banner110

ÜLKENİN DOĞUYA AÇILAN KAPISI

Doğu Karadeniz Bölgesi’nin ilk OSB’si olan Trabzon Arsin OSB, 27 yılı aşan geçmişi ile köklü, güçlü ve her biri kendi sektöründe marka olan firmalarıyla Türkiye için üretiyor. Arsin OSB Başkanı Erkut Çelebi, bölgenin markalaşma hedefini anlattı.

ÜLKENİN DOĞUYA AÇILAN KAPISI

Doğu Karadeniz Bölgesi’nin ilk OSB’si olan Trabzon Arsin OSB, 27 yılı aşan geçmişi ile köklü, güçlü ve her biri kendi sektöründe marka olan firmalarıyla Türkiye için üretiyor. Arsin OSB Başkanı Erkut Çelebi, bölgenin markalaşma hedefini anlattı.

22 Ağustos 2017 Salı 13:16
ÜLKENİN DOĞUYA AÇILAN KAPISI

GÜÇLÜ SANAYİ HAVZASI

Türkiye’nin doğuya açılan en büyük kapısı olan, limanı, serbest bölgesi, hava alanı, ipek yolu üzerindeki konumu nedeniyle adını tarihe kazımış Trabzon’un güçlü sanayi havzası Trabzon Arsin OSB, 400 milyon dolarlık ihracat kapasitesiyle bölge ve Türkiye ekonomisini hareketlendiriyor. Yaklaşık 5 bin kişiye istihdam sağlayan OSB, başta gıda, makine ve metal sanayi, basım sanayi, plastik sanayi, orman ürünleri olmak üzere 16 farklı sektörde faaliyet gösteren 97 firmaya ev sahipliği yapıyor. Sanayi Gazetesi’ne bilgi veren Trabzon Arsin OSB Başkanı Erkut Çelebi, OSB’lerle iş birliği içerisinde, çözüm odaklı ve yenilikçi yaklaşımla örnek bir OSB modeli oluşturarak, “markalaşmayı” hedeflediklerini söyledi.

ANAOKULU AÇACAK

Karadeniz’in güçlü sanayi bölgelerinden biri olarak, Arsin OSB’nin altyapı olanakları hakkında bilgi verebilir misiniz?

Onaylı imar planına göre, bölgemizde 86 sanayi parseli mevcut. Bunların yanında sosyal tesisler, arıtma tesisleriyle yeşil alanları içeren üniteler yer alıyor. Altyapı çalışmaları, yollar altyapısı,  kanalizasyon, yağmur suyu terfi hattı, 1000 metreküplük depo, drenaj taşkın koruma, PTT inşaatları, içme suyu ve enerji işletim hatlarının tamamlanarak hizmete sokuldu. Ek olarak arıtma tesisimiz de 2015 yılı sonu itibariyle faaliyetine başladı. Tüm bu altyapı hizmetlerine ek olarak 2015 yılı 2. döneminde mesleki ve teknik eğitim merkezimizde eğitim ve öğretim faaliyetlerine başlandı. Eğitime ve kadın istihdamına verdiğimiz önemin bir göstergesi olarak 2017 yılı içerisinde inşaatına başlayacak olduğumuz anaokulu projemizin de müjdesini vermek isteriz.

ARKALAŞMA HEDEFİ

Bölgenizin ileriye yönelik ne gibi planları bulunuyor?

Trabzon Arsin OSB olarak; evrensel kalite standartlarında hizmet mükemmelliğini yakalayarak katılımcılarımızın sorunlarının çözülmesine, işlerini geliştirmelerine, tanıtımlarına katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Sanayicilerimizin eğitim ve araştırma çalışmalarını teşvik etmek, bu konularda proje üreterek Türkiye’deki ve dünyadaki OSB’ler ile iş birliği içerisinde olarak katılımcılarımızın memnuniyetlerini en üst düzeyde tutarak yaratıcı, çözüm odaklı ve yenilikçi yaklaşımla örnek bir organize sanayi bölgesi modeli oluşturarak “markalaşmak” temel hedeflerimiz arasında yer alıyor.

GENİŞ İHRACAT AĞI

Bölge ihracatını sırtlayan OSB’lerden biri olarak, ihracat rakamlarınızda artış gözleniyor mu?

Trabzon Arsin OSB’nin yıllar içerisinde gerçekleştirmiş olduğu ihracat rakamları incelendiğinde 2009 yılından 2016 yılına kadar düzenli bir artış olduğu görülüyor. 2016 yılı ihracat verilerine göre bölgemizin ihracatı yaklaşık 400 milyon dolar; ithalatı ise yaklaşık 12 milyon dolardır. Yapılan ihracatın büyük bir çoğunluğunu Avrupa ve Rusya pazarına gerçekleştirirken, bölgemizden tüm dünya ülkelerine ihracat yapılıyor olması gurur vericidir. Hedefimiz, ihracatımızı daha da üst seviyelere taşıyarak, bölgemizin, ülkemizin kalkınmasına, istihdama, ekonomiye katkı sağlamaktır. Bu amaçla özellikle yurt dışı iş gezileri, fuarlar gibi organizasyonlarla daha geniş kitlelere ulaşmayı amaçlıyoruz.

AKADEMİYLE SIKI İLİŞKİLER

Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz? Üniversite-sanayi iş birliği sizce nasıl olmalı?

Küreselleşen dünyada sanayi payını korumanın yolu, “niteliği arttırmaktan” geçiyor. Sanayimizi dönüştürebilmek için Ar-Ge, inovasyon çalışmaları ve de üniversite-sanayi iş birliği kritik öneme sahip. Bizler bölgemizdeki firmalarının her birinin Ar-Ge yapan, inovatif ürünler üreten bir yapıya kavuşmasını hayal ediyor ve bu hayali gerçeğe dönüştürmenin yollarını arıyoruz. Bu amaçla 2016 yılının sonunda Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) ile imzaladığımız bir protokol ile KTÜ TTO’nun Arsin OSB İrtibat Bürosunun açılışını gerçekleştirdik. KTÜ-OSB İrtibat Ofisimizde bölge sanayicilerimiz ile proje üretme çalışmalarına başlandı. TÜBİTAK 1507 KOBİ Ar-Ge programına başvuru yapılarak, patent, Ar-Ge merkezi kurulması, proje yazılması konularında da ilerlemeler kaydedildi. 

UZUN SOLUKLU PROJELER

OSB’nizde kümelenme faaliyeti var mı, varsa çalışmaları hakkında bilgi verir misiniz?

Türkiye’de imalat sanayisinde kümelenme olabilmesi için OSB'lerin oldukça kritik önemi bulunmaktadır. Bu kritik öneme sahip OSB'lerin kümelenme konusunda başarılı çalışmalar yapabilmeleri ve ileriye dönük projeler oluşturabilmeleri için en başta kümelenme analizleri ile durum tespiti yapmaları gerekmektedir. OSB’lerin uzun soluklu projeler üretebilen bir yapıya dönüşmesi ülkemiz sanayisi için önemli gelişme olacaktır.

Son Güncelleme: 22.08.2017 13:28
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.