlar kolaylaşacak ve özellikle elektrik tüketimi fazla olan sektörler başta olmak üzere üretim maliyetlerinde daha rekabetçi olacaklardır. OSB GYO kurma hakkıyla yatırımlar kolaylaşacaktır. YÖK izniyle TTO kurulabilecek, nitelikli işgücü güçlendirilecektir. OSB içi eğitimi destekleyecek paket, sanayinin önünü açacaktır.

“Muafiyetler fayda getirecek”
Birecik OSB Bölge Müdürü Mehmet Yılmaz:
Üretim Reform Paketi’yle sanayicimize önemli muafiyetler sağlanıyor. Bedelsiz arsa tahsislerini konu edinen ve Nisan’da süresi dolan Geçici 9. Madde’nin devreye alınması durumunda ise sanayicimiz rahatlayacak. Sanayiciye büyük yük getiren ve şikayetlerin ana konusunu oluşturan TRT Payı’nın kaldırılmasıyla ise OSB yatırımcılarının önü açılmış ve üretime endekslenme oranı büyük ölçüde artmış olacak.

Rekabete reform aşısı
Tranzon Arsin OSB Başkanı Erkut Çelebi:
İş dünyasının ve özellikle sanayinin önündeki engelleri kaldıran ve rekabet gücünü artıran düzenlemeleri memnuniyetle karşılıyoruz. İstihdam yaratan, ihracat yapan, ülke ekonomisinin güçlenmesinde adeta yapı taşı görevi üstlenen sanayicilerin üzerindeki yükün kaldırılması Ülkemiz adına sevindirici bir gelişmedir. Sanayicilerimizin elektrik tüketiminde ödediği TRT payının kaldırılması, hafta sonu çalışma izni alma zorunluluğuna son verilmesi, sanayi sicili almış sanayicilerden emlak vergisi alınmaması, şehir içinde kalan sanayi sitelerinin taşınması gibi pek çok köklü düzenlemeyi beraberinde getirecek bu paket için, başta Bakanımız Dr.Faruk Özlü’ye, hükümetimize ve emeği geçen herkese sanayicilerimiz adına teşekkür ederim.

Üretime omuz veren reformlar
Uşak OSB Bölge Müdürü Namık Gök:
Sanayi üretiminin önündeki engelleri kaldıracak Üretim Reform Paketi’nin içeriğinde yer alan Emlak Vergisi ve TRT Payı’nın yüklerinin sanayicinin üzerinde kaldırılmasının üretimde büyük getirileri olacağına inanıyoruz. Büyümekte olan OSB’ler yapı denetim hizmet bedelinin yüzde 75’inin alınmamasıysa sevindirici bir haber. Umarız; paket belirtilen maddelerle Resmi Gazete’de yayınlanarak kesinlik kazanır.

Güçlü OSBÜK, güçlü koordinasyon
Van OSB Başkanı Şemsettin Bozkurt:
OSB’lerin etkin bir kurumsal sisteme entegre olmalarını kolaylaştıracak olan Üretim Reform Paketi, güçlendirdiği OSBÜK’le OSB’lerin koordinesini artıracak ve karşılıklı denetleme artısıyla bilgi akışının sürekliliğini sağlayacak yapıdadır.  OSB’lerin OSBÜK’e üyeliğinin zorunlu olması bu bağlamda faydalı bir gelişme olacaktır. Hizmet sürekliliği, yönetim istikrarı ve kalitesi bağlamında seçim sürelerinin revize edilmesini olumlu buluyorum. Sanayi odalarının ayrı bir şekilde kurulup güçlendirilmesi ise bizce gerekli bir düzenlemeydi, bu yönde sanayi odalarının kurulumunun kolaylaştırılması ise biz sanayicilerin beklentileri arasında.

OSB’lere üretim dopingi
Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu:
Türkiye Odalar Birliği camiası olarak büyük katkı verdiğimiz bu paketi genel olarak olumlu değerlendiriyoruz. Sanayicinin üzerinde maddi yük oluşturan birçok uygulamanın kaldırılıyor olması üretimi motive edecektir. Yeni reform paketi ile birlikte sanayi sicil belgesine sahip işletmelerin elektrik tüketimlerinden yüzde 2’lik TRT payı alınmayacak ve endüstri bölgeleri, teknoparklar, OSB’ler, serbest bölgeler ve sanayi sitelerinde yer alan binalar emlak vergisinden muaf tutulacak.  Sanayicinin üzerinde büyük yük olan bu uygulamaların kaldırılması için uzun yıllardır girişimde bulunmuştuk. OSB’lerde arıtma tesisinin zorunlu tutulması ve OSB’lere Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları kurma hakkı getiriliyor olmasını olumlu değerlendiriyoruz. OSB’lere demiryolu bağlantısının sağlanması uzun zamandır takip ettiğimiz bir konuydu. Kabul görmesi bizleri sevindirdi. Paketle, OSBÜK’e verilen özel hukuk tüzel kişiliği, kuruluşun kurumsal yapısını güçlendirecek. Mesleki eğitim kapsamında öğrencilere verilen destek de üretimi nitelikli hale getirecek. Yatırım bölgelerimizin emlak vergisinden muaf tutulacak olması ise son derece önemlidir. Ayrıca Paket üniversite-sanayi işbirliğini geliştirmeye teşne. Bizler de Ar-Ge projelerine daha net odaklanacağız.

