“TEKNOLOJİDE SINIF ATLAYACAĞIZ”

Gebze Teknik Üniversitesi Sanayi ve Teknoloji Zirvesi’ne katılan Bakan Faruk Özlü, hedeflerinin, yerli ve milli üretim yoluyla teknolojide sınıf atlayan bir Türkiye olduğunu söyledi.

“TEKNOLOJİDE SINIF ATLAYACAĞIZ”

Gebze Teknik Üniversitesi Sanayi ve Teknoloji Zirvesi’ne katılan Bakan Faruk Özlü, hedeflerinin, yerli ve milli üretim yoluyla teknolojide sınıf atlayan bir Türkiye olduğunu söyledi.

12 Nisan 2018 Perşembe 08:51
“TEKNOLOJİDE SINIF ATLAYACAĞIZ”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, hedeflerinin, yerli üretim yoluyla teknolojide sınıf atlayan bir Türkiye olduğunu belirterek, “Bilim merkezi, teknoloji üssü, ileri sanayi ülkesi Türkiye hedefimizden, hiçbir biçimde geri adım atmadan yolumuza devam edeceğiz” dedi.

Gebze Teknik Teknik Üniversitesi (GTÜ) Sanayi ve Teknoloji Zirvesi’ne katılan Bakan Özlü, GTÜ’nün elde ettiği başarılara değinerek, bilimle hayatı, teknolojiyi ve sanayiyi buluşturan üniversiteler için çabaladıklarını anlattı. Özlü, “Bu çerçevede bilim, sanayi ve üniversitenin, birbirini destekleyen, birbirine omuz veren kurumlar olduğunu ifade etmek isterim. Üniversitelerimizden en büyük beklentimiz, toplumun ve sanayinin ihtiyaç duyduğu insan kaynağını yetiştirmeleridir. Çünkü artık dünya, yeni bir sanayi ve teknoloji anlayışına doğru ilerliyor. Bu anlayışın zorunlu kıldığı insan kaynağı modelini, Türkiye'nin hizmetine sunmamız şarttır. Bunun için geleceğin istihdam alanlarına odaklanan bir üniversite modelini benimsemiş bulunuyoruz” diye konuştu.

YÜKSEK TEKNOLOJİNİN HİZMETİNDE

Türkiye'nin artık yüksek teknolojili ürünlere odaklandığına dikkat çeken Özlü, bunun en son örneğinin “Proje Bazlı Teşvik Sistemi” olduğunu kaydetti. Özlü, yeni teşvik sisteminin, özü itibarıyla teknolojik gelişmeyi destekleyen, cari açığı azaltan ve ülkenin rekabet gücünü artıran bir sistem olduğunu söyledi. KOSGEB ve TÜBİTAK'ın teknoloji odaklı ürünlere, birçok teşvik paketiyle destek verdiğine işaret eden Özlü, bin 52 Ar-Ge ve tasarım merkezi, 51 ilde faaliyet gösteren 77 TGB, 311 OSB ve üniversitelerdeki araştırma ve uygulama merkezleriyle Türk sanayisinin ve yüksek teknoloji üretiminin hizmetinde olduklarını ifade etti.

“TEKNOLOJİDE SINIF ATLAYACAĞIZ”

Bakan Özlü, hedeflerinin, yerli ve milli üretim yoluyla teknolojide sınıf atlayan bir Türkiye olduğunu belirterek, “Bilim merkezi, teknoloji üssü, ileri sanayi ülkesi Türkiye hedefimizden, hiçbir biçimde geri adım atmadan yolumuza devam edeceğiz. Bu hedefe doğru yürürken en büyük dayanağımız, bilgi, bilim ve teknoloji üreten üniversitelerimizdir” dedi.

AR-GE VURGUSU

Törende konuşan GTÜ Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün ise bilime ve sanayiye destek verdiklerini dile getirerek, “Bilindiği gibi sanayi kuruluşlarının kalkınmasında gelişmenin sürdürülebilirliği ve Ar-Ge çalışmaları çok önemli rol oynamaktadır. Bu sürdürülebilirliği destekleyen en önemli unsurlardan birisi üniversite sanayi iş birliğidir. Üniversite sanayi iş birliğinde bir diğer önemli bir konu ise ortak yürütülen projelerdir. Karşılıklı paydaş içerisinde yürütülen bu projelerin katkı sağladığı aşikardır. Bu projeler içerisinde sanayi üretimimiz sürekli artmaktadır. Üniversite açısından değerlendirdiğin de ise üniversitelerin mühendislik uygulamaları doğuracaktır. Yapılan bu karşılıklı iş birlikleri ülkemizin gelişmesine katkı sağlayacaktır” diye konuştu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.