‘ULUSAL EKONOMİ’ GONGU ÇALDI

Teknoparklar, sanayi KOBİ’leri ve Ar-Ge merkezleri geleceğin ekonomisini el ele şekillendirecek. Kamu alımlarının ekonomideki yansımasının ve yerli üretimin geleceğinin konuşulduğu konferansta özel sektörün dirayetine vurgu yapan otoriteler, alım stratejilerinde radikal revizyonlar yapacak.

‘ULUSAL EKONOMİ’ GONGU ÇALDI

Teknoparklar, sanayi KOBİ’leri ve Ar-Ge merkezleri geleceğin ekonomisini el ele şekillendirecek. Kamu alımlarının ekonomideki yansımasının ve yerli üretimin geleceğinin konuşulduğu konferansta özel sektörün dirayetine vurgu yapan otoriteler, alım stratejilerinde radikal revizyonlar yapacak.

06 Şubat 2018 Salı 15:51
‘ULUSAL EKONOMİ’ GONGU ÇALDI

HABER: ÜMİT UÇAR- TUĞÇE EROL

YERLİ FİRMA AVANTAJLI
Yerli üretimde Türkiye’nin tırmanacağı basamaklar, iş ve endüstri camiasının güçlü koordinasyon çatıları TOBB ve ATO’nun iş birliğiyle düzenlenen “Teknolojik Dönüşümde Kamu Alımlarının Rolü; Yerli ve Milli Üretim Konferansı”nda belirlendi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü’nün yanı sıra nitelikli firmalarıyla birlikte teknoparkların, üniversitelerin, Ar-Ge merkezlerinin, STK’ların ve sanayicilerin katıldığı, sektör paydaşlarınınsa yerli üretim ekosistemine destek sunmak adına katılımlarını yoğunlaştırdığı konferansta, kamu alımlarının güdüleyici rolüne vurgu yapıldı. Türkiye’yi ileri teknolojiye taşıma hedefinin yerli üretimle ve yerli üretime kıvılcım yaratacak kamu alımlarıyla gerçekleşebileceğinin sinyallerinin verildiği toplantıda, ihalelerde milli üretim yapan şirketlerin de yabancı firmalara nazaran taşıdığı avantajların altı çizildi. Konferansa Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Veysel Yayan, Rekabet Kurumu Başkanı Ömer Torlak, OSTİM Başkanı Orhan Aydın ve MÜSİAD Ankara Başkanı İlhan Erdal da katıldı.

AR-GE’SİZLİK ALIMI KESER
Ar-Ge’ye verdiği önemle tanınan TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız, kamu alımlarının küreselleşen dünyanın önemli bir enstrümanı olduğunu belirtti. 1960’larda küresel milli gelirin yüzde 5’inin küresel ticaretten geldiğini, bugün ise bu oranın yüzde 30’lara çıktığını açıklayan Altunyaldız, “Ar-Ge ve inovasyon olmadan rekabetçi ürün üretilemez, dolayısıyla kamu alımları yapılamaz” diye konuştu. Dünyada 10 trilyon dolarlık bir değerin kamu alımları yoluyla harcandığına işaret eden Altunyaldız, “Kamu alımlarının önemli bir sanayi politikası olduğu çok net. Kamu olarak özel sektörümüze güveniyoruz” dedi.ASIL SAVAŞ İKTİSADİ
Etkinliğin ev sahiplerinden ATO Başkanı Gürsel Baran, gelişmiş ülkelerinin sanayi dönüşümünün arkasında kamu alımlarının yattığını belirtti. İş dünyası olarak kamu alımlarında yerli ve milli olandan yana pozitif ayrımcılık yapılmasını arzu ettiklerini söyleyen Baran, sanayide bilgi ve teknolojiye dayalı yüksek katma değer hedeflediklerini ifade etti. Yerli, yeşil ve yenilikçi yapıyı kurguladıklarını söyleyen Başkan Baran, asıl savaşın iktisadi bağlamda gerçekleşmekte olduğunun da altını çizdi. Amacın yurt içi sanayinin uluslararası pazarlara entegrasyonu olduğunu söyleyen Baran, kamu alımlarında yerli ve milli olana pozitif ayrımcılık yapılması gerektiğini ifade etti. Baran, “Dünyanın 4. sanayi devrimini hayata geçirdiği dönemde bizim de hamle yapmamız kaçınılmaz. Bunun da yolu, yerli ve milli üretimi teşvik etmekten, Ar-Ge çalışmalarından, inovasyondan ve marka oluşturmaktan geçiyor” şeklinde konuştu.


“İTHALE DAYANMAYIN”
Üretim Reform Paketi ve yerli oto gibi sanayiye boyut atlatacak çalışmaları hatırlatarak sözlerine başlayan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da, Türkiye’nin sanayide üretilen ürün çeşitliliği bakımından 2 bin 982 ürün ile Avrupa’da 7.sırada yer aldığını, mali değeri 2015 yılında 956 milyar lira olan sanayi üretiminin 2016 yılında 1 trilyon lirayı geçtiğini bildirdi. Kamu alımlarının tüm gelişmiş ülkelerde uygulanan çağdaş bir yaklaşım olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, 2011’de yapılan değişiklikle, yerli malına yüzde 15 fiyat avantajı sağlandığını hatırlattı. Sanayicilere hitap eden Hisarcıklıoğlu, “Türkiye’de üretin ve yüzde 15 fiyat avantajından faydalanın” çağrısında bulundu ve ithale dayanma alışkanlığının terk edilmesi gerektiğini söyledi. 

RADİKAL ADIMLAR YAKIN
Türkiye’nin kalkışma sürecine rağmen sanayi sektöründe yüzde 15 civarında kıpırdanma yaşandığını dile getiren ASO Başkanı Nurettin Özdebir,  kamu alımlarının bu amaca ve kalkınmaya hizmet ettiğini ifade etti. “Türkiye ekonomisine ilişkin hep söylenen orta gelir tuzağı kavramının özünde orta teknoloji tuzağı yatmaktadır” diyen Özdebir, henüz kurulan Yerlileştirme Yürütme Kuruluna da çok iş düştüğünü söyledi.  Kurulun teknoloji transferi açısından önemli görevler icra edeceğini vurgulayan Başkan, “Türkiye, kamu alımları bağlamında daha radikal düzenlemelere imza atacak” sözlerine yer verdi.


 


ÜRETMEYEN TÜRKİYE KALKINAMAZ
Dünün en çok kazananlarının Türkiye’de yatırım yapan ve istihdama kapı aralayanlar olduğunu vurgulayan ATO Kamu Alımlarında Yerli Katkı ve Ticari İş Birliği Özel İhtisas Komisyonu Başkanı Musa Pireci, ekonominin sürdürülebilirliği için azaltılacak cari açıkta yerli üretimin önemli bir yeri olduğunu söyledi. Dışa bağımlılığı azaltma ve yerli üretim cazibesini yükseltme bağlamında çalışmakta olduklarını anlatan Pireci, “Katma değeri yurt içinde tutacak stratejik unsurlar için el birliğiyle çalışmalıyız” şeklinde konuştu.


 

Son Güncelleme: 06.02.2018 15:57
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.