TEKNOLOJİ ÜSSÜ HEDEFİNE GERİ SAYIM

Gebze, en az gelişmiş ülkeler için “teknoloji bankası” rolü üstlenecek uluslararası bir merkeze ev sahipliği yapmak için gün sayıyor.

TEKNOLOJİ ÜSSÜ HEDEFİNE GERİ SAYIM

Gebze, en az gelişmiş ülkeler için “teknoloji bankası” rolü üstlenecek uluslararası bir merkeze ev sahipliği yapmak için gün sayıyor.

05 Aralık 2017 Salı 13:31
TEKNOLOJİ ÜSSÜ HEDEFİNE GERİ SAYIM

En az gelişmiş ülkelerin bilim, teknoloji ve inovasyon kapasitelerinin güçlendirilmesi hedefiyle Gebze'de TÜBİTAK Marmara Teknokent (MARTEK) bünyesinde kurulacak Uluslararası Teknoloji Bankası yerleşkesindeki hazırlıklar sona yaklaştı. BM önderliğinde, TÜBİTAK koordinasyonunda Türkiye'de kurulacak Uluslararası Teknoloji Bankası, 2018 yılı içinde hayata geçirilecek. Toplam tutarı 1 milyon 477 bin lira olan kurulum ve tefrişat süreci, 2018 yılında TÜBİTAK MARTEK tarafından tamamlanacak. Uluslararası Teknoloji Bankası faaliyete geçtiğinde, öncelikle en az gelişmiş ülkeler için ihtiyaç analizi yapılacak ve eksiklikler doğrultusunda hizmet sunulacak. Söz konusu ülkelere, bilim ve teknoloji politikalarının geliştirilmesi, uygulanması, yönetişim mekanizmalarının kurulması konusunda eğitim ve destek verilecek.

2018’DE İŞLER HALE GELECEK

Kalkınma Bakanlığı, TÜBİTAK MARTEK’in gerçekleştireceği kurulum ve tefrişat masraflarını karşılayacak. 2018 yılı içinde BM tarafından bankaya bir icra direktörü (managing director) atanacak. İcra direktörünün atanmasıyla birlikte, banka için bir çalışma takvimi ve insan kaynağı ihtiyacı planlaması yapılarak banka işler hale getirilecek.

TOHUMLARI 6 YIL ÖNCE ATILDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakanlığı döneminde 2011 yılında katıldığı BM En Az Gelişmiş Ülkeler (EAGÜ) Konferansı'nda açıkladığı taahhüt paketi kapsamında, bilim, teknoloji ve yenilik alanındaki taahhütlerden biri de EAGÜ’ler için “Teknoloji Bankası” rolü üstlenecek uluslararası bir merkezin Türkiye’de kurulması olarak ilan edilmişti.

ADIM ADIM SÜREÇ

Bu tarihten sonra TÜBİTAK tarafından çalışmalar başlatılırken, 2015 yılında BM tarafından Teknoloji Bankasının görev, amaç ve bütçe ile insan kaynağı gibi detaylarına ilişkin bir fizibilite çalışması hazırlandı. 2016 yılında fizibilite çalışması BM Genel Kurulunda onaylandı. TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Dr. Orkun Hasekioğlu, 31 Aralık 2019 tarihine kadar Türkiye’yi temsilen Teknoloji Bankası Yönetim Kuruluna atandı. 2017 yılında ise Teknoloji Bankasının kurulması için önemli adımlar atıldı. TÜBİTAK Gebze Yerleşkesi’nde bulunan MARTEK’in Teknoloji Bankasına ev sahipliği yapmasına karar verilirken, BM Genel Sekreter Yardımcısı Fekitamoeloa Katoa Utoıkamanu başkanlığında bir heyetin MARTEK’i ziyareti ve “Ev Sahibi Anlaşması” ile “Mali ve Ayni Katkı Anlaşması” müzakereleri yapıldı.

MALİYET HESAPLANDI

Türkiye adına TÜBİTAK’ın Teknoloji Bankası Emanet Fonu’na 2017 yılı gönüllü katkı payı olarak 2 milyon dolar aktarıldı. BM ile Türkiye arasında “Ev Sahibi Anlaşması” ile “Mali ve Ayni Katkı Anlaşması” imzalandı. Masrafları Kalkınma Bakanlığından karşılanmak üzere bankanın kurulum, tefrişat, kira ve işletim giderleri de hesaplandı. Bu tabloya göre, ilk kuruluş ve tefrişat giderleri toplamı 1 milyon 477 bin lira; kira bedeli ve işletme giderleri ise 496 bin 740 lira olarak bulundu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.