banner110

TÜRKİYE’NİN GURUR TABLOSU

İstanbul Sanayi Odası tarafından her yıl açıklanan Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşunun açıklandığı listede, sanayi devlerinin üretimden satışları bir önceki yıla göre yüzde 8,8 arttı. Bu başarıda, Anadolu firmalarının rolü dikkat çekti.

TÜRKİYE’NİN GURUR TABLOSU

İstanbul Sanayi Odası tarafından her yıl açıklanan Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşunun açıklandığı listede, sanayi devlerinin üretimden satışları bir önceki yıla göre yüzde 8,8 arttı. Bu başarıda, Anadolu firmalarının rolü dikkat çekti.

12 Haziran 2017 Pazartesi 09:11
TÜRKİYE’NİN GURUR TABLOSU


 PAYINI YÜKSELTTİ

İstanbul Sanayi Odası (İSO)’nın 1968 yılından bu yana aralıksız gerçekleştirdiği, sektör için en değerli verileri oluşturan ve devler ligini belirleyen “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu-2016” araştırmasının sonuçları açıklandı. Türkiye’nin 500 sanayi devinin açıklandığı listede, Anadolu şehirlerinin ağırlığı hissedildi. 500 firmanın yer aldığı listeye bu sene 11 kamu kuruluşu girmeyi başarırken, listede 180 İstanbul, 309 Anadolu firması yer aldı. İstanbul’un listede kapladığı alan, yıllar içinde azalma gösterdi. 2006 yılında İstanbul Sanayi Odası’na kayıtlı 220 firma (yüzde 44) listeye girerken, aradan geçen 10 yılda bu rakam 180’e (yüzde 36) indi. Anadolu firmalarının oranı ise 2006 yılında yüzde 53 (267 firma) olarak gerçekleşirken; 2016 yılında bu rakam yüzde 62’ye (309 firma) yükseldi.

SANAYİ ÜSLERİ

İSO 500’ün 2016 yılı verilerine göre, listede en çok firmayla yer alan İstanbul’un ardından, ikinci sırada 36 firmayla Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO), üçüncü sırada 32 firmayla Kocaeli, dördüncü sırada da 29 firmayla Ankara Sanayi Odası yer aldı. Gaziantep (26 firma), Bursa TSO (21 firma), Kayseri (14 firma), Adana (13 firma), Denizli (11 firma), Kahramanmaraş, Konya ve Manisa TSO da (9’ar firma) listede büyük yer kaplayan iller oldu. 15 kentten sadece tek şirket listeye girdi. Türkiye’nin 34 kentinden devler liginde yer alan firma çıkmadı.

YÜKSELEN İVME

Listede Gaziantep, Bilecik’in başarı grafiği ise yükseldi. Gaziantep, son listede firma sayısını 26’ya çıkardı. 12 Gaziantepli firma 2016’da sıralamada üst sıralara yükseldi. 5 Gaziantepli firma da listede ilk kez yer aldı. Bilecik de geçtiğimiz sene listede yer almazken, bu sene Bilecik’ten 2 firma listeye girmeyi başardı. Listede geçen sene olmayıp bu sene yer alan bir diğer kent de Kırklareli oldu. Ayrıca, Ankara, Bursa, Çanakkale, Hatay, Mersin ve Tekirdağ listedeki firma sayısını artırdı. İstanbul, Adana, Adapazarı, İzmir, Karaman, Konya, Manisa, Ordu, Osmaniye ve Samsun’dan listeye giren firma sayısında azalma oldu.

TÜPRAŞ YİNE LİDER

Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu-2016 araştırmasında, her sene olduğu gibi Türkiye’nin en büyük firması yine TÜPRAŞ olarak belirlendi. Araştırmada, 32 milyar 594 milyon lira üretimden satışları ile TÜPRAŞ ilk sırada yer alırken; ikinci sırayı, 16 milyar 314 milyon liralık üretimden satışları ile Ford, üçüncü sırayı ise üretimden satışları 12 milyar 856 milyon lira olan Tofaş elde etti. İSO 500 sonuçlarına göre, sanayi devlerinin üretimden satışları bir önceki yıla göre yüzde 8,8’lik artışla 490 milyar liraya, toplam faaliyet karı yüzde 18,6 artışla 52,4 milyar liraya ve toplam ihracatı da yüzde 3,1 artışla 55,1 milyar dolara yükseldi. Sanayi kuruluşları, elde ettikleri 52 milyar liralık esas faaliyet karının yarısından fazlasını ise finansman gideri olarak kaybetti.

