Türkiye EUREKA’nın başkanlığını yürütecek

Sanayi Bakanı Nihat Ergün, Türkiye’nin, 42 ülkenin üye olduğu ve Ar-Ge projelerinin desteklendiği uluslararası işbirliği platformu olan EUREKA'nın, Temmuz 2012-Haziran 2013 döneminde program başkanlığını yürüteceğini söyledi.

Türkiye EUREKA’nın başkanlığını yürütecek

Sanayi Bakanı Nihat Ergün, Türkiye’nin, 42 ülkenin üye olduğu ve Ar-Ge projelerinin desteklendiği uluslararası işbirliği platformu olan EUREKA'nın, Temmuz 2012-Haziran 2013 döneminde program başkanlığını yürüteceğini söyledi.

28 Temmuz 2012 Cumartesi 13:07
Türkiye EUREKA’nın başkanlığını yürütecek

Türkiye EUREKA Dönem Başkanlığı Açılış Konferansı'na katılan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, EUREKA Programının, pazar odaklı, kısa sürede ticarileşebilecek ürün ve süreçleri destekleyen uluslararası işbirliği programı olduğunu kaydetti. Ergün, Türkiye'nin, 42 ülkenin üye olduğu ve Ar-Ge projelerinin desteklendiği uluslararası işbirliği platformu olan EUREKA'nın, Temmuz 2012-Haziran 2013 döneminde program başkanlığını yürüteceğini bildirdi. Türkiye'nin dönem başkanlığının Türkiye'deki firmalar için çok önemli bir fırsat olacağını ifade eden Ergün, Türkiye'nin, bugüne kadar üyesi olduğu bu programın önümüzdeki 1 yıl içinde gündemini oluşturacağını, planlamasını gerçekleştireceğini ve Ar-Ge politikalarına yön vereceğini belirtti. Ergün, 27 yıllık geçmişe sahip bu program kapsamında, bugüne kadar 4 bini aşkın projeyle 30 milyar avroya yakın Ar-Ge hacmi oluşturulduğuna işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

28’İNCİ SIRADAN 11’İNCİ SIRAYA KADAR YÜKSELDİK
“2000 – 2005 yıllarını kapsayan bir analize göre; bir EUREKA projesine yapılan 1 milyon avroluk kamu finansman desteği, ortalama 13 milyon avro katma değer sağlamaktadır. Türkiye, son yıllarda EUREKA programı içinde en hızlı yükselen ülkelerden birisidir. 2007 yılında EUREKA'ya üye 42 ülke arasında proje hacmi bakımından 28'inci sırada olan ülkemiz, 2011 yılında 11'inci sıraya kadar yükselmiştir. Biz bu üye ülkeler arasında istikrarlı bir şekilde ilk 10 ülke arasında yer almayı hedefliyoruz. Ülkemizden programa katılan firmaların yarıdan fazlasının KOBİ'lerden oluşması da bu projenin bizim için ayrıca önemli olduğunu göstermektedir. Özellikle bilgi ve iletişim teknolojileri, çevre, imalat ve biyoteknoloji gibi sektörlerdeki Türk firmaları bu programdan yararlanıyor. Firmalarımız, bu program sayesinde, Avrupalı firmalarla işbirlikleri kuruyor, pazar odaklı yapılara ulaşıyor, yeni fikirler ve teknolojik çözümlerin alışverişini yapıyor.”

ULUSLARARASI İLİŞKİLER AÇISINDAN DA ÖNEMLİ
Bakan Ergün, kendisinin bu tür programları sadece ekonomik yönüyle değil, uluslararası ilişkiler açısından da çok önemsediğine işaret ederek, farklı ülkeleri ortak çatılar altında buluşturan, işbirliği mekanizmalarını geliştiren bu tür etkinliklerin, yumuşak diplomasi araçları olarak çok önemli rol üstlendiğini söyledi. Ekonomik ilişkilerin, karşılıklı yatırım ve üretim ile ortak projelerin sosyal ve siyasi diğer sorunlarda da çatışmaların yerini diyalog ve işbirliğinin almasını sağladığını dile getiren Ergün, EUREKA programının siyaset ve toplumsal alana da yansımalarının olduğunu belirtti. Ergün, EUREKA'nın da Türkiye'nin dönem başkanlığında çok daha aktif, dinamik ve başarılı bir yapıya ulaşacağına, hem ekonomik hem de diplomatik bir araç olarak daha etkin bir organizasyona dönüşeceğine yürekten inandığını söyledi.

EUREKA üyesi ülkeler için de büyük bir fırsat
Türkiye'den EUREKA platformundan yararlanan firmaların sundukları projelere baktığını dile getiren Sanayi Bakanı Nihat Ergün, şunları söyledi: “Üç tür proje var. Birisi EUREKA'nın standart projeleri, birisi kümelenme projelere birisi de eurostars dedikleri, başlangıç aşamasındaki firmaların yararlandığı projeler. Türkiye eurostars projelerinde hemen hemen hiç yok sayılır, çok az proje sunmuş. Bunun artık bugünden itibaren bu alanda da özellikle yeni küçük teknoloji firmalarının yararlanabileceği bir platform olmasını istiyoruz. Oraya da özellikle tekno girişim sermayesi desteği alan küçük şirketlerin proje sunması mümkün. Şimdiye kadar belki TÜBİTAK'ta ön ödeme sistemi olmadığı için bu destek modellerinde bu tür projeler sunulmamış olabilir ama yeni çıkan bir düzenleme ile artık TÜBİTAK'ta kendi destek modellerinde ön ödeme yapabilme imkanına sahip oldu. Dolayısıyla bu tür projelerinin de önümüzdeki dönem EUREKA projelerine, Türkiye'den sunulan projelere artarak katılmasını istiyoruz.” Bakan Ergün, Türkiye'nin dönem başkanlığının EUREKA üyesi ülkeler için de büyük bir fırsat olduğunu belirterek, gerek kamunun gerek reel sektörün Ar-Ge ve yenilik konusunda edindiği tecrübeleri, bu yılki EUREKA programına da azami derecede yansıtacağını kaydetti. Türkiye'nin, iç ve dış pazar şartlarıyla, karşılıklı ticaret ve yatırım için çok önemli ve değerli bir adres olduğuna işaret eden Ergün, Türkiye'de iş yapanların, Türk firmalarıyla ortak projeler yürütenlerin, her zaman karlı çıktığını, bundan sonra da karlı çıkacağını kaydetti.

Son Güncelleme: 28.07.2012 13:23
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.