“TÜRK BAYRAĞI ANTARKTİKA’DA GÖNDERE ÇEKİLDİ”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, İkinci Antarktika Bilim Seferini tamamlayan araştırmacıları ve bilim insanlarını bakanlıkta kabul etti.

“TÜRK BAYRAĞI ANTARKTİKA’DA GÖNDERE ÇEKİLDİ”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, İkinci Antarktika Bilim Seferini tamamlayan araştırmacıları ve bilim insanlarını bakanlıkta kabul etti.

07 Haziran 2018 Perşembe 14:56
“TÜRK BAYRAĞI ANTARKTİKA’DA GÖNDERE ÇEKİLDİ”

Türk bilim tarihi açısından önemli günde misafirlerini bakanlık binasında ağırlayan Özlü, İkinci Antarktika Bilim Seferimizi başarıyla tamamlayan araştırmacılarımızı ve bilim insanlarımızı, bakanlığımızda ağırlamaktan, büyük memnuniyet ve gurur duymaktayız” dedi.

“FİZİBİLİTE ÇALIŞMASI YAPILMIŞTI”

Bakan Özlü sözlerine şöyle devam etti; “Sözlerimin başında; geçen sene düzenlediğimiz birinci Antarktika Bilim Seferi ile ilgili, sizleri kısaca bilgilendirmek istiyorum. Bildiğiniz gibi; 2017 yılında, 26 Şubat – 4 Nisan tarihleri arasında, İstanbul Teknik Üniversitesi koordinatörlüğünde, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Gazi Üniversitesi ve Hitit Üniversitesinden, toplam 9 bilim insanımızdan oluşan bir heyet, birinci Ulusal Antarktik Seferini başarıyla tamamlamıştı. Birinci sefer kapsamında; Antarktika kıtasında 4 bin kilometre yol kat edilmiş, 17 topoğrafik kara ölçümü yapılmış, 38 alanda gözlem gerçekleştirildi. 45 noktadan numuneler alınarak, toplamda 2 milyon metrekarelik alanda incelemeler yapıldı. Bilim insanlarımız, bizim için nihai hedef olan Türk Üssü’nün kurulabileceği konumları belirlemek için, fizibilite çalışması yaptılar. Birinci sefer kapsamında elde edilen veriler; Türk bilim üssünün konumu ve yapısı için ön fizibilite niteliğinde olup, kapsamlı çalışmalar için temel teşkil etmiştir.”

“İKİNCİ SEFERDE 28 KİŞİLİK BİLİM HEYETİ KITAYA SEYİR YAPTI”

İkinci Antarktika Bilim Seferini; ilk sefere göre, çok daha geniş bir heyetle gerçekleştirdiklerini ifade eden Bakan Özlü,  “Sefer kapsamında bilim insanlarımız ve uzmanlardan oluşan 28 kişilik bilim ekibi, kıtaya seyir yaptı. Bilim ekibimizde; 21 bilim insanı, 1 teknisyen, 1 doktor, 1 aşçı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndan 1 temsilci ile belgesel çekmek üzere 3 TRT personeli yer almıştır. 21 bilim insanımız; Boğaziçi Üniversitesi, Erzincan Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Piri Reis Üniversitesi ve Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nin akademik kadrosunda yer almaktadırlar” şeklinde konuştu.

Bakan Özlü sözlerine şöyle devam etti; “İkinci Ulusal Antarktik Bilim Seferimiz; deniz ve kara bölümü olmak üzere iki ekip ile yürütülmüştür.  Ekimizden 18 arkadaşımız; 13 Mart 2018 tarihinde, Punta Arenas limanından ayrılarak Macellan Boğazı - Drake geçidi rotası üzerinden, Antarktika’ya doğru yola çıkmıştır. Dünyanın en zorlu geçidi olarak anılan Drake geçidinde, zaman zaman 8 metrelere varan dalga yüksekliği ile karşılaşan ekip, 18 Mart 2018’de, Antarktika’nın King George adasına ulaşmıştır. Kamp ekibine lojistik destek sağladıktan sonra, gemi ekibi Gerlache Boğazı üzerinden 68 derece enlemindeki, en güney çalışma noktasına doğru seyrine başlamıştır. İlk olarak Horseshoe adasında çalışmalara başlayan Türk ekibi, daha sonra sırasıyla Calmette körfezi, Adelaide adası batı kıyıları, Hovgaard adası, Nansen adası, Portal noktası alanlarında; hem karada hem de denizde yer bilimleri, toksikoloji, buzul bilimi, iklim bilimleri ve fiziki bilimleri kapsayan toplam 9 bilimsel projenin faaliyetlerini başarı ile yürütmüştür. Gemi ekibimiz; Horseshoe adasında bayrağımızı açmıştır. Aynı zamanda Türkiye’nin dört bir tarafından ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin gönderdiği Antarktika temalı 280 resim, bilim insanlarımız tarafından açılarak fotoğraflanmıştır. Bilim heyetimizden 11 kişilik bir ekip ise; Robert adasında kurulacak olan geçici Türk kampının ön hazırlıklarını yapmak üzere, 14 Mart 2018 tarihinde Punta Arenas’tan uçak ile King George adasına uçmuştur. Şili devletine ait Escudero üssünde giden bilim insanlarımız; 1 gece burada kaldıktan sonra Şili Hava Kuvvetlerine ait helikopterler ile Robert adasına transfer edilmiştir. Ekipten 1 bilim insanımız ise ikili işbirlikleri kapsamında Polonya üssüne katılmıştır. Robert Adası’na varan bilim insanlarımız, ilk olarak geçici bilimsel kamp alanını kurmuşlardır. Kara kampına 9 adet çadır, 1 adet jenaratör, gıda malzemeleri, yakıt ve bilimsel ekipmanlar olmak üzere, toplam 5 ton malzeme taşınmıştır. Kampta ihtiyaç duyulan gıda malzemeleri, kara gömülmüş durumda muhafaza edilmiştir.

