TİCARİLEŞTİRME KAPASİTESİ ARTIYOR

TÜBİTAK TEYDEB’in yürüttüğü 1601- Yenilik ve Girişimcilik Alanlarında Kapasite Artırılmasına Yönelik Destek Programı ile ve üniversitelerde fikri sınai hakların ticarileştirilmesi hedeflerine yönelik olarak faaliyet gösteren TTO’ların kapasitelerinin artırılması amaçlanıyor.

TİCARİLEŞTİRME KAPASİTESİ ARTIYOR

TÜBİTAK TEYDEB’in yürüttüğü 1601- Yenilik ve Girişimcilik Alanlarında Kapasite Artırılmasına Yönelik Destek Programı ile ve üniversitelerde fikri sınai hakların ticarileştirilmesi hedeflerine yönelik olarak faaliyet gösteren TTO’ların kapasitelerinin artırılması amaçlanıyor.

24 Kasım 2017 Cuma 09:58
TİCARİLEŞTİRME KAPASİTESİ ARTIYOR

İŞ BİRLİĞİNE KATKI

Türkiye’de bilim ve teknolojiyi teşvik etme, yönlendirme ve popülerleştirmeyi amacıyla faaliyet gösteren TÜBİTAK, üniversitelerde yürütülen araştırma çıktılarının ekonomik değere dönüşmesi ve üniversite-sanayi iş birliğinin sağlanması için bir tuğla daha koyuyor. Yenilik ve girişimcilik ekosisteminde farkındalık oluşturma ve kapasite artırılması için eğitim, mentorluk, iş birliği ağları, kümelenme, proje ve teknoloji yönetimi, proje pazarı, yatırımcı pazarı ve benzeri mekanizmaların proje esaslı olarak desteklenmesi amacıyla yürütülen TÜBİTAK TEYDEB 1601 programı kapsamında, “Teknoloji Transfer Ofislerine Yönelik Hazırlık, Başlangıç ve Kapasite Artırımı Sağlanması 2017 Yılı” için 2017 yılı çağrısı açıldı. Başvuruların, 25 Kasım 2017 tarihine kadar TÜBİTAK’a ulaştırılması gerekiyor. Sonuçlar 22 Aralık 2017 tarihinde açıklanacak ve destekler 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle başlayacak. Program kapsamında ilk kez TÜBİTAK’tan TTO desteği alacak kuruluşlar, bir rehber TTO’dan hizmet alabilecek.

FİKRİ SINAİ HAKLAR TİCARİLEŞECEK

Üniversitelerde yapılan araştırmaların ekonomik değere dönüşmesi, sanayi ile iş birliği sağlanması, üniversitelerin ulusal ve uluslararası destek mekanizmalarından faydalanması, üniversitelerde üretilen bilgiye dayalı akademik girişimciliğin geliştirilmesi ve üniversitelerde fikri sınai hakların ticarileştirilmesi hedeflerine yönelik olarak faaliyet gösteren TTO’lar, TÜBİTAK tarafından destekleniyor. TÜBİTAK Yenilik ve Girişimcilik Alanlarında Kapasite Artırılmasına Yönelik Destek Programı kapsamında daha önce TTO desteği almış kuruluşların, bu çağrı ile sağlanacak destek ile 24 aylık proje süresinde belirlenen çerçevedeki faaliyetleri yürütmesi bekleniyor. İlk defa TÜBİTAK’tan TTO desteği alacak kuruluşların 6 aylık hazırlık ve planlama dönemini takip eden 24 aylık proje süresinde de açıklanan faaliyetleri yürütmesi gerekiyor.

HİBE DESTEĞİ

Program kapsamında ilk defa TÜBİTAK’tan TTO desteği alacak kuruluşlar için; projenin ilk 6 aylık kısmını oluşturan hazırlık aşamasının bütçe üst sınırı, rehber TTO’dan yapılacak hizmet alımı dahil 350 bin lira olacak. Takip eden 24 aylık proje süresinin 1. ve 2. dönemlerinin her birisi için bütçe üst sınırı 700 bin lira olarak uygulanacak. Bu tutarlara genel giderler dahil edilecek. Daha önce Program kapsamında açılan 1601-2014-01 ve 1601-2015-06 Çağrı’larında desteklenmiş olan kuruluşlar için; 24 aylık proje süresinin 1. ve 2. dönemlerinin her birisi için bütçe üst sınırı ise 700 bin lira olacak. Hibe şeklinde yüzde 80 oranında destek sağlanacak.