ÜRETİM İŞTAHI ARTACAK
Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar:
Sanayiciyi destekleyen adımların atılmış olmasını çok önemsiyoruz. Öncelikle bizim yıllardır dile getirdiğimiz ve neden bizden kesinti yapıldığını anlamakta zorlandığımız elektrik tüketimlerinden yüzde 2’lik TRT payının kaldırılıyor olmasından büyük mutluluk duymaktayız. Her şeyden önce bizleri psikolojik olarak rahatlatan bir adım olup, sesimizi duyan Sayın Bakanımıza şükranlarımızı sunuyorum.  Diğer yandan;  emlak vergisinin kaldırılması, şehir içinde kalan sanayi sitelerinin taşınması, OSB’lerin demiryolları ile bağlanması için çalışılacak olması bizim çok uzun yıllardır altını ısrarla çizdiğimiz taleplerimiz arasındadır. Yerli üreticiye fiyat avantajının yüzde 25 oranında sağlanmasının zorunlu hale getirilmesini talep ettik. Bugün bu avantaj zorunlu yapılsa da oran yüzde 15’de bırakılmıştır. Biz yine kararlı bir şekilde talebimizi tekrarlayacağız. Önceliklerimiz arasında gördüğümüz Sanayi 4.0 sürecinde üniversite-sanayi işbirliğinin desteklenmesi, nitelikli işgücü yetiştirilmesinde uygulamalı eğitime geçilmesi, mesleki liselerinin desteklenmesi çok önemlidir.

Kalkınmada vites yükselecek
Eskişehir Sanayi Odası OSB Başkanı Savaş M. Özaydemir:
Üretim Reform Paketi’nin bizlerle paylaşılan kısmına baktığımızda sanayicilerimizin uzun süredir dillendirdiği ve çeşitli zamanlarda görüş bildirdiği birçok ortak sıkıntıya çözüm sunulmaya çalışıldığını görüyoruz.  Özellikle ülkemizin hem ekonomi hem de sanayi alanında büyümesini hızlandırmasına katkı sağlayacak çalışmalar paket içerisinde yer almakta.  Özellikle kalkınmanın hızlanması ise bu paketten en büyük beklentimizdir.  OSB'lere demiryolu bağlantısı ve yerli üretim destekleri kısımlarını oldukça önemlidir. Ancak bir başka daha önemli konu ise paket içerisinde yer alan maddelerin alt mevzuatlarının da bir an önce hazırlanmasıdır. Mevzuatın yani bir nevi gidiş yolunun yapılmaması geç kalmalara da neden olmaktadır.  Bu konuda paket çıkar çıkmaz adımlar atılmalıdır.

Yerli üretim güçlenecek
Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adil Sani Konukoğlu:
Sanayicilerin maliyet yükünü azaltan Üretim Reform Paketi, yeni yatırımların önünün açılması için fırsattır. Planlı sanayi alanlarında emlak vergisinin, elektrik faturalarında TRT payının, hafta sonu çalışma ruhsatı bedelinin, damga vergisi ve harçların kaldırılması ile yapı denetim bedeli indirimi sağlanması sanayicinin kamburunu azaltacak. Kamu ihalelerinde yerli üreticilere fiyat avantajı sağlanması ise yerli üretimi destekleyecek. OSB yönetimlerinin teknik kolej kurması, özel endüstri meslek lisesi ve meslek yüksekokulu açılmasının teşviki ve öğrencilere eğitim desteği sağlanması kalifiye eleman sorununu çözecek. Ayrıca özel endüstri bölgeleri ile üniversitelerde TTO kurmanın önünün açılması olumlu bir gelişme. Gaziantepli sanayiciler olarak ülkemizi hedeflerine taşımak için var gücümüzle çalışıyoruz. Bakanımız Faruk Özlü başta olmak üzere paketin hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkürlerimizi sunuyor, bir an önce yasalaşmasını ve uygulamaya başlanmasını bekliyoruz.

 
Son Güncelleme: 22.05.2017 09:34
Anahtar Kelimeler:
Üretim Reform Paketi OSB
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.