TEKNOLOJİ ODAKLI SANAYİ PROGRAMI’NDA EK SÜRE

Çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere Konya’ya giden ve sanayicilerle bir araya gelen Bakan Mustafa Varank, Teknoloji Odaklı Sanayi Programı’nda ön başvuru süresini uzattıklarını kaydetti.

TEKNOLOJİ ODAKLI SANAYİ PROGRAMI’NDA EK SÜRE

Çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere Konya’ya giden ve sanayicilerle bir araya gelen Bakan Mustafa Varank, Teknoloji Odaklı Sanayi Programı’nda ön başvuru süresini uzattıklarını kaydetti.

12 Kasım 2019 Salı 08:55
TEKNOLOJİ ODAKLI SANAYİ PROGRAMI’NDA EK SÜRE

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Teknoloji Odaklı Sanayi Programı’nda ön başvuru süresini 15 gün uzattıklarını söyledi. Sanayicinin finansmana erişimini de kolaylaştıracaklarını kaydeden Varank, “Öz kaynaklarıyla yatırım yapan firmalar için teşvik sisteminde destek enstrümanları geliştirme niyetimiz var. Organize sanayi bölgelerinin uzun vadeli arsa ve bina kiralama modellerini oluşturmak için alternatifler üzerinde çalışmalar yapıyoruz” dedi.

Çeşitli programlar için Konya'ya gelen Bakan Varank, Konya OSB Bölge Müdürlüğünde düzenlenen programa katıldı. Programda konuşan Bakan Varank, Teknoloji Odaklı Sanayi Programı’ndan bahsetti. Programla yüksek katma ürünlerin yerli imkan ve kabiliyetlerle geliştirilmesini amaçladıklarını anlatan Varank, “Bunun için odak sektörleri ve ürünleri belirlemiş bulunuyoruz. Hem alıcıyı hem de kullanıcıyı teşvik edecek bir mekanizma üzerinde çalışıyoruz. Tüm desteklerimizi bu manada bütüncül bir yaklaşımla ele alacağız. Pilot uygulama olarak makine sektörüyle başladık. Ön başvuru tarihi olarak 22 Kasım olarak ilan ettik. Ama sanayicimizin süre uzatma talebi var. Biz de bunu cevapsız bırakmayız ve cevap vereceğiz diyoruz. Bunun üzerinde bu süreyi 15 gün daha uzatmanın doğru olduğunu düşünüyorum. Çünkü bu pilot bir projeyi ne kadar kısa sürede uygulamaya alırsak sıkıntıları revize etmek için diğer sektörlerde de çağrı yolunu açalım” dedi.

DESTEK ENSTRÜMANLARI GELİŞTİRİLECEK

Varank, finansmana erişim konusunda ciddi ilişkiler sürdürdüklerini kaydetti. Faiz oranlarının düştüğünü, kredi musluklarının kademeli bir biçimde tekrar açıldığını anlatan Bakan, “Biz finansman sistemlerinin sanayi ve teknoloji girişimlerine daha fazla kaynak aktarmasını istiyoruz. Bunun yanı sıra alternatif yeni finansman modelleri de elbette gündemimizde. Kitle fonlaması girişim ve risk sermayesi gibi uygulamaları yaygınlaştırmak üzere paydaşlarımızla beraber çalışıyoruz. Öz kaynaklarıyla yatırım yapan firmalar için teşvik sisteminde destek enstrümanları geliştirme niyetimiz var. Organize sanayi bölgelerinin uzun vadeli arsa ve bina kiralama modellerini oluşturmak için alternatifler üzerinde çalışmalar yapıyoruz. Enerji faaliyetlerini düşürmek verimliliği daha da arttırmak üzere başka çalıştığımız önemli fon olarak bunu söylemek istiyorum” diye konuştu.

VERİMLİ ELEKTRİK MOTORLARI TEŞVİK EDİLECEK

Sanayide daha verimli elektrik motorlarını teşvik edeceklerini aktaran Bakan Varank, sanayi sektörünün Türkiye’deki net elektrik tüketiminin yüzde 47'sini gerçekleştirdiğini söyledi. Buna karşın sektörlerde kullanılan elektrik motorlarının yüzde 90'ının verimsiz olduğuna dikkat çeken Varank, “Dolayısıyla bu motorların daha yüksek kaliteli ve verimli olanlarıyla değiştirilmesi önemli konu olarak gündemimizde bulunuyor. Eğer bu sanayi dönüşümü gerçekleştirebilirsek kayda değer bir düşüş yaşayacağız. Biz bakanlık olarak organize sanayi bölgeleri OSBÜK ve KOSGEB'in katkılarıyla pilot bir projeye başlamış durumdayız. Hedefimiz sanayi elektrik motorlarının değişimiyle ilgili farkındalık oluşturmak fabrikalarımızı bu manada harekete geçirmek. Proje planladığımız gibi giderse enerji tasarrufu sayesinde firmalarımızın rekabet gücü kalıcı bir şekilde artmış olacak. Yerli elektrik motorları sektöründen de bir ölçek yakalamış olacağız” ifadelerini kullandı.

KONYA, SAVUNMAYA ODAKLANDI

Konya OSB ve Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü ise Konya sanayisi hakkında bilgi verdi. İhracatlarında ilk iki sırada makine ve aksamları sektörü ile otomotiv endüstrinin geldiğini belirten Kütükcü, “Makine ve otomotiv endüstrisinin yanı sıra, gıda-savunma sanayi-ayakkabı-döküm-plastik-araç üstü vinç gibi sektörlerde de ülkemizin en iddialı şehirleri arasındayız. Tüm sektörlerimizle topyekun, ülkemizin sanayi üretimine güç veriyoruz. Ancak son dönemde özellikle savunma sanayine odaklanmış durumdayız. Savunma ve havacılık sanayinde, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Bakanlığımızın ve Savunma Sanayi Başkanlığımızın destekleri ama her şeyden önemlisi de sanayicilerimizin kararlılığı ile gerçekten çok mesafeler kat ettik. Şu anda ülkemizin milli projelerinden yer alan firmalarımız var. Türkiye'nin savunma sanayi ihracatında 5’inci sıradayız” diye konuştu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.