REHBER TTO

Program kapsamında ilk defa TÜBİTAK’tan TTO desteği alacak kuruluşların bir rehber TTO’dan hizmet alması zorunlu olacak. Program kapsamında ilk defa TÜBİTAK’tan TTO desteği alacak kuruluşların destek süresi 30 ay olarak belirlendi. Bu TTO’ların, projelerinin ilk 6 aylık süresinin sonunda hizmet aldıkları rehber TTO ile iş birliği yaparak aşağıdaki çıktıları sunmaları bekleniyor. Bu çağrı kapsamında başvuru yapacak kurum/kuruluşlar sadece bir rehber TTO ile anlaşma yapabiliyor. Proje sürecinde, rehber TTO ancak TÜBİTAK Teknoloji Transfer Mekanizmaları Destekleme Grubu (TEMEG) Yürütme Komitesinin onayı ile değiştirilebiliyor. Rehber TTO, halen devam eden rehberlik hizmeti dahil, en fazla 2 kuruluşun proje başvurusunda rehber TTO olarak yer alabiliyor.

KİMLER BAŞVURABİLİR?

Çağrı kapsamında başvuruda bulunacak Üniversitenin bazı şartları sağlamış olması gerekiyor. Buna göre 2014, 2015 ve 2016 yıllarına ait “Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeks”lerinin en az bir tanesinde ilk 50 üniversite içinde yer almış olmak, 1513 TTO Destekleme Programı çerçevesinde destek almamış veya 1601 Yenilik ve Girişimcilik Alanlarında Kapasite Artırılmasına Yönelik Destek Programı’ndan geçen yıl destek almamış olmak gerekiyor. Uygun şartları sağlayan üniversiteler adına, üniversitenin kendi bünyesinde TTO faaliyetlerine yönelik olarak kurulmuş birim, teknoloji geliştirme bölgesi yönetici şirketi bünyesinde TTO faaliyetlerine yönelik olarak kurulmuş birim ya da TTO faaliyetlerine yönelik olarak kurulmuş, üniversitenin ya da teknoloji geliştirme bölgesi yönetici şirketinin ortak olduğu şirket destek için başvuruda bulunabiliyor.

DESTEK SÜRESİ 30 AY

Program kapsamında ilk defa TÜBİTAK’tan TTO desteği alacak kuruluşlar için destek süresi 30 ay olacak. 30 aylık proje süresinin ilk altı ayında hizmet alınan rehber TTO ile iş birliği  içerisinde, durum analizi, stratejik plan, süreç yönetim planı ve ticarileştirme planı hazırlanacak. Takip eden 24 aylık proje süresinde, belirlenen hedeflere göre çalışma yürütülecek. Daha önce Program kapsamında açılan 1601-2014-01 ve 1601-2015-06 Çağrı’larında desteklenmiş olan kuruluşlar için destek süresi 24 ay olarak uygulanacak.

DANIŞMANLIK GİDERLERİ DE DAHİL

Program kapsamında personel, seyahat giderleri, alet, teçhizat, yazılım ve yayın giderleri, hizmet alımı ve genel giderler desteklenecek. Buna göre, asgari olarak lisans derecesine sahip, eğitimi ve iş deneyimi proje faaliyetleri ile uyumlu personele ait giderler destek kapsamında değerlendirilecek. Ancak bursiyer, yarı zamanlı personel ve yardımcı hizmet elemanların ücretleri bu çağrı kapsamında desteklenmeyecek. Proje personelinin proje ile ilgili uçak, tren, otobüs, gemi ile yapılan şehirlerarası ve uluslararası ekonomi sınıfı ulaşım giderleri destek kapsamında olacak. Rehber TTO’dan alınacak hizmetler, danışmanlık ve eğitim giderleri, toplantı, tanıtım, organizasyon giderleri, proje personelinin proje ile ilgili seyahatlerine ait konaklama, harcırah, araç kiralama, destek personeli, elektrik, su, gaz, bakım, onarım, haberleşme, kırtasiye ve diğer sarf malzemesi, mefruşat giderleri karşılanacak.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner78