TEKNOPARKLAR MARATONU

Türkiye’nin dört bir yanından Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesi için bir araya gelen teknoparklar, soluk soluğa maraton koştu. Şampiyon 3’lünün zirvedeki yerini koruduğu endekste teknoparkların altyapısı, ihracat ve pazar hakimiyetleri ve Ar-Ge inatları öne çıktı.

TEKNOPARKLAR MARATONU

Türkiye’nin dört bir yanından Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesi için bir araya gelen teknoparklar, soluk soluğa maraton koştu. Şampiyon 3’lünün zirvedeki yerini koruduğu endekste teknoparkların altyapısı, ihracat ve pazar hakimiyetleri ve Ar-Ge inatları öne çıktı.

01 Aralık 2017 Cuma 15:52
TEKNOPARKLAR MARATONU

TEKNOLOJİ MEŞALESİNİ YAKANLAR
Türkiye’nin gurur nişaneleri teknoparklarca yürütülen Ar-Ge projeleri sonucunda ortaya çıkan teknoloji ürünlerinin sergilendiği; bölge yönetimlerinin bilgi ve deneyimlerini paylaştığı, firmaların iş birliğine yeni köprüler eklediği 5. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesi, bilginin harcını iş birliği ve ileri teknoloji üretimiyle karan teknoparkların kaynaşma şölenine dönüştü. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün de katıldığı zirvede, genel endeks sıralaması geçen senekiyle aynı oldu. Meşaleyi yıllardır kimseye bırakmayan ODTÜ TEKNOKENT 1’inci olurken, endeksin ikincisi bir önceki yıl olduğu gibi İTÜ ARI Teknokent oldu. Üçüncü sıradaki isim ise Ankara’nın en güçlü tekno üslerinden Bilkent CYBERPARK olarak belirtildi.

ENDEKS SÜZGECİ
Teknopark yöneticilerinin yanı sıra TTO’ların, Ar-Ge merkezlerinin ve teknopark firmalarının yoğun ilgi gösterdiği zirvede, nitelikli ürünler stantlarda bir bir yer aldı. Açılış konuşmasını yapan Bilim ve Teknoloji Genel Müdürü Doç. Dr. Elife Ünal, paydaşların fikriyle inşa edilen performans endeksinde altyapı, Ar-Ge, kuluçka ve iş birliği başarısı gibi kriterlerin göz önüne alındığını söyledi. İnovasyon ve sanayi ekosistemini bir araya getirmeyi amaçladıklarını dile getiren Ünal, teknoparklara yeni dönemin kapılarını açan Ar-Ge Reform Paketi’yle birlikte bölgelerin katma değer yarışına katkı sağladıklarını ifade etti.

“İKLİMİMİZ MÜSAİT”
TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız da Meclisten geçen Ar-Ge Reform Paketi, Üretim Reform Paketi ve Sınai Mülkiyet Kanunu yasalarıyla teknolojinin desteklendiğini kaydetti. Akademisyenlerin saha ziyaretlerini artırıp ekip kurup, teknoloji üretimine destek çıkmaları gerektiğini söyleyen Altunyaldız, “İkliminiz varsa toprağa attığınız tohumlar canlanır ve filizlenir. Mesele iklim meselesi. Burada bu iklimi görüyoruz. Daha iyisini de becerecek potansiyele sahibiz. Üniversite-sanayi iş birliği bu ülkenin geleceği için olmazsa olmazdır. Bu akımı sürdürmeliyiz” diye konuştu.

72’YE DOĞRU
Teknoparkların Endüstri 4.0 rüzgarıyla gelen dijital çağa ayak uydurmayı kolaylaştıracak en önemli enstrümanlar olduğunu söyleyerek söze başlayan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü ise, bugün itibariyle 55’i faal 14’ü yapım aşamasında olan 69 TGB bulunduğunu; Kapadokya, Antalya OSB, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi teknoparkların da onaylandıkları zaman sayının 72’ye yükseleceğini ifade etti. Hedeflerinin her ile bir teknopark kurmak olduğunu söyleyen Özlü “Ancak sayı kadar nitelik de önemlidir. Teknoparklarda 4 bin 475 firma var ve 44 bin 580 personel görev yapıyor. Yazılım, bilgisayar ve elektronik öne çıkıyor. Ar-Ge çıktıları ve patent sayıları konusunda da önemli mesafeler aldık” şeklinde konuştu.

TEKNOLOJİ SEFERBERLİĞİ
Teknoparklar arası tatlı rekabetin kendilerini mutlu ettiğini dile getiren Bakan, bu yarıştan bereket ve teknoloji doğduğunu belirtti. Yüksek teknolojili ürünlerin ihracattaki oranını artırmak gerektiğine dikkat çeken Özlü, “Bunu yüzde 4’ten yüzde 8’e, oradan 15 ve 16’lara çıkaracağız. Hükümet olarak teknolojiye dayalı bir büyüme modelini benimsiyoruz. Teknoloji yoksa yüksek katma değer ve büyüme de yoktur. Yüksek teknolojinin olmadığı bir üretim modelinde katma değerden bahsedilemez” ifadeleriyle ileri teknoloji seferberliği için çağrıda bulundu. Girişimcileri ve tüm paydaşları seferberliğe davet eden Bakan, “Bütün teknokentlerimizin bu misyon için gayret göstereceğine olan inancım tam” dedi.

En İyi Geliştirme Gösteren TGB’ler

1. Ankara Üniversitesi TGB (ANKÜTEK)

2. ULUTEK

3. İstanbul Teknokent (Entertech)

Erken Aşama TGB’ler

1.Teknopark İstanbul

2. DEPARK

3. Namık Kemal Teknopark

Gelişmekte Olan TGB’ler:

1. Erciyes Teknopark

2. Yıldız Teknopark

3. İstanbul Teknokent (Entertech) 

Olgun Aşama TGB’ler:

1. ODTÜ TEKNOKENT

2. İTÜ ARI Teknokent

3. Bilkent CYBERPARK

-

ENDEKSTE DEĞİŞİM RÜZGARI
Geçen yıla nazaran bazı TGB’lerin başarısını yükselterek kendilerine yer bulduğu endeks sonuçlarında sürpriz isimler mevcut. Genel kategorinin şampiyonları olan ODTÜ, İTÜ ARI ve Bilkent CYBERPARK’ın yerleri değişmezken, En İyi Gelişme Gösteren TGB’ler listesi komple değişti. Erzurum, Trabzon ve Pamukkale TGB’lerinin yerini ANKÜTEK, ULUTEK ve Entertech aldı. Erken Aşama TGB’lerde ise Samsun Teknopark’ın yerine Namık Kemal Teknopark listeye girdi. Gelişmekte Olan TGB’lerin geçen seneki 3’üncüsü Gazi Teknopark ise, yerini İstanbul Teknokent (Entertech)’e bıraktı.
 

Son Güncelleme: 01.12.2017 16:31
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.