TEMİZ TEKNOLOJİ START-UP’LARINA ÖDÜL

“Temiz Gelecek Fonu Tanıtım Etkinliği ve Ödül Töreni”nde, 9 temiz teknoloji start-up’ına ödül verildi. Bakan Faruk Özlü, “Temiz gelecek, temiz teknolojide” dedi.

TEMİZ TEKNOLOJİ START-UP’LARINA ÖDÜL

“Temiz Gelecek Fonu Tanıtım Etkinliği ve Ödül Töreni”nde, 9 temiz teknoloji start-up’ına ödül verildi. Bakan Faruk Özlü, “Temiz gelecek, temiz teknolojide” dedi.

09 Mayıs 2018 Çarşamba 09:07
TEMİZ TEKNOLOJİ START-UP’LARINA ÖDÜL

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, Temiz Gelecek Fonu (TGF) tanıtımı ve Temiz Teknolojiler Girişimcilik Programı’nın (GCIP) 2017 yılı ödül törenine katılarak, start-up firmalarına ödül verdi. Temiz Gelecek Fonu Tanıtım Etkinliği ve Ödül Töreni’nde konuşan Bakan Özlü, Bakanlık olarak temiz teknoloji girişimlerini, bundan sonra da artan oranda desteklemeye devam edeceklerini belirterek, “Temiz gelecek; temiz teknolojide. Temiz gelecek; temiz teknolojileri sağlamak için geliştirilecek olan Ar-Ge’lerde, inovasyonlarda” dedi.
 

Birleşmiş Milletler Sınai Kalkınma Teşkilatı (UNIDO) ve TÜBİTAK-TEYDEB iş birliğinde tasarlanan Temiz Gelecek Fonu oluşumu hakkında bilgi verilen ve Temiz Teknolojiler Girişimcilik Programı (GCIP) 2017 ile Bireysel Genç Girişim Programı (BiGG) kapsamında derece alan 9 temiz teknoloji start-up’ına ödüllerinin verildiği “Temiz Gelecek Fonu Tanıtım Etkinliği ve Ödül Töreni”, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün de katılımıyla Ankara’da düzenlendi.

DESTEK SÜRECEK

Gelişirken, değişirken ve büyürken, gelecek nesillere, yaşanabilir bir dünya bırakmanın çok önemli olduğunu vurgulayan Özlü, Küresel Temiz Teknolojiler İnovasyon Programı kapsamında, çevreye yönelik risklere çare olmaya çalıştıklarını kaydetti. Özlü, bu tür programlar sayesinde, temiz teknolojiden ilham alan iş fikirlerinin, ticari hayatta çok daha fazla karşılık bulacağını ifade etti. Temiz teknoloji girişimlerini desteklemeye devam edeceklerini dile getiren Özlü, “Bilim merkezi, teknoloji, ileri sanayi ülkesi Türkiye hedefimize, tertemiz bir şekilde ulaşmak için, üzerimize ne düşerse yapacağız. Küresel Temiz Teknolojiler İnovasyon Programı’nın, temiz bir geleceğe ulaşmamızdaki rolünden, büyük memnuniyet duyuyorum” diye konuştu.

YENİ PROGRAM AÇIKLANACAK

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal da küresel temiz teknolojiler yenilikçilik programı (GCIP) sürecinin 5 yıldır UNIDO ile TÜBİTAK birlikte başlatılan girişimle ve birçok kurumun iş birliğinde sürdüğünü söyledi. Doğal kaynaklar ile su kaynaklarının azalması, enerji ihtiyacının artması, çevre kirliliği gibi küresel güçlüklerin kendilerini daha fazla yeni ve yenilikçi girişimlere yönelttiğine işaret eden Prof. Dr. Mandal, yeni ve yenilikçi iş fikirlerinin ilgili kurumların kuruluşların iş birliğiyle hayata geçirilmesinin önemli olduğunu kaydetti. Prof. Dr. Mandal, TÜBİTAK'ın çalışmalarına ve destek programlarına da değinerek, yakında yeni destek programlarını da paylaşacaklarını bildirdi. Yeni bir girişimcilik fonunun oluşturulmasına ilişkin karar alındığını anımsatan Prof. Dr. Mandal, girişimcilik eko sisteminin niteliği artırma konusunda katkı sunacaklarını ifade etti.

Konuşmaların ardından, temiz teknolojiler alanında başarı gösteren girişimcilere ödülleri verildi.

BİNDEN FAZLA FİRMA

Son 5 yılda TÜBİTAK tarafından yürütülen, banka ve üniversitelerin paydaşı olduğu Bireysel Genç Girişim Programı (BiGG) ve Bilim Sanayi Teknoloji Bakanlığı himayesinde, TÜBİTAK ev sahipliğinde, UNIDO tarafından yürütülen, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, KOSGEB ve TTGV’nin paydaşı olduğu, Uluslararası Temiz Teknolojiler Girişimcilik Hızlandırma Programı (GCIP) süreçlerinde binden fazla teknogirişim firması kuruldu ve 100’den fazla temiz teknoloji girişimcisi destek aldı.

Bu süreçte özellikle temiz teknolojilerle geliştirilen yenilikçi ürün ve hizmetlerin pazara ulaşmasının özel bir çaba gerektirdiği görüldü. TGF ile GCIP ve BiGG programlarında başarılı olan temiz teknoloji iş fikirlerinin ticarileşmesi, girişimlere ek kaynak sağlayarak kapasite oluşturulması ve küresel pazarlarda yer almalarının sağlanması hedefleniyor. Yurt içi ve yurt dışı paydaşlarıyla başlatılan bu fonun etrafında şekillenecek insiyatifin sürdürülebilir büyümeye katkısı bekleniyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.