OSBÜK'ÜN YENİ GÜNDEMİ TEKNİK KOLEJ

Mesleki eğitimin sanayici için taşıdığı önemi vurgulayan OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, tüm OSB’lere teknik kolej kazandırmayı hedeflediklerini, bu konuda kararlı olduklarını söyledi. 

OSBÜK'ÜN YENİ GÜNDEMİ TEKNİK KOLEJ

Mesleki eğitimin sanayici için taşıdığı önemi vurgulayan OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, tüm OSB’lere teknik kolej kazandırmayı hedeflediklerini, bu konuda kararlı olduklarını söyledi. 

08 Aralık 2017 Cuma 10:09
OSBÜK'ÜN YENİ GÜNDEMİ TEKNİK KOLEJ

OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, sanayicilerin işletmelerinde insan kaynağı bulmakta zorlandıklarını belirterek, “Ben bu konuda topyekun bir seferberlik ilan edilerek, acilen bir insan kaynağı reformunun hayata geçirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Şimdi yeni gündemimiz teknik kolej” dedi.

7. Geleneksel Antalya OSB 2016 Yılı En başarılı Firmalar Ödül Töreni’ne katılan Kütükcü, sanayicinin ortak sorunu nitelikli eleman ihtiyacına değindi. “En önemli mesele olarak gördüğüm bir konudan da bahsetmeden geçmek istemiyorum” diyen Kütükcü, şunları dile getirdi:

“MESELEYE SAHİP ÇIKIN”

“İnsan kaynağı. Hepimiz işletmelerimizde insan kaynağı bulmakta zorlanıyoruz. Ben bu konuda topyekun bir seferberlik ilan edilerek, acilen bir insan kaynağı reformunun hayata geçirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Mevcut mesleki ve teknik eğitim sistemimizle, Türkiye’nin insan kaynağı ihtiyacını karşılamamız mümkün değil. Bizler OSB camiası olarak, devletimizin de verdiği desteklerle tıpkı Antalya OSB’mizde olduğu gibi, bölgelerimize meslek liseleri inşa ediyoruz. Şimdi yeni gündemimiz teknik kolej. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ve Milli Eğitim Bakanlığımızın destekleriyle tüm OSB’lerimize teknik kolej kazandırmayı hedefliyoruz. OSBÜK olarak bu konuda kararlıyız ve tüm OSB’lerimizden, sanayicilerimizden bu meseleye sahip çıkmalarını istiyoruz.”

“BU YIL MİLAT OLDU”

Kütükcü, devletin Türk iş dünyasının yanında olduğunu, bunun son yıllarda elde ettikleri en önemli kazanım olduğunu söyledi. Bu kazanımı korumak zorunda olduklarını anlatan Kütükcü, “Korumak da yetmez; iş dünyamızın, sanayimizin sorunlarını ortadan kaldıracak reformlara ara vermeden devam etmemiz lazım. Biz OSBÜK olarak, bakanlığımızın da desteğiyle her zaman iş dünyamızın, sizlerin yanındayız. OSBÜK olarak, bu yılı OSB’ler için bir milat olarak değerlendiriyoruz. Bakın OSBÜK olarak tüm aşamalarında mutfağında yer aldığımız Üretim Reform Paketi ile üzerimizdeki 1 milyar liralık yük kaldırıldı” dedi.

TALEPLER KARŞILANDI

Bu yıl OSBÜK olarak yaptıkları çalışmalarla, OSB’lerde 0,55 Taban Alan Katsayı Uygulaması-TAKS’ın kaldırılıp, O,70 emsal uygulamasına geçilmesini sağladıklarını vurgulayan Kütükcü, “Yani artık işletmelerimiz ihtiyaçlarına göre yüzde 70'lik emsali yatay ya da dikey olarak kullanabiliyor. OSBÜK’e özel hukuk, tüzel kişilik kazandırarak, OSB’lerimizin temsil kabiliyetini artırdık. Ayrıca, OSB’lerin Türkiye gündeminde ciddi olarak yer almasını sağladık. Bakın OSB’lerimizin, sizlerin sorunlarını en üst düzeyde dile getirdik. TOBB’da yapılan Türkiye Ekonomi Şurası’nda bir sunum yaparak, OSB’lerimizin taleplerini Sayın Cumhurbaşkanımıza ve 11 bakanımıza ilettik. Şimdi geriye dönüp baktığımızda oradaki taleplerimizin, neredeyse tamamının yerine getirildiğini görüyoruz. Zaten bizim istediğimiz de bu” diye konuştu.

İHRACATTA ÖNEMLİ MESAFE KAT ETTİ

Kütükcü, Antalya’nın ihracat rakamlarına da değindi. Antalya’nın ilk 11 ayda 1 milyar dolar ihracat bandını aşarak, turizmin ve tarımın yanı sıra, sanayinin de önemli aktörlerinden birisi olduğunu bir kez daha ortaya koyduğunu belirten Kütükcü, “Yatırımlar da Antalya’nın Türkiye’nin geleceğine inandığının en somut göstergesi. Yatırım teşvik belgelerinin tutarında son 10 yılda 4,4 kat artış sağlayarak, geçtiğimiz yıl 1 milyar 487 milyon TL’lik yatırım teşvik belgesi kullanmış. İmalat sanayi bu tutarda yüzde 37,6’lık payla, hizmetler sektörünün hemen ardından geliyor. İhracatçı firma sayısı bakımından da Antalya önemli bir mesafe kat etmiş durumda. Son 10 yılda ihracatçı firma sayısını 2 kata yakın artırdı Antalya. 2016 yıl sonu itibariyle bin 211 ihracatçı firma ile Türkiye’de 8. sırada. Bu yılın ilk 10 ayında da bin 223 Antalyalı firma ihracat yapmayı başardı” bilgisini verdi.

Son Güncelleme: 08.12.2017 11:10
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner78