banner110

TÜRKİYE’NİN AR-GE’Sİ ŞAŞTI

Türkiye merkezi yönetim bütçesinden araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) faaliyetleri için geçen yıl 7,5 milyar lira harcama yapıldı. Paranın yüzde 36’si üniversitelerin büyük çoğunluğu ticarileşmeyen “genel bilgi gelişimi” projelerine gitti. 

TÜRKİYE’NİN AR-GE’Sİ ŞAŞTI

Türkiye merkezi yönetim bütçesinden araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) faaliyetleri için geçen yıl 7,5 milyar lira harcama yapıldı. Paranın yüzde 36’si üniversitelerin büyük çoğunluğu ticarileşmeyen “genel bilgi gelişimi” projelerine gitti. 

21 Temmuz 2017 Cuma 08:26
TÜRKİYE’NİN AR-GE’Sİ ŞAŞTI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), “Merkezi Yönetim Bütçesinden Araştırma Geliştirme Faaliyetleri İçin Ayrılan Ödenek ve Harcamalar, 2017” verilerini yayımladı. Verilere göre, Türkiye’de merkezi yönetim bütçesinden araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) faaliyetleri için geçen yıl 7,5 milyar lira harcama yapılırken, bu yıl için ise yaklaşık 8,2 milyar lira başlangıç ödeneği ayrıldı.

Merkezi yönetim bütçesi üzerinden gerçekleştirilen hesaplamalara göre, Ar-Ge için geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 21,6 artışla 7 milyar 508 milyon lira harcama yapıldı. Böylece, 2016 merkezi yönetim bütçesinden Ar-Ge faaliyetleri için gerçekleştirilen harcamaların Gayrisafi Yurtiçi Hasıla içindeki oranı yüzde 0,29, merkezi yönetim bütçe harcamaları içindeki payı ise yüzde 1,14 oldu.

Bütçe başlangıç ödenekleri esas alınarak yapılan tahmini sonuçlara göre de 2017 yılı merkezi yönetim bütçesinden Ar-Ge için tahsis edilen başlangıç ödeneği 8 milyar 174 milyon lira oldu.

Ar-Ge faaliyetlerine yönelik vergi indirim ve istisnalarının toplamı ise geçen yıl 1 milyar 927 milyon lira olarak gerçekleşti. Dolaylı Ar-Ge desteği, bu yıl için 2 milyar 141 milyon lira olarak tahmin edildi.

Merkezi yönetim bütçesinden Ar-Ge için ayrılan başlangıç ödenekleri sosyo-ekonomik hedeflere göre sınıflandırıldığında, 2017 yılı için en fazla ödeneğin yüzde 36 ile genel bilgi gelişimi (genel üniversite fonlarından finanse edilen) için tahsis edildiği görüldü. Bunu yüzde 21,2 ile savunma, yüzde 9,9 ile endüstriyel üretim ve teknoloji, yüzde 6,6 ile eğitim, yüzde 6,3 ile ulaşım, telekomünikasyon ve diğer altyapılar ve yüzde 5,3 ile tarım takip etti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Melis KOCATÜRK 2017-07-24 14:15:28

Ar-Ge harcamalarının % 36'sının üniversitelerde yapılmış olmasının, haber başlığındaki "Ar-Ge şaştı" ve "büyük çoğunluğu ticarileşmeyen" ifadeleriyle nasıl bir alakası olabilir? Üniversitelerde yapılan araştırmalar daha sonra ticarileşecek olan teknolojilerin geliştirilmesinin ön koşuludur. Her Ar-Ge'nin ticarileşmesi gerektiği kanısı, dünyadaki bilim-teknoloji-inovasyon dinamikleri konusundaki bilgi eksikliğinden kaynaklanıyor. Başka ülkelerdeki oranlarda karşılaştırdınız mı veya üniversitelerde yapılan araştırmaların ticarileşme oranlarını mı araştırdınız? Haberin veriliş şekli yanlış yönlendirmeler, kişisel kanılar içeriyor.

Avatar
Erbil PAYZIN 2017-07-26 19:52:34

Gerçekten çok bilgisizce atılmış olan bir başlık. Yazıda sadece Ar-Ge harcamalarina ilişkin ıstatistik bilgilere yer verilmiş. Bu harcamanın orta ve uzun vadede nasıl bir geri dönüş sağlayacağı konusunda bir yorum bile yapılmamış. Yazar, üniversiteler için yapılan harcamanın nasıl bir geri dönüş sağladığı konusunda acaba bilgi sahibi mı? Bir takım yıllık ıstatistik bilgileri verip üstüne de sansasyonel bir başlık atmaya ben gazetecilik demem.

Avatar
Kadir Yilmaz 2017-07-28 05:00:23

Universitelerin ar ge yaparken soyut bilimsel çalışma ile birlikte ülkenin ihyiyacı olan ürünlerin geliştrmesine ön ayak olacak araştırmalara daha fazla önem vermesi gerekiyor.

Ama benim görebildiğim kadarı ile Baxo üniverditeleri bunun dışında tutarsak üniversitelerin büyük çoğunluğu işin kolayına kaçıp Başka ülkelerde yspılan araştırmaları türkçeye çevirip bilimsel arastıma diye basıyorlar. Bu uğraş için paralarıda universite arge bütçelerinden kullanıyorlar.sonuç ortada.