banner89

TEKNOLOJİNİN ARAYÜZÜ

Kurduğu farklı modelle başarı çıtasını yükselten İTÜNOVA TTO, sanayinin ihtiyaçlarına yönelik yürüttüğü projelerden 110’una patent alarak, çalışmalarının meyvelerini topluyor.

TEKNOLOJİNİN ARAYÜZÜ

Kurduğu farklı modelle başarı çıtasını yükselten İTÜNOVA TTO, sanayinin ihtiyaçlarına yönelik yürüttüğü projelerden 110’una patent alarak, çalışmalarının meyvelerini topluyor.

31 Mayıs 2017 Çarşamba 09:03
TEKNOLOJİNİN ARAYÜZÜ


ÜNİVERSİTE VE SANAYİNİN TERCÜMANI

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)’de geliştirilen akademik çalışmaları ve yeni teknolojileri sanayinin hizmetine hızlıca sunmak üzere yola çıkan İTÜNOVA TTO, diğer TTO’lardan farklı yapısıyla Ar-Ge ve inovasyon ekosistemine adını yazdırdı. TTO olarak tanımlanan İTÜNOVA Teknoloji A.Ş; İTÜ, İTÜ Vakfı ve İTÜ ARI Teknokent hissedarlığında, özellikle bir “şirket” olarak, özel sektör standartlarında ve hızında hizmet sunuyor. İTÜNOVA TTO, yürüttüğü 320 Ar-Ge projesi ve 110 patentiyle inovasyonun itici güçlerinden biri haline geldi. Sanayi Gazetesi’ne bilgi veren İTÜNOVA TTO Genel Müdürü Dr. Ercan Çitil, üniversite ve sanayi arasında bir “arayüz” vazifesi gördüklerini söyledi. İTÜNOVA TTO’nun üniversite ile sanayi arasında bir nevi “tercümanlık” yaptığını belirten Çitil, “Sanayinin ve akademinin gündemleri, yoğunlukları çok farklı. Bizim gibi yapılar bunları modere ediyor. Örneğin sanayici rekabet içinde ayakta kalma mücadelesi veriyor.  Akademinin de kendine göre gündemi var. Biz TTO olarak arada tercüme görevi görerek, her iki tarafın da işlerini kolaylaştırıyoruz. Böylece, normal şartlarda oluşmayacak projeler veya patentler hayata geçebiliyor” dedi.

BÜTÜNCÜL SİSTEM

Dr. Ercan Çitil, İTÜNOVA TTO’nun farklı bir modelle kurulan bir anonim şirket olduğunu söyledi. Bir projenin fonunun bulunmasından, projenin yürütülmesine, daha sonra ortaya çıkan patentin ticarileştirilmesine, girişimcilerin desteklenmesine kadar farklı bir portföye sahip olduklarını anlatan Çitil, “Yurt dışındaki TTO’lardan biraz farklıyız. Bizdeki sistem bütüncül. Yurt dışındaki sistemlerde buluş üzerinden giden bir yapılanma var; patent alma ve ticarileştirilmesine dönük. Türkiye’de ise bir fikri olan girişimci ya da akademisyenin bu fikri desteklenmeye uygunsa, süreç bundan sonra başlıyor” dedi.

ÖZEL SEKTÖR HIZINDA

Çitil, Türkiye’de TTO’ların üç ana modele göre kurulduğunu belirterek, “Birincisi, TTO’lar rektörlük içinde birim olarak kurulabiliyor. İkincisi, TGB’lerde yönetici şirket ya da onun bir birimi gibi kurulabiliyorlar. Üçüncüsü de İTÜNOVA’da olduğu gibi bağımsız bir tüzel kişilik olarak şirket yapısında ortaya çıkabiliyor. Biz İTÜ olarak üçüncü seçeneği tercih ettik ve onun faydasını görüyoruz. Çünkü, sanayiyle çalışabilmeniz için ve oranın hızını yakalayabilmeniz için özel sektör kalitesinde ve hızında hizmet vermeniz lazım. Bu, diğer modellerde bazen mümkün olmayabiliyor. Onun için özel sektör standardında çalışacak, hızlı hareket edebilecek yapılar gerekiyor. Çünkü sanayicinin ve akademisyenin beklemeye vakti yok diye konuştu.

UÇAK GELİŞTİRECEK

Tamamen devlet ya da yurt dışı desteğinden ziyade, sanayicilerin de TTO projelerini kendileri finanse etmeye başladıklarını dile getiren Genel Müdür, “Böylece sanayici geliştirmek istediği ya da eksik gördüğü ürünleri, geliştirilmesi için bize iletiyor. Biz bu konularla ilgili öğrenci ve hocaları eşleştirip, o konularda çalışılmasını ve ürün geliştirilmesini sağlamış oluyoruz. Örneğin, TAİ-TUSAŞ’la iki kişilik bir uçak geliştireceğiz. Bu projede 25 öğrencimiz çalışacak akademisyenlerimizle birlikte. TAİ-TUSAŞ uçağın yapımını, biz tasarımını üstlendik” dedi

İTİCİ GÜÇ

Dr. Ercan Çitil, TTO’lar için yurt dışındaki modeli aynen kopyalamak yerine Türkiye’ye özgü bir model üretmek gerektiğini söyledi. İTÜNOVA TTO’nun modelinin iyi işlediğini dile getiren Çitil, “Belli bir yerden sonra üniversite, TGB’ler ve sanayi için TTO’lar itici güç haline gelebiliyor. İngiltere ve ABD’de bazı TTO’lar, kendi fonlarını kendileri yaratıyor. Bir nevi konunun ‘kutup yıldızı’ bunlar haline geliyor.Bizim de gelmek istediğimiz nokta bu yönde” diye konuştu.