TÜRK BAYRAĞI ANTARKTİKA’DA GÖNDERE ÇEKİLDİ”

Kamp alanına yerleşen bilim insanlarımız, bir tören düzenleyerek İstiklal Marşı eşliğinde Türk bayrağını Antarktika’da göndere çekilmiştir. Kamp toplanana kadar şanlı bayrağımız ilk defa yerleşik bir alanda Antarktika’da dalgalanmıştır. Kara kampında bilim insanlarımız yer bilimleri, deniz bilimleri, ekoloji ve biyoloji alanlarında toplamda 6 proje yürütmüşlerdir. Antarktika’nın zorlu hava koşullarında bilim insanlarımız çadırlarda barınarak sıcaklığın -15 derecelere düştüğü, rüzgârın ise 120 km/saat hızına çıktığı bir ortamda, başarılı ve emniyetli bir şekilde çalışmalarını tamamlamıştır. Kamp ekibi 8 Nisan 2018 tarihinde Şili bayraklı Betanzos gemisi tarafından kamp alanından transfer edilerek, gemi ekibimiz ile buluşmak üzere Nansen adasına doğru hareket etmiştir.”

“EN UYGUN YER OLDUĞU DEĞERLENDİRİLDİ”

Seferde, bilimsel faaliyetlerin yapılmasının yanı sıra, Türk Bilim Üssü lokasyonu için, Birinci Ulusal Antarktik Bilim Seferi’nde ön fizibilite çalışmaları sonucunda belirlenen dört noktada (Horse shoe adası, Hovgaard adası, Nansen Adası ve Portal Noktası) çalışmalar yapıldığını belirten Bakan Özlü şunları söyledi;

“Yapılan çalışmalar neticesinde, fizibilite verileri toplanmıştır. Fizibilite çalışmaları kapsamında; Horseshoe Adası’nın Türk Bilim Üssü’nün kurulması için en uygun yer olduğu değerlendirilmiştir. Üssümüzün kurulacağı yere ilişkin nihai karar; İTÜ tarafından hazırlanacak olan fizibilite raporunun değerlendirilmesi sonrasında verilecektir. Bilim seferi kapsamında kullanılmak üzere kamp malzemesi, bilimsel ekipman, kişisel malzemeler ve tıbbi malzemeleri içeren 23 ton malzeme uçak, kargo ve konteynerlar aracılığı ile Antarktika’ya ulaştırılmıştır. Ekibimizin yolculuğu esnasında; Dışişleri Bakanlığımız, Türkiye’nin Buenos Aires ve Santiago Büyükelçilikleri diplomatik destek sağlamıştır. Sefer öncesi hazırlıklarında, sefer sırasında ve seferin tamamlanma aşamalarında Şili’nin desteği, ekibimizin çalışmalarını hızlandırmış ve kolaylaştırmıştır. İkinci Antarktika Bilim Seferimiz; 17 Nisan 2018’de sona ermiştir. Sefer ekibimiz; 24 Nisan 2018 tarihinde Türkiye’ye ulaşmıştır.”

“BU BAŞARI; TÜRKİYE’NİN BAŞARISIDIR”

2. Antarktika Bilim Seferinin, sadece bilimsel bir başarı değil, aynı zamanda lojistik anlamda da büyük bir başarı olduğunun altını çizen Bakan Faruk Özlü, “15 bin kilometre uzakta, çok zor doğa koşulları altında, böyle bir operasyon yürütmek, kolay bir iş değildir. 28 kişilik ekibimizin ve tonlarca malzemenin; disiplinli bir şekilde organize edilmesi; çok önemli bir başarıdır. Bu başarı; Türkiye’nin başarısıdır” dedi.

