TAŞLARI YERİNDEN OYNATACAK DÖNÜŞÜM

Endüstri camiasının ilişkili olduğu bakanlıklar, kapsamlı bir dönüşüme hazırlanıyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı için iki seçenek üzerinde duruluyor. Ekonomi Bakanlığı ise Kalkınma ile birleşiyor. Yeni bakanlık OSB’leri, TGB’leri, EB’leri ve KSS’leri istiyor.

TAŞLARI YERİNDEN OYNATACAK DÖNÜŞÜM

Endüstri camiasının ilişkili olduğu bakanlıklar, kapsamlı bir dönüşüme hazırlanıyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı için iki seçenek üzerinde duruluyor. Ekonomi Bakanlığı ise Kalkınma ile birleşiyor. Yeni bakanlık OSB’leri, TGB’leri, EB’leri ve KSS’leri istiyor.

11 Haziran 2018 Pazartesi 08:25
TAŞLARI YERİNDEN OYNATACAK DÖNÜŞÜM

KÖKLÜ DEĞİŞİMLER GÜNDEMDE

Yeni bir döneme kapı aralayacak olan “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi”, seçimlerin ardından yürürlüğe giriyor. Birçok yeniliği beraberinde getirecek olan yeni yönetim sisteminin en önemli özelliklerinden biri de sayısı 20’nin altına düşecek olan bakanların TBMM’den değil dışarıdan atanacak olması. Diğer önemli değişiklik ise bakanlıkların ve bazı kurumlar birleştirilecek olması.

Türk siyasetinin etkin isimlerinden Hayati Yazıcı’nın başında bulunduğu, daha çok siyasi isimlerden oluşan 5 kişilik komisyon tarafından hazırlanan çalışmalarda sona gelindi. Buna göre, hangi bakanlıkların birleştirileceği, hangilerinin ise dönüştürüleceği netleşmeye başladı.  Sanayi Gazetesi, Ankara’nın derin kulislerinde konuşulan dönüşümün detayları sizin için derledi…

OSB’LER ADRES DEĞİŞTİRECEK

Cevabı en çok merak edilen soruyla başlayalım; “Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı kapanacak mı?” Elbette hayır, bakanlık kapanmayacak ancak ciddi anlamda dönüştürülecek. İki seçenek üzerinde duruluyor. Birincisi; “Bilim” unvanını çıkarıp, “Sanayi Politikaları ve Teknoloji Bakanlığı”na dönüştürmek.

Bunun gerçekleşmesi durumunda bakanlık, sanayi ve teknoloji ile strateji ve politika üreten bir kurumuna dönüşecek. Bakanlık bünyesindeki yatırım bölgeleri (OSB’ler, TGB’ler, EB’ler ve KSS’ler) Ekonomi Bakanlığı ve diğer ilgili bakanlıklara devredilecek. Kulislere yansıyanlara göre, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin OSB’leri istediği, bunun için girişimlerde bulunduğu konuşuluyor.

GÜÇLÜ VE SADE

İkinci seçenekte; “Teknoloji” ibaresi kaldırılacak ve bakanlığın adı “Sanayi ve Bilim Bakanlığı” olacak. Kurum, daha güçlü ancak sade bir yapıya dönüştürülecek. Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler başta olmak üzere en az üç genel müdürlük başka bakanlıklara bağlanacak. Ayrıca bu seçenekte de yatırım bölgelerinin başka bakanlıklara devri söz konusu ancak, önceki kadar güçlü değil.

İKİ BAKANLIK BİRLEŞECEK

Dönüşüm, en çok Ekonomi Bakanlığına yarayacak. Son dakika bir değişiklik olmaz ise ekonomi ile kalkınma birleşecek; Ekonomi ve Kalkınma Bakanlığı olacak.  Sanayi Bakanlığının uhdesinde bulunan yatırım bölgelerinin (OSB’ler, TGB’ler, EB’ler ve KSS’ler) de bu yeni bakanlığa bağlanması durumunda, çok güçlü bir bakanlık ortaya çıkacak.

Yeni dönemde bakan kalmasına kesin gözüyle bakılan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin güçlü bir bakanlık inşa etmek için var gücüyle kulis yaptığı ifade ediliyor. Bir dönem Ekonomi Bakanlığına bağlı Serbest Bölgeleri OSB’ler gibi güçlü bir yapıya dönüştürmek için uğraşan ancak, bunda arzu ettiği sonucu elde edemeyen Nihat Zeybekci’nin OSB’lerle uzun sureden beri ilgilendiği biliniyor.

TEŞVİKLERE TEK EL

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi için hazırlanan çalışmalar, teşvik ve desteklere de yeni düzenlemeler getiriyor. 20’den fazla kurumun kendi usul ve yöntemleriyle verdiği teşvik ve destekler tek elde toplanacak. Bunun için KOSGEB’in ismi öne çıkıyor. Cevahir Uzkurt ile iyi bir performans yakalayan KOSGEB’in daha işlevsel ve etkili hale gelmesi için dönüştürülmesi hedefleniyor.

BAKAN OLABİLİR

“Cumhurbaşkanlığı Yönetim Sistemi”nde milletvekilleri bakan olamayacak, bakanlar TBMM’nin dışından atanacak. Yeni yönetim sistemiyle ortaya çıkan bu durum, diğer kesimleri olduğu gibi iş dünyasını da hareketlendirdi.  Sanayi Gazetesi; endüstri camiasından yeni kabinede yer alabilecek isimleri araştırdı. Listenin başında TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu yer alıyor. İstihdam Seferberliği’nden Nefes Kredisi’ne ve yerli otomobile kadar iyi bir performans sergileyen Rifat Hisarcıklıoğlu’nun iş dünyasından kabineye transfer olacak isimlerin başında yer alıyor.     

İKİ YENİ İSİM DAHA

Listenin ikinci sırasında Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi var. TİM’i, TOBB’un bünyesinden koparıp kocaman bir kuruma dönüştüren Büyükekşi’nin kabinede yer alma ihtimali buluyor. Mevcut iktidarla güçlü ilişkileri olan Büyükekşi’nin Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile de çok yakın olduğu ifade ediliyor. Kabineye girebilecek bir diğer isim ise Türk Eximbank’tan Bilişim Vadisine kadar birçok önemli kurumda görevler üstlenen Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.