banner110

TÜRKİYE TEKNOLOJİ İLE BÜYÜYECEK

Bilişim sektörüyle bir araya gelen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Türkiye için stratejik öneme sahip yazılım ve bilişim sektörünün önemine değindi.

TÜRKİYE TEKNOLOJİ İLE BÜYÜYECEK

Bilişim sektörüyle bir araya gelen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Türkiye için stratejik öneme sahip yazılım ve bilişim sektörünün önemine değindi.

11 Ağustos 2017 Cuma 17:18
TÜRKİYE TEKNOLOJİ İLE BÜYÜYECEK

HELİN AYGÜN

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, bilişime ve yazılıma yatırım yapmanın tercih değil zorunluluk olduğunu belirterek, Türkiye’nin teknoloji üreterek büyüyeceğini söyledi. Ülke olarak Endüstri 4.0 öncülüğünde sıçrama yapılması gerektiğini belirten Özlü, “Ülke olarak ileri sanayi, bilişim merkezi ve teknoloji üssü olma hedeflerimiz var. Bunlar hayal değil. Sanayileşme sürecinde Türkiye vagon değil, lokomotif ülke olma hedefini seçti” dedi.

Bilişim Sektörüne Sanayici Kimliği Kazandırılmasına İlişkin Lansman Toplantısı’na katılan Bakan Özlü, bilişim ve yazılım sektörü temsilcileriyle bir araya geldi. TOBB Başkan Yardımcısı Halim Mete’nin ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya Bakanlık Müsteşarı Ersan Aslan,  KOSGEB Başkanı Cevahir Uzkurt, Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Habip Asan, OSTİM Başkanı Orhan Aydın, Hacettepe Teknokent Genel Müdürü İlyas Yılmazyıldız, Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, Ankara Bilim ve Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Vehbi Konarılı da katıldı.

“VAGON DEĞİL LOKOMOTİF”

Toplantıda yaptığı konuşmada, Bakanlık olarak 3 temel hedefleri olduğunu dile getiren Özlü, “Ülke olarak ileri sanayi, bilişim merkezi ve teknoloji üssü olma hedeflerimiz var. Bunlar hayal değil. Sanayileşme sürecinde Türkiye vagon değil, lokomotif ülke olma hedefini seçti” diye konuştu.

Bakan Özlü, bilişimin stratejik bir sektör olduğunu belirterek, bilişim ve reel sektörü buluşturacak daha çok platforma ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Endüstri 4.0 dönüşümünde ülke olarak sıçrama yapılması gerektiğini kaydeden Özlü, Bakanlık koordinasyonunda kurulan Sanayide Dijital Dönüşüm Platformu hakkında da bilgi verdi. Özlü, platformda kamu, iş dünyası, STK’lar, üniversiteler ve araştırma kurumlarının yer aldığını, platformda oluşturulan 6 çalışma grubunda dijital teknoloji, ileri üretim teknikleri, eğitim, altyapı, patent gibi alanlarda faaliyet yürütüldüğünü ifade etti.

Dijital bilişime ayak uydurmanın tercih değil zorunluluk olduğunu anlatan Özlü, “Bilişime ve yazılıma yatırım yapmak da bir tercih değil zorunluluk” dedi. Özlü, girişimcilere sağlanan teknogirişim destek programlarıyla da 209 milyar liralık destek sağlandığını dile getirdi.

SANAYİCİ OLDULAR

Üretim Reform Paketi’nin sanayileşmenin önünü açtığını belirten Bakan, “Bununla yazılım üreten firmalar Sanayi Sicil Kanunu kapsamına alındı. Artık yazılımcılar sanayici olarak kabul ediliyor. Dolayısıyla sanayicilere sağlanan tüm haklardan da yararlanabiliyorlar. Bu paketin sunduğu imkanları, özellikle genç girişimcilerimizin takip etmelerini istiyorum. Bugün ülkede 38 sektörde, 35 ilde 589 Ar-Ge merkezi bulunuyor. Bunların 53’ü yazılım, 40’ı bilgi ve iletişim teknolojileri alanında faaliyet gösteriyor. Ar-Ge merkezlerinde 38 bin kişi çalışıyor. Tamamlanan ve devam eden toplam 16 bin proje bulunuyor. Ayrıca 20 sektör, 11 ilde de 74 tasarım merkezi var. Ar-Ge ve tasarım merkezlerinin toplam sayısı 663’e ulaştı. Yılsonuna kadar bu sayıyı bine tamamlamayı düşünüyoruz. TOBB üyelerinden de bu merkezleri açmaları konusunda destek bekliyoruz.”

Özlü, 2016 yılı verilerine göre, Türkiye'de bilgi ve iletişim teknolojilerinin toplam pazar hacminin 94,3 milyar liraya ulaştığını, sektörün ihracatının ise bir önceki yıla göre yüzde 32 artarak, 3,1 milyar lira seviyesinde gerçekleştiğini ifade etti.

BİLİŞİM VADİSİ GELİYOR

Bilişim Vadisi 1. etap inşasının sürdüğüne ve bittiğinde 2 bin, proje tamamlandığında ise yaklaşık 100 bin nitelikli insana istihdam sağlanacağına dikkati çeken Özlü, vadide 5 bin Ar-Ge firmasının faaliyet göstereceğine ve yıllık 10 milyar dolar ciroya ulaşılacağına işaret etti.

“HIZLI BALIK” DÖNEMİ

TOBB Başkan Yardımcısı Halim Mete de yaptığı konuşmada, yapılan düzenlemelerle yazılımcıların sanayici olarak kabul edilmesiyle, yazılım ve bilişim firmalarının da devlet desteklerinden faydalanabileceğini söyledi. Sektöre verilecek desteğin, Türkiye’den küresel yazılım şirketlerinin çıkmasına katkıda bulunacağını belirterek, “Bilişim sektöründe yapılanlar ülkeye zenginlik getirir. Dünyada teknolojik bir dönüşüm yaşanıyor. Zengin ülkelerin geçtiği yollardan geçerek zenginleşemeyiz. Büyük balık küçük balığı yutar lafı gerçekliğini yitirdi. Artık hızlı balık yavaş balığı yutuyor. Kendini yenileyemeyen firmalar batıyor. Teknoloji ekonomide yeni bir dönem başlattı. Dijital dönüşüm, Türkiye’nin zenginleşmesi için en büyük fırsat” dedi.

YERLİ YAZILIM ÇAĞRISI

Türkiye Yazılım Meclisi Başkanı Melek Bar Elmas ise yazılım ve bilişim firmalarının Türkiye için taşıdığı önemi anlatarak, tüm kamu kurumlarının ve firmaların yerli yazılımcılarla çalışması önerisinde bulundu.

Son Güncelleme: 12.08.2017 09:40
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.