“ANTARKTİKA’DA SÖZ SAHİBİ OLMAKTIR”

Antarktika Kıtasının, 14 milyon km2'lik alanı ile dünyanın beşinci büyük kıtası olduğunu ifade eden Bakan Özlü, sözlerine şöyle devam etti;

“Antarktika'nın % 98'i buz tabakası ile kaplıdır. Yeryüzündeki kullanabilir tatlı suyun % 67’si, buzul olarak bu kıtadadır. Kıta, bilim insanları tarafından deniz bilimleri araştırmaları, iklim değişikliğinin canlılar ve deniz seviyesi üzerindeki etkileri, balıkçılık, jeoloji, tıp, astronomi gibi alanlarda önemli araştırmaların yapıldığı bir alandır. Bununla birlikte, zengin maden rezervlerinin bulunduğu değerlendirilen bir bölgedir. Yapılan araştırmalar; Antarktika Kıtası üzerinde ve kıtayı çevreleyen açık denizlerde, birçok maden ve hidrokarbon rezervi olduğunu ortaya koymaktadır. Antarktika Andlaşması’na bugün 53 ülke taraftır. Bunlardan biri de Türkiye’dir. Bu ülkelerin 29’u danışman, 24’ü danışman olmayan, gözlemci ülkelerdir. Türk bilim insanlarının Antarktika’da yaptığı bilimsel çalışmaların kurumsal bir kimlik kazanması için, Türk Bilimsel Araştırma Üssü’nün kurulması önem arz etmektedir.  Biz bu üssü kurarak, Danışman Ülke statüsü kazanma sürecini de hızlandırmış olacağız. Bizim tüm bu çalışmalar sonucunda ulaşmak istediğimiz hedef; Antarktika’da söz sahibi olmaktır. Kararlıyız ve mutlak surette Antarktika’da söz sahibi olacağız.”

“ŞANLI BAYRAĞIMIZ, DÜNYANIN ÖBÜR UCUNDA DA DALGALANMAKTADIR”

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü sözlerini şöyle tamamladı;

“Türkiye artık, Antarktika’da da vardır. Şanlı bayrağımız, dünyanın öbür ucunda da dalgalanmaktadır. Antarktika artık; Türkiye’nin kapsama alanındadır.  Şimdi birileri ‘Türkiye nere, Antarktika nere’ diyebilirler. ‘15 bin kilometre uzakta, ne işiniz var’ diyebilirler. Bilimsel bilgiye kulaklarını tıkayanlar, teknolojik gelişmelerin arka planındaki süreçlerden haberleri olmayanlar, Türkiye’nin büyüklüğünü görmek istemeyenler; böyle düşünebilirler. Bunların hiçbirinin, bizim açımızdan bir önemi ve değeri yoktur.

“BİZ, ANTARKTİKA’YA, PİRİ REİS’İN 500 YILLIK VİZYONUNU TAKİP EDEREK, GİTTİK”

Bakınız, insanlık, Güney Kutbu’nu 1818 yılında keşfetti. Biz ise, bundan tam 490 sene önce, 1528’de, daha kimsenin varlığından bile haberdar olmadığı Antarktika’ya, çizdiği dünya haritasında açıkça yer veren, koordinat çizen Piri Reis’in torunlarıyız. Biz, Antarktika’ya, Piri Reis’in 500 yıllık vizyonunu takip ederek, onun ruhunu şad ederek gittik.

“ANTARKTİKA’DA KALICI OLMAYA GİTTİK”

Turistik bir geziye değil, Antarktika’da kalıcı olmaya, hak iddia etmeye ve bilimsel çalışmalar yapmaya gittik. Küresel bir güç olan Türkiye, elbette her yere gidecek, elbette her yerde bilimsel çalışmalar yapacak, elbette her yerde şanlı bayrağımızı gururla göndere çekecektir. Bu bir vizyon, özgüven ve inanç meselesidir. Antarktika Bilim Programımız; Türk biliminin ve bilim insanlarımızın ulaştığı kapasiteyi ve bilgi birikimini, net olarak göstermiştir. Bu program; genç bilim insanlarımıza örnek olmuştur. Bu program; Türk bilimine yepyeni bir vizyon ve değer katmıştır. Antarktika Seferimizi; himaye eden ve destekleyen Sayın cumhurbaşkanımıza, teşekkürlerimi ve şükranlarımı arz ediyorum. Sayın Cumhurbaşkanımız; en başından beri bu projemizi himaye ederek, takip ederek ve destekleyerek, bizleri ve bilim camiamızı motive etmiştir. Bilim seferimizde yer alan ekibimiz; milletimizi gururlandırmıştır. Birçok zorluğa göğüs geren, insanüstü bir gayret gösteren ve bu çalışmayı milli bir görev olarak benimseyen bilim insanlarımıza ve lojistik ekibimize, milletimiz ve hükümetimiz adına şükranlarımı sunuyorum.”

Son Güncelleme: 07.06.2018 16:50
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.