HEDEF İLERİ TEKNOLOJİ

Patentlerin ticarileştirilmesinin uzun süreler aldığını anlatan Çitil, şöyle devam etti:
“Ama bunu yakaladığınız anda ekosisteme büyük katkınız oluyor. 100 patentten 1’ini ticarileştirdiğiniz ve ciddi bir katkı geldiği anda, o hem başarı hikayesi olarak ekosisteme olumlu yansıyor hem gelecek gelirle diğer projeleri finanse etme şansınız doğuyor. Bizim amacımız ekosistemin büyümesini sağlamak. Kar amaçlı bir kuruluş değiliz. Girişimcilerin, akademik firmaların ya da projelerin büyümesini sağlamayı hedefliyoruz. Gelen tüm kaynakları yeni patent-proje üretmek ve öğrencilerin fonlanması gibi işlerde kullanıyoruz. Yani çarkı döndürmek üzerine kurulmuş bir yapıyız. Amacımız, Türkiye’den ileri teknolojili ürünler ihraç edebilmek ve bunlara katkı sağlayabilmek."

OSB’YE ŞUBE

Çitil, üniversite-sanayi iş birliğinin kurulması için, TTO’ların sanayi kuruluşlarına yakın olması gerektiğini söyledi. Bilgiyi sanayiyle buluşturmak için OSB’ler içinde de şubeler açılmasının faydalı olacağına dikkat çeken Çitil, “TTO’lar arasında da iş birlikleri olmalı. Belki ortaklıklar, iş bölümleri yapmak faydalı olabilir diye düşünüyorum.Türkiye’de Ar-Ge ve fonlama anlamında ciddi bir para akışı var. Ama belli bir yerden sonra bu da çok fayda sağlamıyor.  Yapıyı düzeltmediğinizde istediğiniz kadar para basın, daha fazla ileri gitmiyor” değerlendirmesini yaptı.

TEKNOLOJİ TRANSFER PROFESYONELLİĞİ

Genel Müdür Çitil, yeni bir kavram olan “teknoloji transfer profesyonelliği” ile ilgili bilgi verdi. Meslekleri mühendislik, işletmecilik olan insanların patent vekilliği, patent uzmanlığı veya proje yöneticisi olarak çalışmasının beklendiğini belirten Çitil, “Bu, farklı bir mesleğe adım atmak demek. TTO’ların yaşadığı en büyük sorun maddi olarak sürdürülebilirlikse, ikinci en önemli sorun da insan kaynaklarıdır. TTO’ların ortak kuruluşu ÜSİMP (Üniversite Sanayi İşbirliği Merkezleri Platformu)’nun Mesleki Yeterlilik Kurumu’na ‘teknoloji transfer profesyoneli’ tanımı ile ilgili bir başvurusu oldu.Bu tanımlanırsa insanlar önlerini daha iyi görecekler” dedi.

DÜNYAYA AÇILAN PENCERE

Cambridge Enterprise ile daha önce başlayan bir eğitim programının sonucunda,Mart ayında İstanbul’da bir toplantı yapıldığını dile getiren Çitil, “Bunun sonunda Cambridge’de küçük bir ofis de açtık. Ürününüzü yurt dışına açmak zorundasınız global ortamda. Bunun için İTÜ GATE Programı’nda Chicago, San Francisco ofisleri olduğu gibi, Avrupa’da da Arı Teknokent'le ortak açtığımız ilk ofis Cambridge’de oldu. Böylece Cambridge’nin patent portföyünü de inceleme şansımız olacak” diye konuştu.

ÜRÜNE DÖNÜŞMELİ

İTÜNOVA TTO Genel Müdürü Dr. Ercan Çitil, şunları kaydetti:
“Şu anda ülkemiz için Ar-Ge inovasyon çok kritik bir şey. Hayatta kalma meselesi. Bu lüks değil. Bu savaşı kazanamazsak ülkenin geleceği zor olacak. Dünyaya, ileri teknoloji ürünü ihracatına dayalı yapılar hakim. Sizin ne kadar doğal kaynağınız da olsa, bu alanlarda yoksanız ileride hayatta kalma şansınız zorlaşıyor. Ülkede kaynak var, fonlar veriliyor. Ama bunları kullanacak yapıların, iş birliklerinin artması gerekiyor. OSB, üniversite ve sanayinin iyi bir şekilde çalışması lazım. Üniversiteler ne kadar iyi bilimsel bilgi üretse de ürüne dönüşebilmesi için sanayi gerekiyor. Tam tersi de sanayicinin o düzeyde günlük işler arasında bilimi takip etmesi mümkün değil. Bunlar bir araya gelirse çok hızlı ürüne dönüşebilecek."Son Güncelleme: 31.05.2017 09:56
Anahtar Kelimeler:
İTÜNOVA TTO
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.