TGB'lere müjde

2. Ar-Ge Merkezleri Zirvesi’nin TGB’lerdeki firmaları mutlu eden açıklaması Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’den geldi. TGB’ler ile ilgili yönetmeliğin hazırlandığını belirten Ergün, araştırmacıların Ar-Ge merkezleri dışında geçirdiği sürenin muafiyet kapsamına alınacağı müjdeledi.

TGB'lere müjde

2. Ar-Ge Merkezleri Zirvesi’nin TGB’lerdeki firmaları mutlu eden açıklaması Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’den geldi. TGB’ler ile ilgili yönetmeliğin hazırlandığını belirten Ergün, araştırmacıların Ar-Ge merkezleri dışında geçirdiği sürenin muafiyet kapsamına alınacağı müjdeledi.

27 Kasım 2013 Çarşamba 08:53
TGB'lere müjde     Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Türkiye'de ilk defa orta yüksek ve ileri teknoloji alanlarında yapılan Ar-Ge projelerinin yatırım ve üretime dönüşmesi için yeni bir yatırım destek programı başlatacaklarını belirterek, "Bu program kapsamında, toplam 50 milyon liraya kadarlık olan projeler desteklenecek. Bu projeler için 3 milyon 600 bin lirası hibe olmak üzere, toplam 10 milyon liraya kadar destek sağlanacak” dedi. Ergün, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen 2. Ar-Ge Merkezleri Zirvesi'nin açılışında yaptığı konuşmada, inovasyon ekosistemi içerisinde Ar-Ge merkezlerinin rolünün masaya yatırılacağını belirterek, zirvenin bir başka öneminin de Ar-Ge merkezlerinde üretilen ürünlerin sergilenmesi olduğunu kaydetti. 

“Arzu ettiğimiz seviyede değiliz”
Sergide görülecek proje ve ürünlerin yeni Türkiye'nin bir başka açıdan ifadesi olacağını dile getiren Ergün, “Yönetim anlayışımızda konuyla ilgili tüm paydaşların görüşlerini ve fikirlerini dikkate almak büyük önem taşıyor. Zirvenin Ar-Ge merkezleriyle ilgili önümüzdeki dönemde atacağımız adımlara ışık  tutacağını vurgulamak istiyorum. Türkiye çok mesafeler katetmesine rağmen halen arzu ettiğimiz seviyede değil” diye konuştu. Bakan Ergün, Türkiye'nin son 11 yıldaki gelişimini ifade ederek, Türkiye'nin 2023 yılı hedeflerinin ulaşılması zor ama gerçekleşmesi mümkün olduğunu dile getirdi.  

 “Türkiye'de bin kişiye bir araştırmacı düşüyor”
Bakan Ergün, bireylerin, firmaların ve ülkelerin bu tür hedefler belirlemesi gerektiğine işaret ederek, “Türkiye'nin de 2023 hedeflerine ulaşmasını sağlayacak kaynak genç, dinamik, iyi eğitilmiş nüfus potansiyelidir. Bizim zenginliğimiz kendi insanımızın, aklı, beyni ve akıl teridir” dedi. Ergün, şunları kaydetti: “Ar-Ge harcamalarında kamunun payı azalırken, özel sektörün payı artmaktadır. 2023 sonunda Ar-Ge harcamalarının 3'te 2'sinin özel sektör tarafından yapılması sonucunu doğuracaktır. Yani 40 milyar dolarlık bir harcamayı özel sektörün yapmasını bekliyoruz. Bin kişiye düşen tam zamanlı araştırmacı sayımıza baktığımızda ABD, Güney Kore, Almanya gibi ülkelerin bir hayli gerisindeyiz. Bizde her bin kişiye bir tam zamanlı araştırmacı düşmektedir”

“Ar-Ge Merkezleri için teşvik”
Ergün, 50 tam zamanlı araştırmacı sayısının düşürülmesi için kanuni düzenleme yaptıklarını, yakın zamanda bunu da parlamento gündemine getireceklerini  ifade ederek, bu sayıyı 30 araştırmacı sayısına çekmeyi planladıklarını, Ar-Ge merkezleri dışındaki sürenin muafiyet kapsamına alınması için yönetmelik değişikliği çalışmasının da başlatıldığını kaydetti. TGB’ler ile ilgili yönetmeliğin Resmi Gazete'de  yayımlanmak üzere olduğunu, hazırlıklarının tamamlandığını dile getiren Ergün, Bakanlık olarak gerek TGB’lerde gerekse Ar-Ge merkezlerinde bugüne kadar sayıyı artırmaya, farkındalık meydana getirmeye öncelik verdiklerini söyledi.  

“Yeni yatırım destek programı başlatacağız”
Bakan Ergün, Türkiye'de ilk defa orta yüksek ve ileri teknoloji alanlarında yapılan Ar-Ge projelerinin yatırım ve üretime dönüşmesi için yeni bir yatırım destek programı başlatacaklarını belirterek, “Bu program kapsamında, toplam 50 milyon liraya kadarlık olan projeler desteklenecek. Bu projeler için 3 milyon 600 bin lirası hibe olmak üzere, toplam 10 milyon liraya kadar destek sağlanacak. Önümüzdeki birkaç ay içerisinde bu programa da son şeklini vermiş olacağız” dedi. Bu programın özellikle sermaye sorunu yaşayan tekno girişimciler ve KOBİ'ler için isabetli olacağını ifade eden Ergün, son 11 yıl içinde elde edilen kazanımların Türkiye için çok güçlü bir zemin hazırladığını söyledi.

Huawei ve İTÜ'den sürpriz işbirliği
Ar-Ge Merkezleri Zirvesi 2013 sırasında İstanbul Teknik Üniversitesi ile Huawei arasında Ar-Ge alanında çalışmalar için imza töreni gerçekleştirildi. Dünyanın önde gelen bilgi ve iletişim teknolojilerine dayalı çözüm üreticisi Huawei, zirvede en son teknoloji ve yenilikçi projelerini ve 4 yıl önce İstanbul’da kurmuş olduğu Ar-Ge merkezinde gerçekleştirdiği çalışmaları sergiledi. Etkinlik sırasında, Huawei Türkiye Genel Müdürü Zhao Gang ve İTÜ Rektörü Mehmet Karaca, Ar-Ge İşbirliği Anlaşması’nı imzaladı. Huawei ve İTÜ arasındaki işbirliği anlaşmasına göre, İTÜ akademisyenleri Huawei’nin Türkiye’deki Ar-Ge Merkezi’nde geliştirilecek projelere destek verecek. İşbirliği kapsamında, İTÜ öğrencileri ve akademisyenleri tez konularıyla ilgili her türlü çalışmayı Huawei Ar-Ge Merkezi’nde yapabilecek ve fikirlerini gerçeğe dönüştürme imkanına sahip olacaklar.
Son Güncelleme: 27.11.2013 08:58
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.