OTOMOTİV ÖNDE

Araştırmaya göre, 500 Büyük Sanayi Kuruluşu’nun üretimden satışları bir önceki yıla göre yüzde 8,8’lik artışla 450,505 milyar liradan 490, 043 milyar liraya çıktı. Kuruluşların toplam faaliyet karı bir önceki seneye göre yüzde 18,6 artışla 52,4 milyar TL’ye; faaliyet karlılık oranını da yüzde 8,7’den yüzde 9,4’e yükseldi. Toplam ihracatı üç yıldır üst üste gerileyen 500 Büyük Kuruluşun 2016 yılında ihracatı yeniden ivme kazanarak yüzde 3,1 artışla 55,1 milyar dolar oldu. İlk 10 içinde 5 otomotiv şirketinin yer aldığı araştırmada, listeye 48 yeni sanayi kuruluşu girdi. Bunlardan 27 tanesi, geçen yıl İSO İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu sıralamasında yer alan şirketlerden, 21 kuruluş ise İSO 1000 dışından olan şirketlerden oluştu.

ORTA-DÜŞÜK TEKNOLOJİ YOĞUNLUKLU

İSO 500 verilerine göre, yaratılan katma değer itibarıyla en yüksek payı yüzde 39,3 ile orta-düşük teknoloji yoğunluklu sanayiler alıyor. Düşük teknoloji yoğunluklu sanayilerin payı ise 2016 yılında 1,5 puan azalarak yüzde 37,4 oldu. Orta-yüksek teknoloji yoğunluklu sanayiler grubunun payı ise 2015 yılında yüzde 18,9 iken, 2016 yılında yüzde 19,5’e yükseldi. İSO 500 verilerine göre, 2016 yılı itibarıyla 474 imalat sanayi firmasından 192’si düşük teknoloji yoğunluklu sanayilerde faaliyet gösteriyor. Orta-düşük teknoloji yoğunluklu sanayilerde 149 firma varken, orta-yüksek teknoloji yoğunluklu sanayilerdeki firma sayısının da 121 olduğu görülüyor. Yüksek teknoloji yoğunluklu sanayilerde faaliyet gösteren firma sayısı ise 2016 yılında sadece 12 olarak ortaya çıkıyor.

AR-GE ORANI DÜŞTÜ

Ar-Ge için devlet tarafından sağlanan birçok teşvik ve desteğe karşın, açıklanan anket verilerinden, Ar-Ge harcamalarında yüzde 16,3’lük bir azalma olduğunu görüldü. 2016 yılında İSO 500’ün Ar-Ge harcamaları 3,4 milyar liradan 2,8 milyar liraya indi. Ar-Ge harcamalarının üretimden satışlara oranı ise 2015 yılında yüzde 0,74 iken, 2016 yılında yüzde 0,57’ye geriledi. Aynı dönemde Ar-Ge yapan şirket sayısı da 243’ten 239’a düştü. 500 büyük listesinin en ihracatçı şirketleri sıralamasında, ilk sıra 3 milyar 958 milyon dolarlık ihracatı ile Ford’un oldu. Ford’u 3 milyar 247 milyon dolar ile Tofaş izledi. Hemen ardından da 2 milyar 834 milyon dolar ile Oyak-Renault geldi. 

BAŞARMA AZMİ

İSO Başkanı Erdal Bahçıvan:

Türk sanayisi, finansman zorluğu, kur dalgalanmaları, sosyal, siyasal, terör ve jeopolitik olumsuzlukları barındıran bir yılda, “başarma” azim ve kararlılığını korumuştur. Yüzde 3,9’luk büyüme performansıyla ekonominin en yakın yol arkadaşı, zor günlerin dostu olduğunu gösterdi. Türkiye’nin ilk 10 ekonomi arasına girmesine en güçlü katkıyı yapacak yegane sektör olan sanayi, üretim ekonomisine dönüş için her türlü desteği almayı hak etti.

 


EKONOMİYE GERÇEK KATKI

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu:

İstanbul Sanayi Odası’nın açıkladığı listede, firma merkezlerinin başka illerde olmasından dolayı Kocaelili firma sayısı 32 olarak görünüyor. Merkezleri başka illerde olup, üretimleri ilimizde olan firmaları belirlediğimizde 2016 yılında 80 işletmemizin Türkiye’nin en büyük 500 firması içerisinde yer aldığını görüyoruz. Üretimlerini ilimizde yapan bu firmalar Kocaeli’nin Türkiye ekonomisine gerçek katkısını göstermektedir. 

 

“DAHA DA DA GÜÇLENECEĞİZ”

Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü:

Listede bu yıl Konya’dan 9 sanayi kuruluşumuz bulunuyor. Geçtiğimiz yıl listede yer alan iki firmamız bu yıl listede bulunmazken, geçtiğimiz yıl İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu arasında yer alan bir firmamız da bu yıl İlk 500’e yükselmeyi başardı. Ben bütün firmalarımızı kutluyor, Konya’nın önümüzdeki yıl listede daha güçlü bir şekilde yer alacağına inanıyorum. 

 


BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR

Çerkezköy OSB Başkanı Eyüp Sözdinler:

Büyük çalkantıların yaşandığı 2016’da sanayi kuruluşlarının kendilerini dış etkenlerden koruyarak yollarına devam ettiklerini görüyoruz. Türkiye ölçeğinde yapılan bu araştırmayı ÇOSB’nin ev sahipliği yaptığı seçkin firmaların üretimde geldiği noktayı göstermesi bakımından çok önemsiyoruz. Türkiye’nin en önemli üretim ve sanayi bölgelerinden ÇOSB, altyapısı, konumu ve kurumsallaşmış yapısıyla katılımcılarına verdiği desteği artırarak sürdürmektedir. 

 

FİRMA SAYISI ARTTI

Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adil Sani Konukoğlu:

2016 yılı çok zorlu bir yıl olmasına rağmen, üretim ve ihracatı kesintiye uğratmayarak başarı çıtasını yükselten firmalarımızı kutluyorum. İSO 500’de 2016 yılında 26 firmamız yer almasından dolayı mutluyuz. Firmalarımızın, listede hem sayı hem de basamak olarak yükselmesi bizleri ayrıca sevindirdi. Kentimizin ve ülkemizin gelişmesi için sanayiciler olarak var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. 

 


DAHA ÜST SIRALARDA

Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç:

Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu arasına, geçen yıl 14 firma ile temsil edilen Adana’dan bu yıl 13 sanayi firması girdi. Bu düşüşü üzüntüyle karşılıyorum. Ülkemizin 2016 yılında karşı karşıya kaldığı sorunlardan Adanalı firmalar da olumsuz etkilendi. Sıralamada 5 firma gerilerken, 6 firma ise daha üst sıralara çıktı. Zorluklara rağmen listeye giren firmalarımızı kutluyorum. 

 

 

ANADOLU’NUN BAŞARISI

Eskişehir Sanayi Odası (ESO) Başkanı Savaş M. Özaydemir:

Odamız üyesi firmaların bu listede yer bulması bizler ve şehrimiz için sevindiricidir. Çok çalışmanın ve emeklerinin karşılığı olan bu listeye girmelerinden doları firmalarımızı canı gönülden kutlarız. İSO tarafından hazırlanan bu liste ülke sanayimizin ulaşmış olduğu mali kapasitesini ortaya koyması bakımından önemlidir. Ancak bir diğer önemli sonuç da İstanbul dışında artık Anadolu’da üretim yapan birçok firma bu listede yer almaktadır.

 

 

SAYIMIZ ARTACAK

Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mehmet Büyüksimitci:

İSO ilk 500 sıralamasında bu yıl Odamız üyesi 16 firmamız yer aldı. Geçen yıl 15 firmamız bu sıralamaya girmişti, bu sene 16 oldu. Ben inanıyorum ki önümüzdeki yıllarda bu listelere giren firma sayımız çok daha artacaktır. Bu vesile ile sıralamaya giren tüm firmalarımızı kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz. Son Güncelleme: 12.06.2017 15:19
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.