banner110

TAYSAD, BÜROKRATLARI AĞIRLADI

TAYSAD, Ar-Ge Yasası’ndaki son değişikliklerle ilgili olarak Bakanlık bürokratlarının katıldığı bir toplantı düzenleyerek, üyelerini bilgilendirdi.

TAYSAD, BÜROKRATLARI AĞIRLADI

TAYSAD, Ar-Ge Yasası’ndaki son değişikliklerle ilgili olarak Bakanlık bürokratlarının katıldığı bir toplantı düzenleyerek, üyelerini bilgilendirdi.

15 Eylül 2017 Cuma 15:26
TAYSAD, BÜROKRATLARI AĞIRLADI

HABER: ALİ ŞAHİN

Otomotiv tedarik sanayinin küresel ölçekte büyümesi için faaliyet yürüten Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD), Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı Bilim ve Teknoloji Genel Müdürü Doç. Dr. Elife Ünal ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri Daire Başkanı Fatih Kemal Öztürk’ü ağırladı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Ar-Ge Merkezleri Toplantıları’nın TAYSAD’da düzenlenen etkinliğinde konuşan Doç. Dr. Elife Ünal, Bakanlık onaylı Ar-Ge merkezi sayısının 712’ye yükseldiğini söyledi.

TAYSAD Başkanı Alper Kanca’nın ev sahipliğinde Türk otomotiv tedarik sanayi temsilcilerini buluşturan etkinlikte, Ar-Ge Yasası’ndaki son değişiklikler ve teşvikler, otomotiv sanayinin temsilcileri ile paylaşıldı.

HEDEF 1000 AR-GE MERKEZİ

Toplantıda teşvikler kapsamında, tam zaman eşdeğer personel sayısı hakkında açıklamalarda bulunan Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı Bilim ve Teknoloji Genel Müdürü Doç. Dr. Elife Ünal, “2014 yılında gerçekleşen gelişmeyle Ar-Ge merkezi açabilmek için 30 tam zamanlı eşdeğer personele ihtiyaç vardı, ancak otomotiv tedarik sanayinden gelen talepler doğrultusunda bu sayıyı 15’e indirdik. Dolayısıyla şu an 15 tam zaman eşdeğer çalışan ile Ar-Ge merkezi açılabilecek. Hedefimiz, yıl sonuna kadar Ar-Ge Merkezi sayımızı 1000’e çıkarmak. Elimizde şimdiden 100 adet değerlendirmeyi bekleyen Ar-Ge merkezi başvurusu var” açıklamasında bulundu.

5 TEMEL KURAL

Toplantıda, Ar-Ge merkezi olabilmek için 5 temel hususa dikkat çeken Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri Daire Başkanı Fatih Kemal Öztürk, “İlk olarak Ar-Ge merkezinde araştırmacı ve teknisyen statüsünde çalışacak en az 15 tam zaman eşdeğer Ar-Ge personeline sahip olunmalı. Ar-Ge merkezinde Ar-Ge veya tasarım projeleri yapılmalı.  Ar-Ge ve destek personelinin Ar-Ge merkezinde çalıştığının fiziki kontrolünü yapacak mekanizmalara sahip olunmalı. Bunlara ek olarak Ar-Ge veya tasarım faaliyetleri yurt içinde gerçekleştirilmeli ve Ar-Ge merkezlerinin ayrı bir birim şeklinde örgütlenmiş ve tek bir yerleşke veya fiziki mekan içerisinde yer alması sağlanmalı” dedi.  

GELECEK AR-GE’DE

TAYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Alper Kanca da Ar-Ge Yasası’ndaki son değişikliklerin en çok otomotiv sektörünü etkileyeceğini söyledi. Kanca, “İhracatta yıllardır rekor kırıyoruz ama geleceğimiz Ar-Ge’de. Ar-Ge daha fazla gelir, istihdam ve ihracat demek. Bu nedenle dernek olarak tüm üyelerimizi, Ar-Ge desteklerini verimli şekilde kullanmaları ve katma değeri yüksek ürünleri geliştirmeye yönelmeleri konusunda teşvik edeceğiz” dedi.

ARTIŞ SAĞLAYACAK

Ar-Ge merkezlerinde çalıştırılan tam zamanlı eşdeğer personel sayısının 15’e indirilmesinin sanayi şirketlerini Ar-Ge merkezi kurmaya teşvik edeceğini belirten Alper Kanca “Özellikle orta ölçekli sanayi kuruluşlarındaki Ar-Ge merkezi sayısında önemli oranda artış sağlayacağını düşünüyoruz. Ar-Ge yasası, sanayimiz ve ülkemiz için değerli bir kazanım. Ar-Ge konusunda 3 önemli unsur bir arada olmalı. Bunlardan ilki bürokrasi, sanayi ve üniversite tarafındaki insan kaynağı potansiyeli. İkincisi,  gelişimi yöneten, yönlendiren bir teşvik sistemin kurulması. Üçüncüsü ise tabii ki Ar-Ge ikliminin tesis edilmesi” diye konuştu.

AR-GE’DE LİDER

Kanca, Ar-Ge merkezi sayısında otomotiv sektörünün açık ara önde olduğunu belirterek, Türkiye’de Sanayi Bakanlığı onaylı Ar-Ge merkezlerinin 91’inin TAYSAD üyelerine ait olduğuna dikkat çekti. Ar-Ge yasasında gerçekleşecek her iyileştirmenin en çok otomotiv sektörünü etkileyeceğini anlatan Kanca, “Sağlanan teşvikler ile Ar-Ge’ye yapılan yatırımlar ve yaratılan katma değer artacak. TAYSAD’a üye firmaların Ar-Ge teşviklerinden en verimli şekilde faydalanmaları için onları bilgilendirerek ve teşvik ederek destek olmaya devam edeceğiz” dedi. 

Son Güncelleme: 15.09.2017 16:19
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.